Skocz do zawartości

Centrowanie lunetki biegunowej EQ 3-2


mcmaker

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie przyszła do mnie lunetka do montażu EQ 3-2, jednak po jej wkręceniu i wycelowaniu na nieruchomy punkt na ścianie okazało się, że podczas kręcenia montażem w osi rektascensji ów punkt nie trzyma się środka pola widzenia lunetki. Inaczej mówiąc, lunetka nie jest ustawiona osiowo względem montażu i "bije". 

Lunetkę wkręca się w miejsce uprzednio wykręconego elementu z trzema śrubami "kolimacyjnymi", co jest dokładnie przedstawione na poniższym zdjęciu. Może ktoś wie czy tak ma być, albo czy da się samą lunetkę zamontować w tym wykręconym elemencie ze śrubami (średnica otworu i samej lunetki jest identyczna z odpowiednim luzem).

 

Zdjęcie autorstwa Riklaunima, wyżej element wykręcony ze śrubami, w montażu lunetka bez regulacji :)

post-296-0-21684700-1386789718_thumb.jpg

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dookoła tulejki tej poniżej co ustawisz ostrość masz trzy mini imbusiki i nimi centrujesz mapkę, ustawiasz środkowy krzyżyk mapki na oddalony obiekt i justujesz aż ten krzyżyk nie będzie bił na boki przy kręceniu osią RA. Najlepiej robić to w pozycji poziomej aby mapka w razie co nie przesunęła/wypadła się z trzymających ją śrubek. Ale to nie powinno być problemem jedna tyci poluźniasz druga dokręcasz.  

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a można taką lunetkę biegunową (powiedzmy cel. opt. od wiatrówki) zamontować do każdego montażu ? powiedzmy że poświęcam 2godz na ustawienie teleskopu (przy osiach na zero) na polarną i podpięcie takiej lunetki wycelowanej również w polarną , będzie ok? wystawiam później taki montaż i celuję "nową biegunową" w polarną... i po sprawie? Bo jeśli tak to mam taką nieużywaną wiatrówkową lunetkę i chętnie bym zamontował.... tylko czy tak to zadziała? Wiem, że oryginalne mają spec. mocowania.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a można taką lunetkę biegunową (powiedzmy cel. opt. od wiatrówki) zamontować do każdego montażu ? powiedzmy że poświęcam 2godz na ustawienie teleskopu (przy osiach na zero) na polarną i podpięcie takiej lunetki wycelowanej również w polarną , będzie ok? wystawiam później taki montaż i celuję "nową biegunową" w polarną... i po sprawie? Bo jeśli tak to mam taką nieużywaną wiatrówkową lunetkę i chętnie bym zamontował.... tylko czy tak to zadziała? Wiem, że oryginalne mają spec. mocowania.

Pamiętaj, że gwiazda polarna nie wskazuje dokładnie bieguna bo ten jest lekko przestawiony i po to w lunetce jest pierścień na, którym zanaczona jest pozycja w, której należy o danej godzinie ustawić polaris. Jak chcesz to zrobić w lunetce celowniczej?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzając w stellarium w którym miejscu o danej godzinie się znajduje. O przesunięciu wiem ;) , Tylko czy taki patent przejdzie (wiedząc o przesunięciu)?

Chyba nie nadążam, próbuję to zrozumieć, ale co Ci da, że w stellarium sprawdisz gdzie jest polarna i jak to sprawdaisz?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dowolnie "sterować czasem" ( w stellarium) więc wiesz o której godzinie polarna wypada gdzie... i można ustawić montaż wg tej "celowniczej" (może tylko przy asyście komputera). Tak?

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dowolnie "sterować czasem" ( w stellarium) więc wiesz o której godzinie polarna wypada gdzie... i można ustawić montaż wg tej "celowniczej" (może tylko przy asyście komputera). Tak?

Nie wiem, niech się wypowiedzą inni bo ja nie bardzo rozumię o co Ci chodzi.To co, że będziesz wiedział gdzie jest polarna, ale według jakiego punktu odniesienia będziesz ją ustawiał i skąd będziesz wiedział o ile od środka krzyża celownika ma być ustawiona?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polarna zakreśla koło o stałej średnicy - przy takim rozwiązaniu nigdy nie będzie 100% na biegun ale będzie ustawiony na tyle że będzie się nadawał pod astrofoto (tak myślę) czyli to do czego staram się zrobić montaż ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne odkąd dokładnie pozycjonuję montaż na polarną co wcześniej nie robiłem tego z wielką precycją, to od tego czasu obiekt na przykład planeta nie schodzi z kadru co wcześniej mimo napedu co chwile musiałem korygować . Jest fajna darmowa aplikacja Polarfinder która dokładnie wskaże punkt na średnicy tarczy lunetki biegunowej. A taka zabawa w lunetki od wiatrówki nic dobrego nie wrózy.

  • Like 1

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej się zaopatrzyć w dedykowaną (czyt. z kółkiem) lunetkę jednym słowem...? Nie mniej chcę zacząć z astrofoto więc jakiś sposób muszę znaleźć.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej się zaopatrzyć w dedykowaną (czyt. z kółkiem) lunetkę jednym słowem...? Nie mniej chcę zacząć z astrofoto więc jakiś sposób muszę znaleźć.Mam

Mam dla Ciebie alternatywne rozwiązanie . Jest sposób dokładnego ustawienia na Polarną. Jest to  metoda fotograficzna wszystko krok po kroku znajdziesz tutaj na stronce Zdzicha. :)

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze ustawiałem na dalekim kominie(gdzieś na styku horyzontu) Ruszałem wtedy osią RA i patrzyłem czy komin się rusza..i tak długo regulowałem imbusiki aż stanął nieruchomo !

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze ustawiałem na dalekim kominie(gdzieś na styku horyzontu) Ruszałem wtedy osią RA i patrzyłem czy komin się rusza..i tak długo regulowałem imbusiki aż stanął nieruchomo !

Ja straciłem cierpliwość do imbusików i zastąpiłem je śrubami, nie naruszając budowy lunetki  :D

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)