Skocz do zawartości

Szczecińskie spotkania pod gwiazdami


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Również przyłączam się do podziękowań za zaproszenie, z którego skorzystałem!

Piękny teleskop... zarówno pod względem wykonania, jak również tego co można przez niego zobaczyć.

Dostrzegłem w nim jednak poważną wadę. Mianowicie po spojrzeniu przez niego, niespecjalnie chce się wracać do swoich 5 cali. Wada ta oczywiście nie dotyka samych konstruktorów ;)

8min, zdjęć żadnych nie mam. Jak na razie tylko zerkałem wizualnie, a i tego nie za dużo. Czekam na Marsa i Jowisza.

Podtrzymuje moje zaproszenie oraz ofertę pożyczenia teleskopu na spokojne testy. Jakby co, to mogę nawet odstąpić, bo mi w głowie już rodzi się inny pomysł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podtrzymuje moje zaproszenie oraz ofertę pożyczenia teleskopu na spokojne testy.

Chętnie skorzystam z zaproszenia, gdyż upatrzyłem Maka127 jako kolejny przystanek na drodze której koniec upatruję, gdzieś w Ameryce Południowej, we  własnym obserwatorium ;). Ciekaw jestem efektów z połączenia owego Maka z kilkoma sprzętami, które chętnie wypróbuję. Może uda się niebawem na kolejnym spotkaniu na polanie z Sową lub na Szosie Polskiej.

PS

Mam prośbę - jeżeli ktoś z osób odwiedzających Glinną jest w posiadaniu okularu(ów) 1,25'' o ogniskowej  30-50mm i mógłby zabrać na kolejne spotkanie -  chętnie zerknę jak współpracują z moim sprzętem.

Nikon10x50, Mak102, Synta8, nvc-130bh, scb-4000p, Philips HD 4646

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Szosie Polskiej atakowałem niebo parę lat temu, warunki przyzwoite dla niechcących daleko jechać mieszkańców północnych dzielnic Szczecina

jednak bliskość poświat Szczecina i Polic oraz obecność mieszkańców pobliskich działek nie była nader sprzyjająca.

Plany z Mak 127 dla obiektów Układu Słonecznego super, do tego szybkie CCD z RegiStax (SPC 900 daje 90 klatek/sek), ciekaw jestem efektów.

W ostatni piątek udałem się na teren gryfińskiego parku przemysłowego przy S3 niedaleko Glinnej. 25 minut z centrum.

Parku jeszcze nie ma, drogi utwardzone, w dali lampy węzła komunikacyjnego (ułatwiają ustawienie osi optycznych teleskopu, guidera i szukacza a nie rażą).

Trzeba pamiętać, aby nie focić przez asfalt oddający dzienne ciepło.

Poświata Szczecina 20 stopni nad horyzontem, Gryfina i Pyrzyc 10. Słońce nisko pod, Księżyc wschodzący, warunki jednak dostateczne dla testów:

czy działa korektor komy, guiding pod PHD (Celestron 600/80 + Mammut L429), ostrzenie software'm EOS 600 bez Bahtinova, self-made odrośnik i wyważenie zestawu.

Błędy wykryte, pytania postawione, doświadczenie nabyte. Dowiedziałem się, która to 7-ma siostra z Subaru/Plejad.

O 4:30 Nikonem 10x50 EX zarejestrowałem jeszcze M31.

Z rejestrowanych obiektów załączam tylko najprostszą klasykę, Księżyc tuż po wschodzie. Pojedyncze, nieobrabiane klatki + stan atmosfery = ostrość.

post-1120-137699937162_thumb.jpg

post-1120-1376999372_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie zdjęcie - podoba mi się bardzo - upał/skwar na księżycu i kojący chłodek po zacienionej stronie.

Szkoda że nie dołączyłem, bom ciekaw wielce jak z spc900, 90 klatek wydusić. Mi jak dotąd udało się zarejestrować pająka na sąsiednim dachu, wykazującego żywe zainteresowanie ptasimi fekaliami w tempie 90 klatek/1,5 sekundy.

