Skocz do zawartości

Mój pierwszy teleskop do 7000 zł


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym zająć się astrofotografia głównie DS, nierzadko planet a czasami (jeśli będzie to możliwe) dalekich krajobrazów, np. Tatr z odległości ponad 150 km. Mam Sony NEX-5N. Widziałem zdjecia wykonane za pomocą tego aparatu w połączeniu z Celestron C8-SGT i jestem pod wrażeniem. Mieszkam na wsi ok 15 km od Krosna. Jak jest pogoda i nie ma Księżyca niebo bywa bardzo ciemne. Interesują mnie głównie dwa modele SC oraz jeden refraktor.

Czy mógłby ktoś porównać i dać wskazówki, który z poniższych będzie lepszy dla mnie? Lepszy jakościowo, mniej problematyczny, nie drogi w eksploatacji oraz w tuningu, podatny na modernizację :)

MEADE LXD 75 - ACF 8' GoTo Pyrex vs. Celestron C9 1/4-SGT XLT

Ewentualnie

Messier AR-152S 152/760 na montażu SynScan HEQ5 PRO

Do tej pory wykonywałam zdjecia nieba, Słońca i Księżyca za pomocą zwykłych obiektywów do 300mm

Nie ukrywam, że będzie to mój pierwszy teleskop :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamte okolice mają całkiem konkretne niebo :) Ostatnio bodajże w sierpniu robiliśmy zlot z chłopakami z astromaniaka do Królika Polskiego (ponad 7 mag niebo), więc jest tu nas całkiem spore grono :D

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym zająć się astrofotografia głównie DS,  Mam Sony NEX-5N........... Mieszkam na wsi ok 15 km od Krosna. Jak jest pogoda i nie ma Księżyca niebo bywa bardzo ciemne. Interesują mnie głównie dwa modele SC oraz jeden refraktor.

Czy mógłby ktoś porównać i dać wskazówki, który z poniższych będzie lepszy dla mnie? Lepszy jakościowo, mniej problematyczny, nie drogi w eksploatacji oraz w tuningu, podatny na modernizację :)

MEADE LXD 75 - ACF 8' GoTo Pyrex vs. Celestron C9 1/4-SGT XLT

Ewentualnie

Messier AR-152S 152/760 na montażu SynScan HEQ5 PRO

..........

Szanowny Kolego -  jeśli zaczynasz swoją przygodę z astrofotografią i interesuje Cię uwiecznianie głównie DS, niestety żaden z teleskopów jak i detektor wskazany przez Ciebie nie będzie ,,dobry" :-[

Te teleskopy są niemal głównie do US, być może gdy nabierzesz wprawy SCT może Ci służyć do DSO ale to jak napisałem wymaga dużej wprawy.

 

Co do detektora to również musi być kompatybilny z programami obsługującymi długie czasy - w astrofotografii DS jest to niezbędne.

Tobie jest potrzebny teleskop ,,jasny" o stosunkowo krótkiej ogniskowej (do 1 metra)

Są to apochromaty minimum dublety APO typu SW 80 ED, Newtony 150/750. Lub bardziej ,,zaawansowane" o których się dowiesz.

 

Do tego potrzebny jest tak zwany guidiung - prowadzenie do długich czasów (robienie poprawek w prowadzeniu montażu za ruchem gwiazdki).

W skład tego tajemniczego słowa guiding wchodzi solidny montaż z portem guide, kamerka i mały teleskopik.

 

Oprócz tego odpowiedni sensor do łapania fotonków, polecam serię lustrzanek Canon od modelu 350, lub dedykowane kamerki CCD  , które ,,wtykamy" w wyciąg rurki głównej.

 

Następnie cały sofcik i sprzęt, który tym wszystkim będzie sterował - czyli laptoczek z kabelkami zasilaczami, focuserami z odpowiednim astro oprogramowaniem.

Jednak pisząc nie wiem jak obrazowo - nie jestem Ci w stanie tego wszystkiego przekazać.

Musisz poczytać troszkę podstaw w dziale Szkoła astrofotografii

Szczególnie tutoriale poświęcone  podstawą astrofotografii  Szczególnie pierwszy ,,Od laika do..."

 

Na tę chwilę jedyna pocieszająca informacja dla Ciebie, to ta, że za wskazaną sumę możesz zgromadzić sprzęt i oprogramowanie, przy pomocy którego zamieścisz na FA piękne astro fotografie. Pieniążki należy wydawać mądrze, najlepiej na giełdach astro od sprawdzonych sprzedających, :)

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak napisał Jacek a ja jeszcze raz podkreślę - montaż przede wszystkim. Dobry montaż pozwoli Ci uzyskać satysfakcjonujące wyniki nawet przy fotografowaniu używaną lustrzanką za 300zł i obiektywem za drugie tyle. Na słabej jakości montażu instrumenty za grube tysiące będą powodowały jedynie frustracje. Z tych komponentów które podlinkowałeś to HEQ5 jest często używany i proponowany jako montaż do astrofoto dla zestawów do około 7-8kg i ogniskowej tak z 600-800mm max (zależy też od wielkości piksela kamerki). Sam też go w takim przedziale używam i mogę to potwierdzić.

Natomiast już refraktor RS152 do astrofotografii się nadaje słabiej a poza tym jest na granicy obciążalności do astrofoto na montażu HEQ5 (10.5kg sama tuba).

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólne pojecie mam na temat astrofotografi ale brak mi doświadczenia w sprzęcie. Jak tylko ktoś będzie w okolicy Krosna organizował nocne obserwację to niech pisze, może się przyłącze :D

A co powiecie na zdjęcia zamieszczone na tym blogu

http://sonyalphanex.blogspot.com/2012/02/sony-nex-5-astrophotography-by.html

Jeśli faktycznie zostały wykonane za pomocą NEX-5 i Celestron C8-SGT to dla mnie super.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)