Skocz do zawartości

Przyczepianie lornetek do statywu - prawie każdą można


Ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

Uważam za pewnego rodzaju zaniedbanie, że początkującym i w ogóle, laikom, nie mówi się,

że prawie każda lornetka ma ukryte za zakrętką mocowanie - dołek z gwintem.

Przez kompletny przypadek dowiedziałem się o jego istnieniu i kupiłem dlatego
córce do Nikon Aculon 10x50 statyw fotograficzny  SLIK za 199 zł - w salonie Nikona.

Aparat foto dał sie przykręcić bez problemu.

Niestety złączki/adaptery do lornetek im przed Wigilią "wyszły".

Całkiem niedawno widziałem gdzieś zalecenie znanego i doświadczonego lornetkowicza Janko
na ten bodajże adapter:

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1580&lunety=Adapter_statywowy_do_lornetek_L-adapter_1/4%27%27_/_1/4%27%27_metalowy_%28TPL%29

a może na tak samo wyglądajacy jesze o 10 zł droższy.


Ponieważ sypiam długo to, nie chcac być budzony ani zobowiązany do jazdy przez miasto, musiałem
brać złączkę z DO bo ma GLS, który ma Parcel Shop blisko mnie.

http://deltaoptical.pl/adapter-lornetkastatyw-fotograficzny-yukon,d267.html

Dziwnie tania. Facet w Nikonie twierdzi że uda sie ją przykręcić do stopki którą dostałem ze statywem.

Zastanawia mnie jednak na czym polegają zalety tej z teleskopy.pl - ja też może coś nabędę kiedyś ;

Zdziwiło mnie czemu podobna jak z DO złączka, w fotozakupy.pl, jest droższa:
 
http://fotozakupy.pl/akcesoria-lornetek-i-lunet/yukon-adapter-lornetka-statyw,5803s


To w sumie jak to jest z tymi złączkam i statywami. Co za co dostajemy?
Na jaki statyw i na jaką złączkę lepiej się nie łasić - choć tania?


Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spełniają tę sama rolę, łączą i utrzymują lornetkę do statywu / na statywie.

Najważniejsze aby była metalowa i jak komu pasuje wizualnie ;)

Dzięki uprzejmości Panasamarasa miałem do wyboru do mojego Nikonka i wybrałem tę http://deltaoptical.pl/adapter-lornetkastatyw-fotograficzny-yukon,d267.html

 

I jestem zadowolony 8)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie chodzi tylko o spasowanie wizualne. Są lornetki z masywniejszą obudową pryzmatów, przez co wymagają węższego adaptera. Yukonowski sprawdza się z lornetami typu SkyMaster, SkyGuide i o ile dobrze pamiętam z Nikonami Action VII/Ex, ale jest nieodpowiedni dla lornet BA8. Ten z teleskopy.pl jest bardziej uniwersalny, bo pasuje również tam, gdzie dostęp do gwintu jest węższy (choć mam spore wątpliwości, czy pasowałby do wszystkich dachówek).

Jeszcze inna sprawa, że można taki adapter kupić za ok.30 zł, jak i 70-80 zł. I żeby było zabawniej, różnica jest dość istotna. Tańsze adaptery mają delikatny poślizg, przez co nie łapią tak dobrze kontaktu z elementem metalowym w mostku lornetki, będącym gniazdem gwintu. Droższe adaptery są nieco chropowate i szorstkie, dzięki czemu trzymają lornetę stabilniej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie chodziło o te podlinkowane - a ze miałem oba ,,typy" w łapie to napisałem, ze wsio rybka ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bez problemu - mocowanie na gwint typowy dla głowic statywów fotograficznych 1/4"

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Okazało się, że dla laika (córka lat 25) której wręczyłem, w prezencie, zapakowną przesyłkę z DeltaOptical, ze złączką linkowaną w 1-szym poście,

zmontowanie wszystkiego i umiejetne używanie statywu okazało się zadaniem na kilka tygodni "dopracowywania".

 

Dopiero dzisiaj dowiedziała się, ode mnie, że obracajac rękojością (wskazana zieloną strzałką),

dookoła jej osi - czyli jakby dodając gazu na motorze; może naprawdę mocno (sztywno) ustabilizować statyw.

Do tej pory byle trącenie pochylało lornetkę. Nikon Aculon 10x50.

 

Złączka przyszła ze śrubą wiec potrzebna była tylko myśl bystra.  ;)

 

Pozdrawiam

p.s.

Widoczny na zdjęciu statyw SLIK F730 kosztował niecałe 200 zł, ale pozwala już naprawdę wysoko unosić lornetkę,

a sprzedawca w salonie Nikona rzekł, ze to już trochę solidniejszy statyw od niewiele tańszej konkurencji.

post-1068-0-09077100-1391995991_thumb.jp

post-1068-0-65920600-1391995997.jpg

post-1068-0-94138400-1391996003_thumb.jp

post-1068-0-58371200-1391996009.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024