Skocz do zawartości

Teleskop do 10tys


rycesz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

 

Od dwóch lat jestem posiadaczem Mak-a 90/1250 na małym aluminiowym montażu azymutalnym z GOTO. Teleskop ten dostałem w prezencie, więc nie ma co się rozpisywac dlaczego taki a nie inny. Mimo małej apertury i niezbyt stabilnego montażu teleskop wciągnął mnie bez reszty. Wiele długich nocy spędziłem (niestety głównie na balkonie) patrząc a to na księżyc, a to na jowisza, a to na gromady. Kiedy jednak po raz pierwszy podpiąłem do niego Canona, otworzył się przede mną nowy świat. Trudny, wymagający, kosztowny, ale jakże piękny. Możliwośc zarejestrowania kawałka nieba i podziwiania go później na zdjęciach jest czymś niesamowitym. Fotka jowisza wykonana z balkonu w Warszawie, przy turbulencjach powietrza od ciepłych ścian bloku może nie urywa d""y, ale radośc i satysfakcja jakie mi towarzyszyły powodują, że chcę wiecej.

 

Capture 2012-12-29 01_03_08_castr.bmp

 

Planuję zakup teleskopu, który będzie sprzętem z prawdziwego zdarzenia. Oto moje wymagania:

- Mobilnośc - mieszkam w bloku w Warszawie i z balkonu (mimo że przy lotnisku na Bemowie, nie w centrum), to mogę się 'pobawic' w obserwację/foto. Sprzęt musi byc relatywnie mobilny - wyjazd poza miasto, na działkę, na wakacje itp. Wiem, że to zamyka pewne opcje, ale jak gdzieś wyczytałem - najlepszy teleskop to taki, który jest najczęściej używany. 

- Do czego? - Głównie do astrofoto US. Chciałbym pofocic DS-y, ale w mieście to temat raczej zamknięty. Mimo wszystko chciałbym też, żebym mógł tym sprzętem, gdy nadaży się okazja, złapac w przyzwoity sposób mgławicę w Orionie, M31 itp.

- budżet - do 10 tyś, chyba że trafi się na prawdę wyśmienita okazja, to coś więcej może będę w stanie wyskrobac.

 

Niby prosta sprawa, ale im więcej czytam, tym coraz bardziej jestem zakręcony i każda opcja jaką rozpatrywałem ma jakieś 'ale'. 

 

Z lektury i własnych (choc niewielkich jeszcze) doświadczeń wiem, że absolutnie najważniejszy jest montaż. EQ5 to chyba minimum do astrofoto. HEQ5 i NEQ6 tym lepsze. 

I teraz mam pytanie, bo nie jest to dla mnie do końca jasne - czy lepiej kupic któryś z wyżej wymienionych z GOTO, czy z napędem w jednej osi? Jeśli z GOTO, to czym różnią się SynTrek i Pro SynScan (oprócz ceny ;))? Czy do GOTO dodatkowo potrzebny jest osobny guiding? Jeśli tak to lepiej 'na barana' coś z kamerą, czy 'offaxis' guiding (czy do każdego typu teleskopu się nadaje)?

 

Drugą sprawą jest sama tuba optyczna. Na początku myślałem o jakimś dużym Netwonie (10" - 12"), bo jest tani i jasny, ale takiego bydlaka nie byłbym w stanie łatwo przewozic i zapewne przez większośc czasu stałby gdzieś w kącie. 

W tej chwili coraz bardziej się skłaniam w kierunku SCT 8" - 10", bo jest mobilny i idealny do US. Znalazłem takią oto ofertę, tylko nie wiem, czy montaż w zestawie jest wart inwestycji:

 

http://astrokrak.pl/paralaktyczne/2281-teleskop-celestron-c11-sgt-xlt.html

 

Trzecia sprawa to rejestrator. Posiadam Canona EOS D550, oraz przerobioną kamerkę Microsoftu (to przy jej pomocy ten jowisz wyżej). Myślę, ży przy lepszym teleskopie nadal mam wiele do zrobienia przy ich użyciu. Pewnie z czasem kupię dedykowaną do astrofoto kamerkę CCD, ale to plan na później. 

