Skocz do zawartości

Tubus z włókna węglowego


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Po roku przygotowań teoretycznych w tym albo przyszłym tygodniu zamierzam zacząć kulać tubus, najpierw do małego 6" newtona na próbę a później do 8" f/4. W tym pierwszym chcę zrobić wstępnie tubus zwykły z 4-5 warstw włókna 200g/m2. Najpierw jakieś małe próby na kawałkach materiału, a później laminowanie na formie. W 8" będę chciał zastosować tubus z przekładką z corematu 3mm pomiędzy warstwami włókna węglowego żeby uzyskać większą nieco sztywność ponieważ docelowo w większym teleskopie nie chcę używać obejm a jedynie mocować dovetail do tubusu. Robienie tubusu sandwichowego będzie nieco trudniejsze, bo z tego co czytałem należy wcześniej miejsca obróbki mechanicznej (otwory do mocowań) uwzględnić podczas laminowania i umieścić tam wzmocnienia, ponieważ wiercenie przez sandwich narusza lokalnie jego strukturę i osłabia go miejscowo. Orientacyjne koszty materiału to jakieś 500-550zł za tubus 6" i 600-700zł za 8". Docelowo również mocowanie LW i cela LG z karbonu - ale to będzie już czysta przyjemność :)

Metodę wybrałem najprostszą z możliwych czyli laminowanie bez worka próżniowego i bez wygrzewania. Z tego co czytałem parametry wytrzymałościowe powinny być wystarczające. Średnio co kilka miesięcy pytałem o jakieś postępy w tej działce na naszym krajowym ATM (choć na FA jeszcze nie poruszałem tego tematu) i teraz też chciałbym otworzyć taki temat do dyskusji :) Czy ktoś ma już jakieś doświadczenia w robieniu tubusów z włókna węglowego? Chętnie bym usłyszał jakieś uwagi zanim zacznę się babrać z żywicami :)

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko w użytkowaniu bo i C11" karbonowe miałem i teraz Apusia. Stwierdzam, że gra warta świeczki.

Lekkość, sztywność, nie reagowanie na zmiany temperatury.

Wątków jest kilka, chyba największy na Astropolis.

Z tego co pamiętam również nasz Paweł stosunkowo dużo się wypowiadał na temat metod czy firm, które takie zamówienia realizują - Mam nadzieję, że głos w wątku zabierze, a jak przeoczy to PW

Życzę Ci powodzenia w przedsięwzięciu :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, z tego co zrozumiałem (bo nie znam niemieckiego) to 1m2 surowej tuby wychodzi po 325EUR, a do mojego 6" będę potrzebował okoo 0.45m2. Tylko że poniżej 0.7m2 ceny są ustalane na żądanie, ale nawet jakby wyszło 200EUR to i tak pytanie czy jest sens bawić się w to samemu patrząc na moje wstępne wyceny.... Zapytam ich o konkretne ceny dla moich wymiarów. W razie czego zamówię tubusy a sam pobawię się pająkami i celami :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym - chyba lepiej zamówić, wykonanie ,,fabryczne" (doświadczenie) jednak chyba za tym przemawia - gwarancja no i zrobiona już w odpowiednich standardach.

Na forum mamy Kolegę, który tam mieszka i pracuje, - gości z za Odry nam na zlot do Zatomia przywoził - Ignis ma namiar bo ja nicku forumowego nie pamiętam - wiem, że Marek - czyli po profesji :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak będzie chyba najlepiej - ewentualnie ,,wykorzystaj" astro niemieckie znajomości.

Tydzień temu na Discovery oglądałem wykonywanie elementów z karbonu do karoserii samochodowych. W brew pozorom całkowicie inna i bardziej skomplikowana metoda nakładania poszczególnych warstw, wygrzewanie i podobne hocki niż z włókna szklanego.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robienie tubusu sandwichowego będzie nieco trudniejsze, bo z tego co czytałem należy wcześniej miejsca obróbki mechanicznej (otwory do mocowań) uwzględnić podczas laminowania i umieścić tam wzmocnienia, ponieważ wiercenie przez sandwich narusza lokalnie jego strukturę i osłabia go miejscowo.

Ten efekt można osłabić, wlaminowując poprzecznie dodatkową warstwę corematu lub (ze względu na grubość) innego materiału, do stali włącznie :) Przy małych tubkach mogą wystarczyć w zupełności dodatkowe warstwy maty.

Generalnie laminowanie na sensownie przygotowanej formie jest proste, łatwe i przyjemne, ale trzeba oczywiście najpierw załapać o co biega. Jeśli będziesz przestrzegać przy tym reżimów technologicznych - efekt musi być OK. Gorzej jest przy poliestrze, tam już trzeba przejść sensowne szkolenie.

 

Znam gościa z PL, który wykonuje śmigła do motolotni z carbonu, świetny gość. Jak chcesz - dam namiar, z tubą do teleskopu na pewno sobie profesjonalnie poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz - ja tak właśnie wstępnie myślałem o wlaminowaniu tulejek z aluminium albo stali o grubości corematu pomiędzy warstwy tkaniny. Jak czytałem kilka opisów ATM robienia takich tub to faktycznie wydaje się to być w takim zakresie dostępne dla zwykłego człowieczka pod warunkiem załapania na początku co i jak. Dlatego chciałem sobie testowo zalaminować 2-3 płytki a potem mniejszy tubus. Żywicę mam zamiar stosować epoksydową. Poczekam aż odpisze mi z Niemiec tamtejszy fachman i przedstawi ofertę, ale w sumie to mnie ciągnie do majsterkowania a elektronika po akcji z focuserami na razie mi lekko zbrzydła i chętnie bym sam ukulał jakiś tubus albo dwa... zobaczymy :) Będę informował na bieżąco.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi z Niemiec nie chcą odpowiedzieć... :( A powiedzcie mi co myślicie o wygiętych pająkach? Trochę mnie już zmęczyły spajki i zastanawiam się nad cienkim U pająkiem z laminatu węglowego (grubość byłaby około 0.4mm). W wizualu jest tyle samo głosów za co przeciw, a próbował ktoś kiedyś takiego pająka w astrofoto?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)