Skocz do zawartości

Czas pojedynczej ekspozycji - podejście praktyczne


Rekomendowane odpowiedzi

Dość często na forach (i nie tylko) pojawiają się pytania o optymalny czas pojedynczej ekspozycji przy składaniu materiału z wielu klatek. W numerze 2/13 Astronomii Amatorskiej można znaleźć artykuł "Dzielić ale jak" poruszający ten temat dość szeroko, ale chciałbym przedstawić prosty praktyczny sposób na określenie tego czasu. 
Pominę tutaj wpływ prześwietlania jasnych fragmentów, a jedynie wezmę pod uwagę szum. Przy dobieraniu czasu pojedynczej ekspozycji naszym głównym celem jest to, żeby szum odczytu kamerki nie był znaczący w porównaniu do szumu tła.
 
Szum odczytu kamerki odczytamy z pojedynczej klatki bias (nie master bias) - w przypadku mojego Atika to 23ADU.
 
Szum całkowity (tło + odczyt + termiczny) odczytamy mierząc go na jednorodnym fragmencie tła naświetlonej klatki - w moim przypadku np dla klatki 300s przez filtr L to 65ADU.
Suma szumów to suma geometryczna, a więc szum tła dla takiej klatki to sqrt(65^2 - 23^2) = 61ADU. Jak widać więc przy takich wielkościach szum tła jest dominujący w całkowitym szumie sygnału (szum odczytu to około 8% całego szumu).
 
Drugi przykład to klatka 600s Oiii - w tym przypadku szum całkowity to 32ADU, czyli szum tła to 22ADU, a więc szum odczytu  jest porónwywalny z szumem tła i stanowi znaczący ułamek całego szumu. Tutaj warto wydłużyć czas naświetlania do 900-1200 sekund. Tło zaznaczamy tak, żeby nie zawierało gwiazd ani hot pikseli.
post-1260-0-18911600-1393846378.jpg
 
Dlaczego nie uwzględniamy szumu termicznego? Jakikolwiek by on nie był w klatce naświetlanej przez 30 minut będzie go dokładnie tyle samo co w 10 klatkach naświetalnych po 3 minuty.
Można też znaleźć argumenty kwantowe - jeśli naświetlamy wyjątkowo słabe sygnały, gdzie na przykład na jednej klatce złapiemy pojedynczy foton a na innej nie to skracanie czasu pojedynczej ekspozycji utraci nam tą informację. To nie ma żadnego znaczenia, czy złapiemy foton na jednej klatce 5min a na drugiej nie. Po zsumowaniu będzie tam tyle samo fotonów co na jednej klatce 10 minutowej, czyli jeden. O ile zaawansowane algorytmy odrzucania błędnych pikseli nie usuną nam tego sygnału podczas składania :)
 
Podsumowując w skrócie - im mniejszy szum odczytu ma nasza kamerka i im jaśniejsze tło ma niebo na zdjęciach tym bardziej możemy skrócić czas naświetlania pojedynczej klatki bez obawy o nadmierny wzrost szumu po złożeniu materiału. Jeśli mamy bardzo ciemne tło nieba (albo w przypadku fotografowania przez filtry wąskopasmowe) i/albo nasza kamerka ma znaczny szum odczytu, będziemy musieli wydłużyć czas pojedynczej ekspozycji.
 
  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę wreszcie zaczyna mi jaśnieć, odkąd (2 rok leci) zacząłem zbierać setup astro - foto w temacie studni, ADU nadal jestem mimo podsłuchiwania na zlotach i czytania w sieci tępy jak...

Dobrze, że Łukaszu złożyłeś ten wątek może wywiąże się dyskusja i załapię temat do końca, jak nie to pozwolisz, że taki jeden tępy zgłosi się z jakimś browarkiem na małą łopatologiczną konsultację na zlocie ??? ;)

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam w żadne rozważania matematyczno-teoretyczne się nie wgłębiam. Czytam podpisy zdjęć i patrze na ich jakość wynikową  a w danych sprzętowych jest wszystko.  

Choć składam podziękowania dla Łukasza za ruszenie tematu na forum, może znajdą się osoby chętne do dyskusji i wymiany doświadczeń.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o czym pisałem wpływa bezpośrednio na jakość surowego materiału, ale już nie w 100% na jakość końcowego rezultatu. Ktoś doświadczony w obróbce z gorszego materiału będzie potrafił uzyskać podobny efekt jak ktoś mniej doświadczony z lepszego (oczywiście w pewnych granicach :) )  

Skracanie czasu pojedynczej ekspozycji ma znaczenie kiedy:

 - nasz zestaw nie prowadzi się za dobrze i np 30% klatek 5 min jest do odrzucenia. A np pod niebem o zasięgu 5mag z lustrzanką i teleskopem f/5 nie ma sensu naświetlanie klatek po 300s, wystarczą 180s a nawet 120s, szczególnie w cieplejsze noce. A z drugiej strony tym samym zestawem pod czarnym niebem i w zimie warto robić klatki dłuższe niż 5 minut o ile montaż pozwala. 

 - chcemy zmniejszyć przepalenie jasnych partii zdjęcia

 

W naszym klimacie jest tak niewiele pogodnych nocy, że warto zwrócić dużą uwagę na jakość zebranego materiału, a obróbką zająć się deszczową porą z czystym sumieniem że zebraliśmy tyle fotonów ile się dało :)

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Troszkę wreszcie zaczyna mi jaśnieć, odkąd (2 rok leci) zacząłem zbierać setup astro - foto w temacie studni, ADU nadal jestem mimo podsłuchiwania na zlotach i czytania w sieci tępy jak...

Dobrze, że Łukaszu złożyłeś ten wątek może wywiąże się dyskusja i załapię temat do końca, jak nie to pozwolisz, że taki jeden tępy zgłosi się z jakimś browarkiem na małą łopatologiczną konsultację na zlocie ??? ;)

 

 

Z ust mi to wyjąłeś. Łukasz, rezerwujemy kilka twoich minut na zlocie. Też chętnie zagłębie się w temat.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)