Skocz do zawartości

Teleskop Newtona DIY


Jakub123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

 

 

Piszę w sprawie udzielenia mi wskazówek lub wskazania odpowiednich materiałów do nauki.

 

 

Zamierzam zbudować własny teleskop w systemie Newtona , całą konstrukcję mam już obmyśloną , wygląd , rozwiązania w budowie , itd.

Kupiłem te oto lustro główne: http://astromarket.pl/atm-i-diy/lustra-glowne-i-wtorne/lustro-glowne-skywatcher-150-750.html

 

Jest to SkyWatcher  150/750  F/5 .

 

 

Moje pierwsze pytanie brzmi:  jakie zastosować lustro wtórne - 20mm , 34 mm , 45 mm, 56mm, 28 mm, 31 mm itd. ?

 

Moje drugie pytanie brzmi : czy ogniskowa 750mm ( w przypadku lustra które kupiłem ) to jest odległość jaka powinna być między lustrem głównym a lustrem wtórnym ? 

 

Z tego co się doczytałem to długość tubusa pownna być o 5 - 10 cm dłuższa niż ogniskowa , dobrze to rozumiem ?

 

Proszę o rady lub jakieś materiały abym mógł je przeanalizować i nauczyć się tego. 

 

Z góry dziękuję ,

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że teleskopu nie robisz po to ażeby oszczędzić parę złotych, lecz tylko dla przyjemności. Pytam z czystej ciekawości. (Też jestem posiadaczem tubki 150/750)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Potrzebuję kilka rad co do optyki jeżeli ktoś ma jakieś materiały bardzo bym prosił o ich podanie.

Może ten opis Jabusza Wilanda Ci pomoże :) sami_budujemy_teleskop_zwierciadlany(1).pdf

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że mogłem pomóc - i szybciutko pierwszego światła Ci życzę :)
 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również życzę powodzenia. Mam nadzieję, że proces budowy przebiegnie bez większych problemów. Jak by co pytaj najlepiej osób, które budowę teleskopu mają już za sobą.

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/25-atm/

 

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób z tego forum budowało własne teleskopy, ja np. też. Ale do gratulacji się nie przyłączę, raczej zapytam o celowość budowania takiego teleskopu ze sklepowej optyki. Przeciez koszt wyjdzie zdecydowanie wyższy od zakupu gotowej OTA. Koszt zakupu: luster, wyciagu, szukacza i obejm równa się całej OTA, czyli cela, tuba, pająk, okular, dovetail już przekraczają cenę gotowego telepa.

Ja albo kupowałbym używkę, albo sam szlifowałbym LG - wtedy gdy szukałbym tanio. Albo budowałbym coś, czego w sklepie nie da się kupić, czyli np. planetarnego Newtona, albo z optyki o b. wysokiej jakości. Bo budowa czegoś, co i tak będzie miało jakość pochodzącą z chińskiej taśmy, za większe pieniądze niż gotowca - sorry, nie kumam.

I od razu uprzedzę zarzuty- nie, nie chodzi o krytykanctwo, ale o zrozumienie idei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)