Skocz do zawartości

Zestaw do guidingu, co wybrać?


Korek

Rekomendowane odpowiedzi

Staram się skompletować zestaw do guidingu do następującego zestawu astrofoto:

- Montaż NEQ6

- Tuba Maksutov-Newton 190/1000

- aparat Canon 1100 (w dalekiej przyszłości wymiana na dedykowaną kamerkę)

 

A zatem:

1. Kamera

Tu mam na oku takie opcje QHY 5 lub QHY 5 T albo kamera którą już mam DMK21AU04.AS monochromatyczna, a może jeszcze jakaś inna? 

2. Tuba

Tu znalazłem coś takiego Pentaflex 80/400 OTA, Orion 80/400 lub taka luneta do guidingu StarGuider Guidescope ? 

3. Szyny

Mam dwie zwykłe szyny dovetail 32cm. Na jednej myślę żeby zamocować guider i na baran powiesić go na głównej tubie. I tu jest pytanie czy główną tubę powieśić na drugim dovetailu czy lepiej kupić szynę z wyższej półki? Tu nie wiem jaki wybór jest najlepszy

4. Pierścienie

Czy zwykłe pierścienie wystarczą do sztywnego zamocowania guidera czy zainwestować w np takie pierścienie ?

5. Przedłużka

Wyczytałem że może być potrzebna przedłużka do poprawnego wyostrzenia kamery guidującej i tu znalazłem takie coś

 

To chyba wszystko jak coś jeszcze jest potrzebne oprócz kabli i programów to czekam na podpowiedzi. Mam jeszcze pewne obawy czy NEQ6 to wszystko udźwignie? Tuba główna waży trochę ponad 10 kg, a jak wszystko złoże to te teoretyczne 12 kg do astrofotografii przekroczę.

 

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od swojej kamerki DMK - ja taka guidowałem ponad rok, tylko zawsze to więcej ustawień. Jeśli będziesz chciał jednak kupić to zdecydowanie QHY5 - niezawodne.

Masz dosyć długą ogniskową a guider powinien być co najmniej 1/3 ogniskowej więc możesz mieć problemy z szukaczo-guiderami o krótkiej ogniskowej.

Na zwykłych jak to napisałeś pierścieniach - chyba o obejmy Ci chodzi od rury głównej i małej szynie SW 80/400 powiesisz bez problemu :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tuby

 

Mój guiding rozpoczynałem od klasyka SW 80/400, w chwili obecnej przesiadam się na szukaczoguiderek StarGuider Guidescope 50. Motywem było odciążenie tuby, co dla mojego montażu HEQ5 ma znaczenie. Z SW 80/400 bylem bardzo zadowolony, choć stosowałem przedłużki 2*4 cm. Z SG 50 dopiero zaczynam i miałem jedną próbę i jedną sesję. Próba była nieudana bo nie mogłem wyostrzyć. Wsadzałem kamerę, okulary, kątówkę i pomimo wykręcenia obiektywu na max nic nie wychodziło. Zastanawiając się jak rozwiązać problem przypomniało mi się, że w zestawie jest coś takiego jak "pierścień parafokalny".

post-2739-0-14228700-1391707456.jpg

Nie wiedziałem co to za ustrojstwo i do czego służy. Metodą dedukcji i prób wsuwania na różne organy mojego setupu, doszedłem, że najlepiej pasuje na nosek kamery, dzięki czemu wydłużyłem drogę obiektyw-kamera i kamera zawsze trafi na stałą odległość.

Sprawa ostrzenia poprzez kręcenie obiektywem też nie jest najlepsza. Obiektyw chodzi stosunkowo ciężko, przy zamocowaniu na teleskopie, wszystko lata. Do końca nie wiem, czy ostrość jest dobrze ustawiona, grunt, że poprowadziłem jedną sesję i nie było zastrzeżeń. Będę testował dalej, gdy pojawią sie problemy wracam do SW 80/400, gdy wszystko będzie chodziło dobrze zostaję przy SG 50. Duża zaleta: mała waga i rozmiary oraz możliwość schowania do walizki.

 

pozdrawiam

 

Radek

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Radku niema co kręcić tylko metodą prób i błędów przy pomocy nawet kartonowej przedłużki czy coś jak zrobił Tranox ustalić raz na zawsze położenie kamerki guide (odległość) a następnie u pana tokarza takową solidną wytoczyć - z jednej strony T2 z drugiej (od wyciągu 1.25".