Zastanawia mnie jednak całkowity - u mojej żony - brak zainteresowania tego typu sprawami :D

Nikon10x50, Mak102, Synta8, nvc-130bh, scb-4000p, Philips HD 4646

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż... pewien czas temu, był długi okres pogody nieastronomicznej. Zauważyłem wówczas, że najczęściej używanym przeze mnie sprzętem (pomijając PCeta), w trakcie pogrążania się w tematyce astro, jest ów czajnik. Nie chcąc traktować go po macoszemu, ująłem w liście ekwipunku. Tym bardziej, że aperturę płyty grzewczej ma przyzwoitą, jest HD jak z nazwy wynika, a przy tym znacznie redukuje u mnie (w rozumieniu medycznym) poczucie komy.

Czyżby w przyszłym tygodniu czekały nas Perseidy na Glinnej? :)

Nikon10x50, Mak102, Synta8, nvc-130bh, scb-4000p, Philips HD 4646

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Perseidów i znakomitego poczucia komy 8min,

może któryś z Kolegów szczecinian planuje jakieś obserwacje w opisanym niżej graficznie terminie, póki względny nów?

Optyka, mechanika i elektronika mojego długo budowanego zestawu chyba gotowa pomijając doświadczenie, tęsknię za niebem.

Zlot Żaglowców widziany z wody i Festiwal Fajerwerków bardzo udany,

szukam jednak czegoś bardziej kameralnego, tak na kilkaset parseków co najmniej...  ;)

?

16474_.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(..)może któryś z Kolegów szczecinian planuje jakieś obserwacje w opisanym niżej graficznie terminie, póki względny nów?(..)

Zespół "Sowy" żeni sagiego, więc wybacz.  :)

Newton 24' "Sowa", SW MAK 180, SW MAK 90, MT800, GPDx, Artemis 285, Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zespół "Sowy" żeni sagiego, więc wybacz.

Widziałem ostatni raz w Zatomiu przyszłą żonę Sagiego, kolega nie ma wyjścia, musi się żenić  :D

Zespołowi konstruktorów "Sowy" i szczególnie Młodej Parze życzę dobrej zabawy.

PS. Prognozy jak się potwierdzą to eksploruję w terenie, potwierdzę w wątku,

Sagi po podróży poślubnej pewnie też zechce spojrzeć na nieco bardziej odległe gwiazdy 8), choć czasem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środa zdaje się nadawać na zerkanie w niebo. Będą chętni?

Ja jestem chętny :)

Wiem, że Heniek też jest chętny.

Prognozy są ciekawe ale proponuję poczekać z decyzją o spotkaniu do godziny np. 18:00 (jeżeli dobre prognozy się będą potwierdzać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to już jestem po urlopie, jutro wolne. Jeżeli ktoś ma ochotę mnie zabrać z Pomorzan i potem odstawić na miejsce to chętnie się przyłączę.

Ja mogę zabrać, jeśli spotkanie dojdzie do skutku. Zastrzegamy jednak, że zazwyczaj jestem pierwszy wracający :) Wyślij mi numer telefonu na PW to się umówimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę zabrać, jeśli spotkanie dojdzie do skutku. Zastrzegamy jednak, że zazwyczaj jestem pierwszy wracający :) Wyślij mi numer telefonu na PW to się umówimy.

Bardzo dziękuję za propozycje transportu. Rozmawiałem przed chwilą ze Zdzichem, jeżeli spotkanie dojdzie do skutku zawitamy nań razem  :)

Oczywiście zabiorę swoją 10tkę. może po dzisiejszej nocy utwierdzę się w przekonaniu żeby ją sprzedać, lub całkowicie zrezygnować z tego hobby  :(

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuciłem okiem na ICM Meteo, oba modele mało przekonujące, podobnie dynamika na SAT24, optymistyczny jest tylko yr.no.

Statek ma rację, trzeba obserwować rozwój wypadków, choć wczoraj niebo pozytywnie mnie zaskoczyło.

Spotkałbym się z miłą chęcią, zgłaszam akces. PCet mieli stacki z  M31, chyba go tak zostawię na noc o ile prądu na dzielnicy (Pomorzany) starczy...

A tak przy okazji, biasów wrzucam do DSS tyle co darków i lightów czy jeden, bo wstępny efekt stackowania wyszedł mi super jasny i muszę ściemniac  8) ?

