Skocz do zawartości

Funkcjonalność WBPP i Subframe Selector w PIXInsight


Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu przechodzę przez PixInsight, próbując przyswoić podstawy. Zauważyłem w skrypcie Weighted Batch Preprocessing (WBPP)v.2.2.0. że jest tam chyba ta sama funkcja co w Subframe Selector do automatycznej selekcji "złych" klatek na bazie zdefiniowanego kryterium. Czyli na przykład w Subframe Selector wprowadzam poniższą formułę uwzględniająca średnioważone wartości które mnie interesują

(15*(1-(FWHM-FWHMMin)/(FWHMMax-FWHMMin)) + 20*(1-(Eccentricity-EccentricityMin)/(EccentricityMax-EccentricityMin)) + 15*(Stars-StarsMin)/(StarsMax-StarsMin))+50

... i dalej na bazie tego kryterium eliminowane są klatki. W samym skrypcie WBPP widzę coś bardzo, bardzo podobnego tylko parametry ustawia się za pomocą suwaków (poniżej na pierwszym zrzucie trzecie pole z opcjami Subrame Weighting i na drugim zrzucie już konkret czyli ustawienie kryteriów)

551806623_Zrzutekranu2021-11-8o21_56_25.thumb.png.e03ad98f014215916c830e150aff041c.png

694484530_Zrzutekranu2021-11-8o21_56_52.thumb.png.28f5e04b81051e63390b10983743f87e.png

Moje pytanie brzmi, czy ta funkcjonalność to dokładnie to samo co w Subframe selektorze? Czy w takim razie nie ma już potrzeby wcześniejszej selekcji klatek i wystarczy już tylko w skrypcie WBPP???

 

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jest tak jak piszesz - jedynie Subframe selector umożliwia eliminację klatek (Approval expression) oraz obliczenie wagi (Weighting expression), a WBPS można jedynie określić wagę każdego zdjęcia, bez całkowitej eliminacji ze stacka. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jolo napisał:

?, a WBPS można jedynie określić wagę każdego zdjęcia, bez całkowitej eliminacji ze stacka. 

To by była zasadnicza różnica - tylko po co określać ?wagę? zdjęcia skoro jest ono dalej stakowane??? Właśnie to sedno mojego pytania. Jeśli można zdefiniować wagę na tym etapie i usunąć klatkę z procesu integracji to ma sens a w przeciwnym razie czemu to miało by służyć ?

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już dokładnie nie pamiętam, ale chyba waga klatki w procesie stackowania określała jej wkład w cały stack. Upraszczając, jeśli mamy jedną super klatkę A z wagą 0.9 i dwie kiepskie B i C z wagami np 0.2 i 0.3, to wynikowy sygnał w stacku by wynosił 0.9*A + 0.2*B + 0.3*C. To oczywiście po prostu średnia ważona. 

Sam proces Image Integration też już analizuje poszczególne klatki i określa ich wagę. Domyślnie jest ona wyznaczana na podstawie ilości szumu, ale można też wybrać inną metodę określania wagi poszczególnych klatek w stacku:

image.png.d81b12534f1aff43a29620c226c6abe4.png

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jolo jest tak jak napisałeś. W skrypcie WBPP w zakładce Subframe Weighting po zdefiniowaniu parametrów, "waga" danej klatki zostaje zapisana w nagłówku FITS każdego pliku (patrzyłem na FITS'y zarejestrowanych klatek). Zatem na etapie integracji jedną z metod "ważenia" może być jak pokazałeś powyżej "Noise evaluation" albo waga zdefiniowana na etapie WBPP i zapisana w nagłówku pliku. Ma sens ... ? 

320996340_Zrzutekranu2021-11-9o21_32_34.thumb.png.c58816fd6dde2e6cd18473024723f90f.png

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)