Skocz do zawartości

Odległe światy z Zatomia


Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądam sobie powoli materiał zebrany w Zatomiu i niedaleko M49 znalazłem jakieś odległe paciorki galaktyk jak się później okazało. Na szczęście udało się znaleźć ten obszar w SDSS bo katalog PGC już tam nie sięga, i jest to jakaś gromadka galaktyk z przesunięciem ku czerwieni z=0.218, czyli odległa o około 3 miliardy lat świetlnych. Nie prezentuje się zbyt okazale, ale pobudza wyobraźnię :) To fragment zdjęcia powiększony 150%:

post-1260-0-14427800-1396469649_thumb.jp

I odpowiadający fragment z SDSS:

post-1260-0-39735600-1396469659_thumb.jp

 

Najsłabsze zarejestrowane galaktyki mają nieco poniżej 20mag, gwiazdki nieco poniżej 21mag. Gromadka leży na współrzędnych 12h29m35s i +08d13m. Materiał to 3h L.

  • Like 8

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja! I pomysł !

No toś sięgnął tysiąc razy dalej niż nasza sąsiadka - Andromeda (Messier 31).

To już co prawda nie jedna galaktyka tylko grupa ale rekord zaliczony!

 

Pozdrawiam

p.s.

To z tej okazji, i żeby nie ożywiać dwóch wątków naraz,  prezent dla Ciebie i tch co Ciebie czytają - widok Ziemi z ISS - dość fajny :)

 

http://www.nasa.gov/content/kavir-desert-in-central-iran/#.UzyxQHAZyxc

 

Kavir Pustynia w Centralnym Iranu
ISS038 - E - 047388 ( 14 lutego 2014 ) --- Jak minąłMiędzynarodowa Stacja Kosmiczna nad pustynie centralnego Iranu , w tym Kavir , jeden z członków załogi Ekspedycji 38 używanego aparatu cyfrowego wyposażonego w obiektyw 200mm nagrać ten plik wyposażony w niezwykły wzór wielu równoległych linii i krzywych zamiatanie . Brak gleby i roślinności pozwalabudowy geologicznej skał pojawiają się dość wyraźnie . Według geologów , wzory wynikają z delikatnym składanie licznych , cienkich , lekkich i ciemnymi warstwami skał . Następnie erozji wiatru i wody , powiedzmy naukowcy , wyciętymi płaską powierzchnią drugiej fałdy nie tylko odsłaniając setki warstw , lecz również ukazujący kształty fałd. Ciemne wody jeziora (w środku obrazu ) zajmuje w depresję łatwiej erozji , w kształcie litery S warstwy skały. Nieregularny plaster tylko kontrasty światła lewej strony jeziora jestdość cienka blacha piasku , aby umożliwić podstawowe warstwy skalne zostały wykryte. Niewielka rzeka wije u dołu obrazu. W tym pustynnym krajobrazie nie ma pola lub drogi , aby dać poczucie skali . W rzeczywistości,szerokość obrazu stanowi odległość 65 kilometrów

post-1068-0-88487300-1396470350_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze a ja się jarałem jak sięgnąłem galaktykę IC2388 Odległą o 455mln lat świetlnych. A tu 3 miliardy lat!!! Szok!

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po rekord to można zapolować na kwazary, np 3C147 ma 17.8mag (v) i pewnie w czerwieni jest jaśniejszy, a położony jest 5 mld lat świetlnych od nas. 3C9 ma 18.2mag i 10 mld lat świetlnych, PKS 2000-330 ma 19mag i 12 mld lat świetlnych.

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szdom1

Jakże mnie ucieszyłeś Szymonie!

Bardzo lubię gdy w astronomii doceniamy i nie unikamy liczb i z deczko teorii.

Kto by pomyślał że amator sięgnie tam gdzie ekspansja przetrzeni daje już zauważalne efekty.

Foton wyemitowany przez elektron tamtejszego atomu lecąc stamtąd biedactwo aż się wydłużył (czyli też osłabł  "energetycznie").

Pozdrawiam

p.s.

@Jolo

O kwazarach wiedziałem ale galaktyki to coś nam "życiowo" bliższego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak się okazuje z Zatomia widać jeszcze dalsze światy :) Rekordu magnitudo od Zdzicha nie pobiję raczej na pewno z obecnym materiałem, ale w okolicach Łańcucha Markariana, niedaleko NGC4438 udało mi się zarejestrować galaktykę o jasności 20.88 (g) o przesunięciu ku czerwieni z=0.391, czyli odległą o prawie 4.4mld lat świetlnych. To mój nowy rekord póki co - pochmurne noce sprzyjają takim poszukiwaniom :)

post-1260-0-51512300-1397565641_thumb.jp

 

Obiekt to SDSS J122915.74+130019.4

Korzystam z kalkulatora na http://www.kempner.net/cosmic.php

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to podróżujemy  w zaświaty. Bez zaciętej rywalizacji w sympatycznym towarzystwie. Zaglądamy Panowie daleko wstecz!!! Super!

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 czyli odległą o prawie 4.4mld lat świetlnych.

 

Właśnie złapałeś światło wysłane gdy powstawała Ziemia. Bądź dumny :)

 

Tworzy się nowa astronomia amatorska cieszy mnie to.

Dla mnie Astronomia Amatorska, dużymi literami :) Nie jest to popularny ostatnio przytyk ortograficzny, ale prostu dla mnie taka forma realizacji tej pasji to Astronomia przez duże A ;)

  • Like 4

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)