Później nie dotykasz bo niema po co - jest ustawiona ostrość ,,do gwiazdek" na stałe i tak za naszego życia zostanie :)

Zgadza się, że z SW było OG - ale tak jak napisałeś na początku Twój montaż to HEQ5 i im ma lżej tym lepiej, a dwa - troszkę dziwnie wygląda (dla mnie) guider niemal wielkości rurki głównej :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Jacku

 

Po co wywarzać otwarte drzwi. Zaczynam od tego co natura dała, w zestawie jest obiektyw do kręcenia to kręcę, pierścień jest to nakładam. Tym oto sposobem lenistwo znowu osiągnęło sukces, a mnie zmusiło do myślenia. Grunt, że zadziałało.  ;)

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Jacku

 Grunt, że zadziałało.  ;)

To co oznacza ten cytat ,,Będę testował dalej, gdy pojawią sie problemy wracam do SW 80/400, gdy wszystko będzie chodziło dobrze zostaję przy SG 50. Duża zaleta: mała waga i rozmiary oraz możliwość schowania do walizki." ?????

Dlatego wywarzałem otwarte drzwi :P Kolego0 Radku :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To problem kamery rozwiązany albo DMK21 albo QHY 5. To teraz który guider Pentaflex czy Orion i co takiego ma ten Orion że jest 2x droższy. Co do szyny to nie lepiej jest zainwestować w jakąś Losmandy i na tej szynie posadzić tube główną wraz z pozostałym sprzętem? Bo do tego dovetaila 32cm mam pewne wątpliwości czy całość utrzyma w odpowiedniej sztywnośći. W przypadku pierścieni chodzi mi o obejmy w których będzie zamocowany sam guider bo tuba główna to w standardowych obejmach na nich szyna dovetail 32cm i na tym guider. Mam nadzieje że dobrze to obrałem w słowa ;)

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ...Co do szyny to nie lepiej jest zainwestować w jakąś Losmandy i na tej szynie posadzić tube główną wraz z pozostałym sprzętem? Bo do tego dovetaila 32cm mam pewne wątpliwości czy całość utrzyma w odpowiedniej sztywnośći. W przypadku pierścieni chodzi mi o obejmy w których będzie zamocowany sam guider bo tuba główna to w standardowych obejmach na nich szyna dovetail 32cm i na tym guider. Mam nadzieje że dobrze to obrałem w słowa ;)

Chodzi mi o to, że do obejm głównej rury od góry montujesz szynkę na barana a na niej guider, a guider to poszukaj na giełdzie SW 89/400 używkę dużo taniej kupisz :)

A Orion czemu drozszy ??? Marka kosztuje - ceni się ;)

O tak to zrób

Foto Alien7101post-476-0-10674100-1391716934_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie tak chcę to zrobić tylko teraz chodzi mi o szynę na której siedzi główna tuba i obejmy w których jest zamocowany guider. Czy taka szyna nie będzie mi sprawiać problemów i czy obejmy do guidera muszą być jakieś specjalne?

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tuby

 

Mój guiding rozpoczynałem od klasyka SW 80/400, w chwili obecnej przesiadam się na szukaczoguiderek StarGuider Guidescope 50. Motywem było odciążenie tuby, co dla mojego montażu HEQ5 ma znaczenie. Z SW 80/400 bylem bardzo zadowolony, choć stosowałem przedłużki 2*4 cm. Z SG 50 dopiero zaczynam i miałem jedną próbę i jedną sesję. Próba była nieudana bo nie mogłem wyostrzyć. Wsadzałem kamerę, okulary, kątówkę i pomimo wykręcenia obiektywu na max nic nie wychodziło. Zastanawiając się jak rozwiązać problem przypomniało mi się, że w zestawie jest coś takiego jak "pierścień parafokalny".

attachicon.gifguidescope_50mm_starguider_4.jpg

Nie wiedziałem co to za ustrojstwo i do czego służy. Metodą dedukcji i prób wsuwania na różne organy mojego setupu, doszedłem, że najlepiej pasuje na nosek kamery, dzięki czemu wydłużyłem drogę obiektyw-kamera i kamera zawsze trafi na stałą odległość.

Sprawa ostrzenia poprzez kręcenie obiektywem też nie jest najlepsza. Obiektyw chodzi stosunkowo ciężko, przy zamocowaniu na teleskopie, wszystko lata. Do końca nie wiem, czy ostrość jest dobrze ustawiona, grunt, że poprowadziłem jedną sesję i nie było zastrzeżeń. Będę testował dalej, gdy pojawią sie problemy wracam do SW 80/400, gdy wszystko będzie chodziło dobrze zostaję przy SG 50. Duża zaleta: mała waga i rozmiary oraz możliwość schowania do walizki.

 

pozdrawiam

 

Radek

Radku u  mnie z PG FireFly ostrzy bez kombinacji przedłużek itd od początku odrośnika do matrycy w kamerce jest 20 cm. Jeśli ustawisz tak w szukaczu to powinieneś wyostrzyć bez najmniejszego problemu .

