Skocz do zawartości

350D modyfikacja


Hass-pol

Rekomendowane odpowiedzi

Po długim czasie odkurzyłem stary projekt wyższej modyfikacji Canona. Zamierzam przetestować różne możliwości chłodzenia matrycy, modyfikacje samej matrycy, jak również ekstremalną i chyba nowatorską modyfikację podejścia do chłodzenia matrycy.

 

Projekt takiej modyfikacji jest prototypem, dlatego postanowiłem przenieść do swojej obudowy tylko te części Canona 350D które są potrzebne do uruchomienia. Dodatkowo przeniosłem najważniejsze przyciski i pokrętło.

 

Zamierzam przedstawić rezultaty różnych czasów dla różnych ISO jak również porównanie zdjęć z aktywnym chłodzeniem i bez chłodzenia.

 

Oczywiście jestem otwarty na Wasze propozycje, pytania i krytykę :)

post-264-0-67140500-1392410292_thumb.jpg

post-264-0-83462300-1392410298_thumb.jpg

  • Like 7


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda bardzo profesjonalnie :) Jak przymierzałem się do chłodzenia mojego Canona to nie umiałem znaleźć porównania zrobionego pod gwiazdami, na jakimś prawdziwym obiekcie - wszędzie tylko były fragmenty darków z chłodzeniem i bez. Jak Ci się uda takie porównanie zrobić to na pewno będzie wielka pomoc dla zainteresowanych.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda bardzo profesjonalnie :)

Bardziej niż sam Canonek 8)  - no czuję, ze będzie się działo :)

Radek trzymam kciuki i za wyniki testów i za pogodę bez chmurew 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa jest ogólnie słaba :) nie schodzi się na łączeniach - to tylko prototyp :)

 

@Marvaz:

Zamierzam przedłużyć kable od matrycy i wyciągnąć matrycę na tyle, żeby zamontować ją zamiast lustra wtórnego - oczywiście odpowiednio zogniskowany układ. Widziałem podobne kombinację z kamerami USB... ale nie widziałem nigdzie takich patentów z tak dużymi matrycami. Testy pokażą.

Oczywiście sam jestem ciekaw jak jak bardzo popsułem matrycę, po ostatnim skrobaniu filtra RGB :) jutro powinienem wpiąć tą super matryce.

  • Like 1


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po wstępnych testach. Wygląda na to że sama matryca ma odpowiedni przebieg - 350D to nie pierwsza świeżość  :)

 

Efekt jest bardzo zadowalający - chociaż specjalistą  w astrofotografii nie jestem.

 

Chciałbym na szybko przedstawić dwie serie zdjęć próbnych - darków.

180 sek. ISO 100. od góry.

 

i niżej 62 sek ISO 1600.

 

Do następnych testów zmienię inną matrycę - może będzie będzie miała mniej hotów i coldów.

 

 

post-264-0-73055000-1392484536_thumb.jpg

post-264-0-12213700-1392484555_thumb.jpg

post-264-0-72841500-1392484674_thumb.jpg

post-264-0-54210400-1392484686_thumb.jpg

  • Like 4


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia będą, ale trochę później, najpierw chcę zrobić finalną wersję prototypu.

Z rosrzeniem będę walczył za pomocą regulacji temperatury, pewnie jakiś sterownik będę musiał zrobić. Na razie sprawdzam czy im zimniejsza matryca tym lepiej - może jest jakaś granica której nie warto przekraczać.

  • Like 1


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz prawie gotowe rozwiązanie sterowania temperaturą oraz ogrzewania filtra przed matrycą http://astrophoto-sv.com/index.php?p=1_84 regulator temperatury jest tu http://allegro.pl/termostat-cyfrowy-regulator-temperatury-45-99-14-i3949445548.html

 

A tu jeszcze zdjęcie wykonane chłodzonym canonem :D http://astrophoto-sv.com/web_images/Medres/Abell2151.jpg to tylko 19x480 sek

 

Pozdrawiam

  • Like 1

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek jestes w stanie stwierdzic do jakiej temperatury udalo Ci sie slochdzic matryce?

