Skocz do zawartości

Krótka sesja z Mgławicą Oriona


Rekomendowane odpowiedzi

Takie sobie fotki nadal uczę się poprawnej obróbki zdjęć deep sky. Mi się zdjęcia nawet podobają w końcu sam je robiłem, ale wiem że można lepiej tylko jeszcze nie wiem jak. Nie wiem czy te kolory na mgławicy to wina mojej obróbki czy aparatu bo normalnie to czyba powinna być czerwona. Chętnie wysłucham uwag co i jak poprawić żeby następnym razem było lepiej.

 

Maksutov-Newton 190/1000, 17x60s, ISO 800, Canon1100D (niemodyfikowany), sładane DSS, obróbka Ps

 

post-2783-0-80851800-1386953423_thumb.jp

 

post-2783-0-84646100-1386953477_thumb.jp

  • Like 3

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogłbyś podesłać stacka  ;)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor mgławicy to tylko obróbka, każda kamera czy aparat inaczej rejestruje barwy. 

post-535-0-76259300-1386961602_thumb.jpg

Postaraj się pokombinować w PS'ie kolorami slektywnymi, levelami i krzywymi aby ustawić histogram w bardziej prawidłowym formacie ( jednolicie ). 

Poza tym masz wcięty histogram, zawsze jego lewa granica powinna być trochę wysunięta bo tracisz barwy. Teraz już za późno( musisz zacząć od początku, co wyciąłeś to nie wróci ) ale taka podpowiedź jak powinien wyglądać : 

post-535-0-99031800-1386961781.jpg

Oczywiście będzie u Ciebie inna grubość, chodzi mi o przesunięcie od lewej strony. Ja sam wiele przez to natraciłem na początku. :s

 

Gwiazdki masz ładne, tzn nie pociągnięte więc spróbowałbym dłuższe czasy w przyszłości, stopniowo :) Dobry początek. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za bardzo wycięty histogram. Trudniej będzie manewrować kolorami.

 

 

EDIT:

O Allano mnie uprzedził.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Próbowałem różnych opcji z tymi krzywymi i jakoś nie potrafilem uzyskać takich efektów jak inni mają. Bez gudingu trudno mi bedzie robic fotki dłuższe niż 60s może 90s się uda ale z tej sesji 8 musiałem wywalić bo były kreski a nie gwiazdki. Co do stacka to tu go wrzucić bo ma 70MB?

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wszystko zrobiłem dobrze to tu jest ten stack https://www.dropbox.com/s/318rfdm4ywkthop/autosave0.TIF

Miałbym prośbę do osoby która będzie obrabiać to zdjęcie, jeżeli można było by zrobić jakiś opis metody działania na tym pliku to byłbym wdzięczny. Miałbym wtedy jakiś punkt wyjścia przy następnych zdjęciach.

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro przygotuję specjalnie filmik, gdzie będę starał się omówić krok po kroku mojej metody. :)

Alan - tutaj masz rezerwację miejsca 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alan - tutaj masz rezerwację miejsca 8)

Oj tam oj tam, wierz mi Jacku że będę jutro się wyjątkowo nudził i chętnie przygotuję obróbkę dokładnie tego zdjęcia dla kolegi :D 

Komu by się chciało uczyć na 5 sprawdzianów tydzien przed świętami ! 

 

Oczywiście Jacek ma racje - koniecznie obejrzyj filmiki Aliena aby rozwinąć skrzydła w tej dziedzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tam są miejsca na takie opracowania - będzie bank nam rósł  8)

A PDF-ki tutaj

I wstawiaj ile dusza zapragnie, a czas pozwoli :) - Wszyscy wstawiajcie jak najwiecej.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Próbowałem różnych opcji z tymi krzywymi i jakoś nie potrafilem uzyskać takich efektów jak inni mają. Bez gudingu trudno mi bedzie robic fotki dłuższe niż 60s może 90s się uda ale z tej sesji 8 musiałem wywalić bo były kreski a nie gwiazdki. Co do stacka to tu go wrzucić bo ma 70MB?

Dzięki za stacka.  ;) 

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo to sie nie pobawimy, są tutki to dlaczego wszyscy zapisują zdjęcia juz podkręcone surowy stack po wgraniu do programu graficznego jest prawie czarny.

 

W DSS zapisuje sie z tymi ustawieniami jak w linku http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2010/06/deepskystacker-stackowanie-zdjec.html na końcu tutka.

