Skocz do zawartości

Szczecińskie spotkania pod gwiazdami


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Ależ nam się sprzęty spociły, wnioskując po dokumentacji fotograficznej.

Wspominam obraz Księżyca widziany przez Sowę i mam wrażenie, że widziałem flagę amerykańską :D

Dzięki Panowie za spotkanie!

Nikon10x50, Mak102, Synta8, nvc-130bh, scb-4000p, Philips HD 4646

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielu, Kolego z Pomorzan,

wyrażę obawę, że  się mimo ciemności na obserwacjach jeszcze nie widzieliśmy?

A tak w ogóle, ktoś ze szczecinian planuje jeszcze jakieś gremialne działania przed Zatomiem?

 

Miałem sam taki zamiar ale muszę ze względu na drivery sprzętów downgrade'ować windę 8 na 7.

Nie działa mi guider (kamera), EQASCOM a i owszem.

Soft za to działa w 8ce bez zarzutu (PHD, Stellarium, DSS - choć nie widzi RAWów EOS600D czy PixInsight).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety do Zatomia nie jade :(

tak ze zapewne jak bedzie pogoda to będę coś na własną rękę próbować.

zmieniłem laptopa ostatnio - i też musze wszystko pouruchamiać (aparat, kamerte...)

i przetestowac.

 

P.S. sprostowanie: nie z Pomorzan a z Gumieniec ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

A jakie obiekty planujecie złapać. ?

Dobre i motywujące pytanie, dzięki,

działać trzeba sezonowo jak niebo i aura pozwala, Andromeda góruje, to jak nie M31 - to M33 w Trójkącie spróbuję. Dla odmiany, do M31 wrócę wielokrotnie, taka moja Mekka. I obróbki się nauczę.

Apetyt na Plejady czy mgławicę w Orionie powstrzymam do zimy, tak chyba trzeba planować aby były wysoko i nie przedzierać się przez atmosferę zbytnio. Na początek spektakularne podstawy.

 

Uchylę rąbka może nie tajemnicy ale informacji, Statek naświetla w Andromedzie obszar z wieloma galaktykami, sam jestem ciekaw co to , nazwy nie zakonotowałem. Od około 5h i nie odpuszcza (!).

Ambitnie i profesjonalnie, głęboko głęboka przestrzeń.

Chętnie porównam (jak uda mi się złapać to samo w kadrze) Statka 10 min - owy  kadr z podobnej wielkości matrycą - chłodzoną, o efektywności pewnie 60-70% fotona na elektron na teleskopie F5

z używanym przeze mnie teleskopem F4 z matrycą lustrzanki o efektywności rzędu 33%. Lustro daje 37% więcej światła, kadr większy ale efektywność i moja głębia to 14 bit a CCD Statka 16 bit.

 

Testuję, odnalazłem w sieci wiele fajnych fotek z EOSa ( głównie z galerii z APT :D  ), większość preferuje jednak ISO 1600 miast 800 jak myślałem i mieszczą się w 1 godzinie.

Darki i biasy robię w lodówce (żona narzeka, że tylżycki zbyt zmrożony ;) ), APT czyta temperaturę wprost z matrycy a nie z czujnika USB jak myślałem (bo używam Temper1, a nie Temperhum wraz z pomiarem wilgotności).

Lodówka 4 st. C, biasy 1/4000 s wykazują temperaturę matrycy rzędu 7 st. C a darki 480 s wykazują temperaturę matrycy rzędu 20 st., wnioskuję, że trzeba dać więcej przerwy między dłuższymi ekspozycjami dla wychłodzenia,

aby tę przerwę skrócić body aparatu obłożyłem aluminiowym radiatorem w miejscu uchylnego ekranu na śrubie od statywu.

 

Przyszła noc zapowiada się ze wszech prognoz super, spróbuję jeszcze gromadę (np. Podwójną gromadę w Perseuszu (znaną również jako h+? Persei) NGC 869 + NGC 884. Obie mieszczą mi się na raz w kadrze,

ewentualnie jak się uda jeszcze mgławicę,  Serce ( IC 1805) ? w  Kasjopei - tak dla zweryfikowania możliwości i parametrów ekspozycji.

 

Alien, sprzedajesz super kolimator, idziesz w refraktory? :) A jutrzejszy Zatom rozważałeś ?, Statek nawet ustawi polarną ponownie ( a to ustawienie bezcenne i pracochłonne ) 8)

 

PS. Znacie Hamala ze Szczecina? Galerię i ATM ma imponujące, na FA go jeszcze nie widziałem chyba ani na obserwach..., lokalizację opisuje tutejszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal działa na AP, Zatom odpada i tak mnie więcej w nocy nie ma w domu niż jestem a i małżeńskie obowiązki trza spełniać, hmmm co to za głęboka przestrzeń  ?

Przejrzyj te z Canona i jakim sprzętem wcześniej robione, http://www.distant-lights.at/

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj robię luźne spotkanie ze sprzętem, muszę wszystkie klocki synchronizować i parę opcji przetestować. Jak ktoś chętny to zapraszam przy okazji można się poduczyć w astrofoto. ;) bo na wizualu się nie znam.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj robię luźne spotkanie ze sprzętem, muszę wszystkie klocki synchronizować i parę opcji przetestować. Jak ktoś chętny to zapraszam przy okazji można się poduczyć w astrofoto. ;) bo na wizualu się nie znam.

Witam, Można adres i godziny na pw w jakich będziesz urzędował ? :)

Lornetka Delta Optical StarLight 15x70 Adapter Statyw fotograficzny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)