Do ponownych testow zrob darki po 600 sek lub nawet dluzsze na wysokim iso. Wtedy cala prawda wyjdzie na jaw :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ kudi145

Bardzo dziękuję za takie informację, bez wątpienia przydadzą się. Niemniej ja planuje zrobić trochę inna modyfikację - zamierzam, zamontować Peltiera i radiator bezpośrednio na matrycy - bez miedzianych "przedłużaczy" na których traci się sporo. Zadanie karkołomne, ale efekt może się opłacić - zwłaszcza jak widać efekt zdjęcia chłodzonym Canonem - pewnie jakiś model wyższy niż 400 patrząc na matrycę.

Regulację temp - sterownik raczej sam zrobię. Chciałbym mierzyć 3 temperatury -matrycy, radiatora i otoczenia, napisać jakiś algorytm z regulacją PID i zobaczyć co z tego wyjdzie :) Mam gotowy program do obserwatorium, może jego lekko zmodyfikuje do obsługi aparatu. (zdjęcie niżej)

 

@Marvez

Tak, jestem w stanie sprawdzić. Na razie problemem jest za słabe odprowadzanie ciepła, mam za mały radiator. Teoretyczna różnica miedzy płytkami to około 60-70*C o ile pamiętam, ja mam za wysoką temp po stronie ciepłej. Jak do tej pory udało mi się uzyskać temp około 5*C. Mam zamiar zejść do -10C* Mam nadzieje że nie będzie za "mokro" przy takiej temperaturze :)

post-264-0-19791700-1392571456_thumb.jpg


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój 1100D czeka na dobre wieści w sprawie modyfikacji, bo niezbyt dobrze znosi letnie temperatury :-P, oczywiście jak tylko znajdę coś interesującego na ten temat w czeluściach internetu to dam znać.

Pozdrawiam i trzymam kciuki

Wysłane z mojego XT910 przy użyciu Tapatalka

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zadanie karkołomne, ale efekt może się opłacić - zwłaszcza jak widać efekt zdjęcia chłodzonym Canonem - pewnie jakiś model wyższy niż 400 patrząc na matrycę.

 

 

Dokładnie jak piszesz to 550D, tu dla zachęty masz jeszcze jedno robione chłodzonym canonem 350D z modyfikacją AMP OFF 20x600 plus 20x600 sek (mozaika )  http://astrophoto-sv.com/web_images/Medres/MosaicCintOrio_med.jpg

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kudi145

Zdjęcie jest mega... ale jakoś wolę mniej cukierkowate - np te które wcześniej podałeś - tam gdzie jest dużo "małych" galaktyk.

 

Pomyślałem że wrzucę dwa zdjęcia :)

Dziś już mi się nie uda skończyć całości - zostanie druga strona kabelków - do których przylutuje elastyczną taśmę. Słyszałem różne opinie na temat maksymalnej długości kabelków do matrycy - mam nadzieję że będzie działało.

Poprzez takie rozwiązanie, mogę sobie pozwolić na naprawdę duży radiator, ale tak jak wcześniej pisałem, może będzie to przerost formy nad treścią, może niższa temp nie będzie powodowała lepszych zdjęć. Zobaczymy.

 

 

post-264-0-98090500-1392668720_thumb.jpg

post-264-0-66623200-1392668731_thumb.jpg

  • Like 6


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki - trzeba mieć anielską cierpliwość i stalową rękę żeby tyle kabelków tak polutować :)

Co do lepszych zdjęć - to w teorii wszystko rozbija się o szum, którego mamy trzy główne źródła: szum odczytu (prawie nie zależy od temperatury), szum termiczny oraz szum tła nieba. Obniżanie szumu termicznego będzie miało tym większe znaczenie im ciemniejsze niebo mamy (będzie też super ważne przy próbach z filtrami narrowband, bo tam tło nieba jest mocno wycięte). No i zmniejszać się będzie jasność hot pikseli, choć je akurat dość łatwo usuwać o ile ich ilość nie jest jakaś masakryczna.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie - toż to pająk ma mniej do przędzenia swojej wydawać by się mogło misternej pajęczyny ::)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety.