 

Druga sprawa podejrzewam że to automatycznie zapisany stack z DSS  bo ten program tak nazywa pliki. Czy tak ciężko zapisać ręcznie jak się należy ?

 

Myślałem że się pobawię a tu tylko można ściemnić i wyrównać kanały.  :-\

 

Jak mi wiadomo tak nie wygląda stack wypluty i zapisany z DSS.

post-10-0-10898100-1386976414_thumb.jpg

  • Like 2

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem na dropboxa plik z PS i każdy może sobie po kolei włączać kolejne warstwy i sprawdzić co dzięki nim się zmieniło. To oczywiście nie jest żaden tutorial ani przepis, a jedynie zbiór pewnych czynności w pewnej kolejności które dały taki a nie inny efekt. Kilka uwag do warstw:

1. krzywe i poziomy - tutaj dodatkowo użyto filtru GradientXTerminator. Zaznaczamy różdżką to co ma być tłem i puszczamy z różnymi ustawieniami aż uzyskamy zadowalający efekt

2. shadow/highlight - trochę niedoceniana funkcja w PS, a pozwala wydobyć szczegóły z cieni i uratować prawie przepalone partie

3. minimize stars - jest wiele tutoriali w necie, zaznaczamy color range na jasnej gwieździe, dajemy expand selection o 3-6px i następnie feather 2-4px i potem Filter - Other - Minimum. Zaraz po tej operacji Edit - Fade i suwakiem ustawiamy siłę efektu

4. detal - tutaj zastosowałem Local Contrast Enahncement z czarną maską i pędzelkiem pomalowałem na masce to co chciałem żeby było wyostrzone. Zamiast LCE można użyć Smart sharpen ze stosunkowo dużą wartością Radius (5-20px). Warto włączyć w tym filtrze tryb Advanced i na zakładkach Shadow i Highlight pomanipulować wartościami dzięki którym nie przeostrzymy gwiazd i innych niepotrzebnych śmieci. Dość dobre wartości startowe to 50%, 50% 20px na obu zakładach

5. unsharp mask - tu moja pomyłka w opisie, stosowałem Smart sharpen z wartością Radius około 4-6px

6. cały balans kolorów w kilku miejscach robiłem na oko :( Można tak robić mając w tle otwartą jakąś referencyjną fotkę z netu z kolorystyką jaką chcemy uzyskać. Bardziej prawidłowo i powtarzalnie jest wyznaczyć balans koloru na gwieździe typu około G2V. Musimy znaleźć np w SkyCharts taką gwiazdę którą mamy w kadrze (indeks koloru około 0.6-0.65) i otworzyć Curves, wziąć pipetkę Set gray point i kliknąć na taką gwiazdkę. Gwiazda nie może być przepalona! Po czym wyrównujemy tło poziomami

 

Tak jak pisałem - to nie jest żaden gotowiec, a jedynie zbiór pewnych akcji. Każde zdjęcie będzie wymagało nieco innej obróbki, często np na osobnych warstwach obrabiamy gwiazdki, ale na tym materiale są one dość kiepskiej jakości i wymagałyby wiele pracy. Wg mnie najważniejsze to dobrze poznać narzędzie którego się używa. W astrofoto z użyciem PS warto być za pan brat z pracą z maskami, poznać co dają jakie tryby przenikania warstw, no i być cierpliwym (tego mi brakuje :) ) . Trzeba też cały czas patrzeć na histogram żeby nie stracić szczegółów w cieniach i w jasnych partiach. Jak już uważamy że jest dobrze, zostawiamy kompa, idziemy na herbatkę albo spacer, wracamy i patrzymy jeszcze raz. Najczęściej coś się wciąż nie podoba :)

 

A, link do pliku https://www.dropbox.com/s/6dxvj73qcp2wv3v/m42%20by%20Korek.psd

Mam nadzieję że ten chaotyczny tekst niektórym się na coś przyda :)

 

PS - nie sprawdzałem niestety drugiego stacka, więc nie wiem który jest lepszy. Może w drugim jest nieprzepalony środek i wtedy da się więcej z niego wyciągnąć.

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korek pozwoliłem sobie na mała wariację z M42, drugi stack dobry bo można mieć pod kontrolą obróbkę.

A tak poza tym to jestem noga z obróbki jeśli chodzi o odpowiednia kolorystykę  ;)

 

post-10-0-71765400-1387045262_thumb.png

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)