 

Czwartą sprawą jest guiding, ale jak pisałem wcześniej, zależy, czy do GOTO jest potrzebny/niezbędny czy nie. 

 

Bardzo proszę o poradę.

 

Rycesz

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C11 na CG5? Ojjj... nie ryzykowałbym. To spory kawał tuby, do tego niekoniecznie mobilny dla jednej osoby. Ja jednak szukałbym C8 na max lekkim, ale wytrzymałym montażu (giro jakieś?).

Acha. Chcesz focić. No to nie pomogę z montem. Ale na krótki wypad będzie ciężko - ta mobilność kłóci się z milionem pierduł, które trzeba zabrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

Zacznę od końca:

Guide jest potrzebny do obiektów DS do Słonka, Księżyca i planet nie.

Jeśli tak planujesz jak opisałeś to najlepszym rozwiązaniem będzie SCT - mój 11" ma 54 cm długości. (Noszę się z zamiarem sprzedaży ;) )

To najbardziej mobilna konstrukcja i najbardziej uniwersalna.

No i do tego potrzebny był by montaż klasy EQ, NEQ 6. Do 8" SCT w zupełności wystarczy HEQ 5. Nie oszczędzaj na montażach i nie bierz półsrodków bo w astro - foto to podstawa.

Do planetek, Księżyca i Muńka Twoja lustrzanka sprawdzi się.

Betoniarką też można robić DSO ale to już wymaga doświadczenia i dobrego guide - co nie znaczy, że takiego nie nabędziesz :)

GoTo niema nic wspólnego z guide, są montaże z GoTo, które nie maja portu guide(ST4).

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już jest montaż, który cię nie zawiedzie i 11" możesz na nim wozić - doskonały wybór 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synscan jest z pilotem, który posiada bazę obiektów. Wybierasz sobie np taką M42, montaż robi bzzzzzzzz.... i po chwili w okularze masz obiekt.

 

 

EDIT:

 

Przy a-foto DS ułatwia i przede wszystkim przyspiesza znalezienie obiektu.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JacekErbel - jak bardzo się nosisz z zamiarem sprzedaży?  :)

Wysłałem Ci PW :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to w moim obecnym Mak-u, ale i tak zazwyczaj steruję przez stellarium po RSie. Syntrek ma tą samą funkcjonalnośc, kompatybilnośc? Przy Synscan piszą, że ma port auto-guide, Syntrek też?

Chcę sprzętu, który będzie można z biegiem czasu rozbudowywac i będzie elastyczny. Może za jakiś czas kupię jakieś APO do DS-ów i chcę, żeby montaż był w pełni uniwersalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pilota można umieścić te moduły i konfiguracja dalej przebiega podobnie.

 

http://astro.elektroda.eu/index.php/interfejs-bluetooth-do-heq5-i-eq6

 

http://astro.elektroda.eu/index.php/przewod-usb-do-heq5-eqmod  tu zamiast końcówki do HEQ5 jest końcówka jak do NEQ6 którą jest wtyczka jak Rs

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/10/usb2eq6-interface-cable-shoestring.html 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

to może ja dorzucę swoje trzy grosze :-)

Napiszę krótko najbardziej uniwersalnym wyborem i według mnie najbardziej rozwojowym będzie teleskop Celestron C9,25 na montażu CGEM, co prawda kosztuje powyżej granicy limitu cenowego i na akcesoria pójdzie z czasem dodatkowo kasy , ale ja polecam właśnie taki zestaw. Może ktoś się odedzwie że wystarczy EQ6 bo taniej. Napiszę od razu że tak jest! Ostatnio miałem okazje dużo pobawić się montażem CGEM i napiszę że mimo iż droższy jest wart swojej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ten montaż to CGEM http://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-celestron-cgem,d1537.html - na giełdach zagranicznych można trafić za około 5500 w b dobrym stanie.

Masz PW ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że sprzęt z linku powyżej?

No to czekamy na fotorelację z pierwszych obserwacji.

 

pzdr.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc. Teleskop i montaż kupiony:) 

Temat do zamknięcia.

Zadowolenia ze sprzętu a tematu się nie zamyka i czekamy na wrażenia.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)