Modyfikacja wyciągnięcia matrycy na dystans, nie powiodła się :) Aparat normalnie włącza się, robi zdjęcia, ale wychodzą kompletnie czarne. 

Myślę że jednak kable są za długie, lub za grube i są za duże straty w nich... szkoda.

Pewnie dlatego nikt nie robi takich modyfikacji :)

 

Wymyślę inną modyfikacje chłodzenia...

 

W tygodniu powinienem zdać relacje z usunięcia i przetestowania matrycy bez powłoki RGB - CFA. Ze zdjęć jakie widziałem do tej porty - to nie jest to takie proste... (pomijam tą matryce którą już zmasakrowałem, tą do testów zrobię porządnie :) )

 

 

 

 

post-264-0-56805700-1393186001_thumb.jpg

  • Like 1


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety.

Modyfikacja wyciągnięcia matrycy na dystans, nie powiodła się 

 

Wymyślę inną modyfikacje chłodzenia...

Oj wyjdzie z tego coś na miarę fuzji termojądrowej .... 8)  Czekamy :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa modyfikacja. Ta firma specjalizuje się w tym, mają obudowy dedykowane i całość wygląda dobrze. Nie wiem czym oni zastępują mechanizm migawki. Dodatkowo chyba pozbywają się wyświetlacza i przycisków - pewnie wszystkim operuje się przez komputer.

Szukam jakiegoś ciekawego aparatu kompaktowego - bez mechanizmów migawkowych, z odpowiednio dużą matrycą i najważniejsze żeby była opcja bulb :)


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Zrobiłem takie zdjęcie :) Kolorystyka czerwona, bo nie ma żadnego filtru. (sorry za brak ostrości, która i tak nic by nie dała)

 

I oczom mym ukazała się porażka :) zdrapanie warstwy odpowiadającej za kolory (jedna połowa zdjęcia) okazała się operacją chyba nie do zrealizowania w stopniu zadowalającym. 

Próbowałem zrobić to tak delikatnie jak mogę, ale mimo że zdrapka przez mikroskop warsztatowy nie pokazała rysek, to na zdjęciu widać wyraźnie że pixele zostały nieodwracalnie uszkodzone.

 

Mogę tylko chylić czoła tym którym to się udało. Jednocześnie nie podjąłbym się takiej modyfikacji, szkoda matrycy.

 

 

post-264-0-05667200-1397325936_thumb.jpg


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednocześnie nie podjąłbym się takiej modyfikacji, szkoda matrycy.

Chyba najbardziej projektu :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt pewnie będę kontynuował, jak tylko kupię nowe ogniwo Peltira :) bo to które miałem... jakby to powiedzieć... "wyparowało". Mam zasilacz warsztatowy z 4 wyjściami i jak to czasami bywa zapominam coś odłączyć, a że zapomniałem odłączyć ogniwo, a że leżało sobie luzem (bez radiatora), to dopiero zorientowałem się że coś jest nie tak jak poczułem zapach topionego plastiku podstawy monitora :) po odłączeniu zasilania, ceramiczne płytki rozleciały się... Ogniwo generuje różnicę temperatur między jedną a drugą płytką około 60*C, ale jak ciepła strona nie odprowadza ciepła, to i przez to zimna się nagrzewa, a jak ona się nagrzewa, bo i ciepła się nagrzewa.... plaski podstawki topi się od około 150*C...Wszystko w imię nauki, ale czasami kosztowne jest to imię. 

Jak tylko zaopatrzę się w następne ogniwo, zrobię nowe testy.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)