Skocz do zawartości

Który lepszy?


CrySky90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jestm już nie tak nowym w astronomii ale mam dylemat. Zamierzam kupić drugi teleskop (zależy mi na tym by był to newton). Zamierzam rozpocząć przygodę z astrofotografią ale znowu, czykupić ten

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bkp15075eq3-2,d699.html

czy ten

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex,d781.html

Wiem, że Synta na Dobsonie nie nadaje się do astrofoto ale nie będę zajmował sie tylko nią.

Więc czy lepiej kupić Synte 8'' czy Synte bkp12075 na eq3-2

Może też inny ale maksymalna cena to około 1500zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Kupuj używki- wychodzi taniej

2) Normalnie, to bym polecił Syntę, ale biorąc pod uwagę to, że w przyszłości chcesz zajmować się astrofoto, to bym wziął używane 150/750 na używanym EQ 3-2, a resztę bym odłożył 'na później' lub przeznaczył na jakieś okulary ;)

Pozdrawiam, Tajulek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś już nie tak nowym astro-amatorem to powinieneś wiedzieć, że wizual i foto nie idzie w parze. Bo albo masz dobry telepek do wizuala albo do a-foto. Jeżeli chcesz połączyć te dwie dziedziny jednym sprzętem to ani jedno ani drugie nie będzie na wysokim poziomie.

 

A więc jeżeli chcesz "mixować" to ewentualnie ja polecił bym ci tą tubę z linku pierwszego. Można ten setup zawsze rozwinąć pod a-fotografię.

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś już nie tak nowym astro-amatorem to powinieneś wiedzieć, że wizual i foto nie idzie w parze. Bo albo masz dobry telepek do wizuala albo do a-foto. Jeżeli chcesz połączyć te dwie dziedziny jednym sprzętem to ani jedno ani drugie nie będzie na wysokim poziomie.

 

Ja zamierzam połączyć wizual z foto.... Ale co z tego wyjdzie to trzeba poczekać aż zamieszczę w ATM opis i późniejsze wnioski (wspominałem o własnym paralaktyku pod dużego newtona - kupny odpada). No chyba, ze dam d...ghrmmm... znaczy się dam ciała :D to nic nie będzie.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, ale nie opłaca się to łączyć w jednym teleskopie...

A czemuż to niby nie ??

Są mniej więcej uniwersalne teleskopy i np. SCT 8" można prowadzić obserwacje jak i  awikować planety Słonko czy Księżyc, a po zdobyciu doświadczenia pokusić się o astro-foto DSO.

Cierpliwość, zdobywanie doświadczenia i dwa w jednym jak nic :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemuż to niby nie ??

Są mniej więcej uniwersalne teleskopy i np. SCT 8" można prowadzić obserwacje jak i  awikować planety Słonko czy Księżyc a po zdobyciu doświadczenia pokusić się o astro-foto DSO.

Cierpliwość, zdobywanie doświadczenia i dwa w jednym jak nic :)

dlatego właśnie (chcąc ciąć koszty) zaczynam niebawem budowę "silnego" montażu -> nie mając ogromnego doświadczenia. Myślę, że każdy astroamator pragnie mieć taki uniwersalny tel. i montaż.

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I do wizuala będzie dobson, do a-foto eq5. Odrazu mówie, że to że trzeba będzie zmieniać montaże nie jest żadną przeszkodą.

Kolego ty chyba mylisz pojęcia -Przecież synt 8" na eq5 to to http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-sky-watcher-newton-200-1000-mm-eq5.html

a na dobsonie to to http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-skywatcher-synta-8-dobson-pyrex.html

Więc zdecyduj co ty chcesz kupić

 

EQ5 może być zbyt delikatny pod tubę 8 cali. Jak już to HEQ5 ;)

EQ5 do wizuala starczy nawet do prostych fotek też (księżyć,planety i i DS'a też się złapie ty Mój z eq5+własnie Synta 800/1000 http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/5eac6371888372a9.html

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapralu poczytaj to https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=5616  a potem pogadamy o oszczędnościach.

Anva

Ps:(sorry za like do Maniaka-)

Już to czytałem.... zanim się zapisałem na forumastronomiczne.pl  :) .... Pierwsza sprawa -> jestem mechanikiem przemysłowym z dużym doświadczeniem praktycznym.  Druga sprawa ->dużo części będę miał "za free" więc mogę sobie pozwolić na eksperymenty. Dlatego piszę od jakiegoś czasu "planuję zrobić montaż" zamiast "zrobię montaż" ;) (prawda?)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to czytałem.... zanim się zapisałem na forumastronomiczne.pl  :) .... Pierwsza sprawa -> jestem mechanikiem przemysłowym z dużym doświadczeniem praktycznym.  Druga sprawa ->dużo części będę miał "za free" więc mogę sobie pozwolić na eksperymenty. Dlatego piszę od jakiegoś czasu "planuję zrobić montaż" zamiast "zrobię montaż" ;) (prawda?)

W takim razie życzę powodzenia w budowie montażu 

Pozdrawiam Anva

PS:mam nadzieję ze będziesz pokazywał na forum postępy prac nad montem

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)