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby była taka sama kamerka - owszem - on ma Atik Titan mono, prawie jest już dobrze - kawałek złączki T2 mu jeden taki pożyczy  ;)  i będą gwiazdki dla PHD brzytewka 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak Jacku jak zwykle masz rację :D

 

Ale wracając do tematu, miałem 80/400 od SW i przesiadłem się na szukaczoguider, czego nie żałuję a wręcz jestem przezadowolony, oczywiście zaraz ktoś powie że mam 80ED a przy dłuższej rurce trzeba mieć minimum 80, ja guidowałem w ten sposób 150/750 i nie zauważyłem żadnych problemów wszystko śmigało jak należy.Wcześniej miałem przy słabszych obiektach problem ze znalezieniem gwiazdki do guidingu, a po przesiadce (ponad rok)  jeszcze mi się nie zdarzyło abym musiał go przestawiać nawet przy mojej kamerze

Rafał

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wracając do tematu, miałem 80/400 od SW i przesiadłem się na szukaczoguider, czego nie żałuję a wręcz jestem przezadowolony, oczywiście zaraz ktoś powie że mam 80ED a przy dłuższej rurce trzeba mieć minimum 80, ja guidowałem w ten sposób 150/750 i nie zauważyłem żadnych problemów wszystko śmigało jak należy

Tu nie chodzi o ostrzenie, ale niestety o metr ogniskowej jego głównej rury - bedzie problem. Tu ewentualnie taki guiderek jak mam ja TS60/250 by poradził a nie 150 ogniskowej.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o ostrzenie, ale niestety o metr ogniskowej jego głównej rury - bedzie problem. Tu ewentualnie taki guiderek jak mam ja TS60/250 by poradził a nie 150 ogniskowej.

Chodziło mi o guidowanie tuby 150/750 właśnie tym szukaczoguiderem :D oczywiście TS będzie lepszy

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o guidowanie tuby 150/750 właśnie tym szukaczoguiderem :D

Wiem - ale Kolega Korek ma 190/1000 - a jemu staramy sie podpowiedzieć ;) Dlatego piszę, że mogą być problemy.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja guidowałem teleskop 810mm szukaczoguiderem 165mm z QHY5 i działało ok, pod warunkiem że nie wybierałem najsłabszych gwiazdek (ADU tak przynajmniej z 40-50). Teoretycznie przy guiderze 16 bitowym można zejść do 1/10 ogniskowej, przy 8 bitowej kamerce (jak QHY5) ogniskowa guidera nie powinna być krótsza niż 20-25% ogniskowej głównego instrumentu.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia z innymi guiderami ale pozytywnie mogę wypowiedzieć się o zestawie SW80/400+QHY5 prowadzącym SW 150/750. NIGDY nie miałem z nim problemów i na pewno dobrze poprowadzi dłuższą rurkę.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......i ale pozytywnie mogę wypowiedzieć się o zestawie SW80/400+QHY5 prowadzącym SW 150/750. NIGDY nie miałem z nim problemów i na pewno dobrze poprowadzi dłuższą rurkę.

Wszystko się zgadza Szymon - to sztandarowy zestaw do guide, ale ważnym jest odciążenie setupu - im lżej montażowi tym lepiej. Jednak na to o czy pisałem i napisał Łukasz już bardzo precyzyjnie trzeba bezwzględnie zwrócić uwagę :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi wleźć coś takiego - wtedy masz siodełko Losmandy. Zwróć uwagę na kształt jaskółczego ogona.

 

post-476-0-77195800-1391782750_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko to powinno pasować pytanie jaką konkretnie szyne wybrać?

Pod betoniarkę C11" miałem tę http://www.astrokrak.pl/dovetaile/1563-dovetail-baader-planetarium-3-470-mm.html - znakomita

Ale SW też są dobre.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostszy moim zdaniem jest sposób guide z rureczką, z OAGiem mogą być problemy  z wyostrzeniem, jego ,,grubością" - odległością kamerki głównej itd. No i cena jest dość wysoka od 800 do 1000 parę  ???  Choć gdy to wszystko opanujesz duuużo lżej. Niemniej ja wolę rureczkę. Szkoda, ze koledzy focący tą metodą nic nie piszą :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzichu teoretycznie racja ale dodatkowo trzeba uwzględnić (chcąc już mieć tak wszystko poprawnie) dorobienie złączki nakręcanej na flattener - zachowanie osiowości zestawu, następnie odpowiednia złączka bacfocusa uwzględniająca odległość matrycy od flattenera (za oagiem) - to nie jest takie proste. Tylko sprawdzenie u kogoś - tak jak piszesz zlot lub wspólne obserwy - jednak 500 zł to wydatek + co najmniej 2 złączki na zamówienie ??? ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024