Skocz do zawartości

Ustawienie montażu na Biegun -Pomoc !


Rekomendowane odpowiedzi

Mam 41sec fotkę w NEF gdzie widać że ładnie trzyma punkt ale nie mogę załączyć NEF'a do postu. Nie mam dziś ochoty z tym walczyć - sorki ale wstaję o 4:30 do pracy (idę za chwilkę spać). W każdym razie jak coś "ufocę" to zapodam Panowie ;) - możecie na mnie liczyć.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PHD2 jest funkcja ustawienia na biegun metodą dryftu . Świetnie się sprawdza :-)

Na tej stronie mamy tutki pomagające w ustawianiu montaży na Polarną między innymi z pomocą PHD http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/page-3

Warto też poczytać o tym dość przyjaznym programie :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5150-alingmaster/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No i powrócę do tematu...

 

Wczoraj (-wiadomo ładna pogoda) postarałem się ustawić montaż tak dokładnie jak to możliwe: wypoziomowałem, ustawiłem polarną w "oczko" i sprawdziłem czy znajduje się na obwodzie kółka w lunetce biegunowej. prędkość śledzenia montażu sprawdziłem wcześniej w domu na 3h30min wynik 3h25min więc myślę że przy czasach do 2-3min pomijalny błąd.

 

Niestety mam "pojechanie" w osi DEC. Widać to na fotkach i po ucieczce obiektu... Załączyłem robienie serii fotek w aparacie i po powrocie M'ki już nie było - ruszyłem osią DEC i się pojawiła! Czyli to nie oś R.A.!

 

A to Orion 20sec każda klatka , mam ich 100 podam 1szą i 100tną... (pomijam że prześwietlona)

 

post-2832-0-93268100-1423992052.jpg

 

post-2832-0-60119500-1423992288.jpg

 

NIESTETY nie mogę załączyć NEF'ów (brak uprawnień ???) więc zmieniłem rozszerzenie na JPG, trzeba pliki zapisać na dysku i zmienić rozszerzenie na NEF :(

 

Lunetkę ustawiłem na odległym budynku (krawędzi) tak żeby krzyż się nie przemieszczał. Zauważyłem że jak obracam osią R.A. to obraz w lunetce jest ok ale względem tego co widzę drugim okiem zatacza okrąg... ???... tak jakby optyka lunetki nie była w osi?

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i powrócę do tematu...

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=13

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3518-centrowanie-lunetki-biegunowej-eq-3-2/

http://www.teleskopy.pl/ustawienie_teleskopu_z_montazem_paralaktycznym.html

 

Ja jednak mam inne podejrzenie przyczyny Twoich pojechanych gwiazdek - Twoja stopka .... ,,do Afoto 150/750 z EQ3-2 (napędy własne)"

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak mam inne podejrzenie przyczyny Twoich pojechanych gwiazdek - Twoja stopka .... ,,do Afoto 150/750 z EQ3-2 (napędy własne)"

Myślę, że to nie  moje napędy:

 

post-2832-0-83401000-1424090362_thumb.jp

 

Pozostaje mi jeszcze sprawdzić metodą dryfu - co zamierzam zrobić przy najbliższej okazji. Poświęcę troszę czasu żeby sprawdzić i "dać odpowiedź pozostałym szukającym odpowiedzi" ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz taki ruch w Dec i napęd tylko w jednej osi to musi być albo złe ustawienie na polarną, albo coś się rusza mechanicznie - sprzęgło puszcza, tuba/wyciąg/lustro się ugina przy przemieszczaniu teleskopu, albo nawet noga statywu może się zapadać w ziemię. Powodów może być sporo...

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz taki ruch w Dec i napęd tylko w jednej osi to musi być albo złe ustawienie na polarną, albo coś się rusza mechanicznie - sprzęgło puszcza, tuba/wyciąg/lustro się ugina przy przemieszczaniu teleskopu, albo nawet noga statywu może się zapadać w ziemię. Powodów może być sporo...

Dzięki Łukaszu za podpowiedź. Dziś przed pracą pozwoliłem sobie na godzinkę pod niebem (mam nocki niestety) i przyłożyłem się do ustawienia montażu. Zawiesiłem wszystko co mogłem i wypoziomowałem. Później ustawiałem lunetką biegun. Dodam że postawiłem cały montaż na cegłach przymarzniętych do ziemi :D żeby się nie zapadał - tak jak podpowiedziałeś ;).

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3254-astrofotografia-z-eq3-2/page-3#entry91249 tu jest efekt ;). Musiałem ustawić lunetkę w osi R.A. montażu - strasznie "biła". Jest efekt - to najważniejsze, teraz muszę się zająć dobieraniem parametrów i obróbką materiału ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)