-z- , wyślij mi poproszę na PW Twój nr telefonu, dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ParadoX coś źle robisz ale to nie ten temat, pomyśl jak z jednego biasa można zrobić master biasa ? ;)

OK jak spotkanie dojdzie do skutku to z jackiem2 zawitamy.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alien, tak też pomyślałem, biasów musi być proporcjonalnie do reszty klatek, tak też DSS to mielił robiąc master biasa.

Suwakuję w DSS i się M31 wyłania, nawet wyraźne są 4 pasma "ciemnej materii", centrum oczywiście prześwietlone. Jeszcze posuwakuję, na razie bez PIXa.

Wrzucę do oceny w oddzielnym wątku, początkujący jestem, na 3 otwartych zakładkach mam różne wątki z Twojej strony do nauki.

Dałem znać 8min, też jest chętny, trzeba też odwieść Jacka2 od planów sprzedaży 10ki chyba że kupuje coś jeszcze większego.

Mam nadzieję jak meteo dopisze na dzisiejsze spotkanie

Hello Szczecin :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DSS się nie suwakuje tylko składa reszta w Photoshopie lub innym programie do obróbki zdjęć, coś chyba nie doczytałeś  ;) w tutku o składaniu w DSS.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DSS się nie suwakuje tylko składa reszta w Photoshopie lub innym programie do obróbki zdjęć, coś chyba nie doczytałeś  ;) w tutku o składaniu w DSS.

No dooobrze, obrabiam w PixInside legalnie otrzymanym od Statka, od razu lepiej, działam po omacku nieco ale z Twoimi tutorialami raźniej zdecydowanie.

Patrzę na SAT24 i ładuję wszystkie akumulatory. Będzie luka i będzie można "lookać". No i jeszcze te 70 kG sprzętu do auta...

PS. Odnośnie pozostałych bieżących wątków: bez wiedzy ze społeczności FA raczej nie miałbym szans na rejestrację ulubionej M31, koszulki, silnik itp. trzeba wspierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Heniu, takich wieści oczekiwałem.

Ekipa dzięki uprzejmości Zbyszka -z- przyjedzie razem, tj. -z-, Jacek2, 8min i paradoksalnie ja.

Obróbkę w PIXie chwilowo odstawiam,  trzeba zbierać materiał. Chciałbym mimo niedoskonałości móc materiał krzywić i suwakować i w listopadzie też.

Alien, trudno jak czytałem wpis, do następnego miłego. Oby jeszcze przed zlotem.

PS. A ciekawe, że im trudniejsza strefa klimatyczna do obserwacji tym większy zapał obserwatorów... A ci z centrum miast to całkiem już o ile kiedyś byli na wsi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie powróciłem z obserwacji w Glinnej, frekwencja ponadprzeciętna:

Heniu, Statek, Piotr, Alien - dotarł jednak  :) , Jacek2, -z-, 8min.

Zgodnie z prognozami Henia niebo ukazało się w całej okazałości mimo wilgoci przy gruncie po północy.

Oczywiście do "Sowy" nieustająca kolejka, Statek błyskał lampą i pewnie wrzuci dokumentację.

Wytrawni i doświadczeni obserwatorzy potwierdzili, że pierwszy raz widzieli Kwintet Stephana ( Hickson 92), ja przyznam się do tripletu  :)

Dziękuję Kolegom za fajne spotkanie, szkoda, że informacja o jasnej nowej w Delfinie do mnie przynajmniej dotarła dopiero teraz.

Trzeba było być z FA on-line...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem 4 plamki w Kwintecie Stephana. Teraz sprawdziłem, że  jedna z nich to dwie zlane ze sobą galaktyki więc widziałem pełny kwintet.

M17 - (Swan albo Omega albo Łabędź) przez filtr UltraBlock i OIII był prawie jak na fotkach.

M22 - szeroka, rozbita na gwiazdeczki. No i Crescend -  widoczny w całości, bez zerkania widoczne kłaczki w jego środku.

Wrzucam kilka fotek.

Dziękuję Wszystkim za miłe spotkanie. Do następnego razu :)

post-118-137699938943_thumb.jpg

post-118-137699938978_thumb.jpg

post-118-137699939016_thumb.jpg

post-118-137699939039_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)