Skocz do zawartości

Własny szukacz


rodom

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że posiadam mały teleskop i pozbyłem się oryginalnego starpointnera ...to postanowiłem zbudować mały szukacz..

Jakiś czas temu nabyłem obiektyw achromatyczny 80/250 czyli F=3,1, powiększenie 25 x. Przez rok czasu leżał w szafie aby w końcu ujrzeć światło dzienne.

Do obiektywu udało mi się okazyjnie dokupić podświetlany okular 10 mm oraz obejmy Wiliam Optics 100 mmm ( to na wypadek jakby ten szukacz okazał się za mały i będę musiał budować większy)

Obudowa szukacza jest wykonana z tworzywa które kopiłem w hurtowni za ok 25 zł. Była to grubościenna rura fi 85 mm. Niestety wtedy mieli tylko białe. Całość została wytoczona w zakładzie mojego teścia, który już pracuje nad wersją czarną ( dostałem odpowiednie rury) z regulowanym obiektywem i baflami w środku.

Wersja widoczna na zdjęciach jest wyklejona od wewnątrz czarnym materiałem samoprzylepnym zwanym flock. Niestety do tuby o wewnętrznej średnicy fi-80 nie mogłem włożyć dłoni, dlatego flock nie jest wklejony tak jakbym tego chciał.

Dzisiaj wieczorem jeśli pogoda dopisze , nowy szukacz przejdzie swój chrzest w warunkach polowych :)

Po krótkich testach  ze względu na wszechobecne chmury powiem tylko że to jest szukacz o jakim myślałem.

Widać w nim większość szukanych obiektów, nie trzeba się domyślać gdzie co jest, bo widać to jak na dłoni.

Dołączona grafika

[img width=1024 height=682]http://images50.fotosik.pl/269/5f1238399492de8c.jpg

A tak wygląda zamocowany na teleskopie

[img width=1024 height=682]http://images37.fotosik.pl/264/31246490408baa33.jpg

[img width=1024 height=682]http://images43.fotosik.pl/268/6ad74dc1d1ff9e88.jpg

[img width=1024 height=682]http://images43.fotosik.pl/268/7b870bba61354bbe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Piękna robota,przy takiej średnicy obiektywu i ogniskowej ten szukacz na pewno jest bardzo sprawny optycznie,W moim 70/500 mogłem wycisnąć powiększenie 10x ze względu na ogniskową,a co za tym idzie pole widzenia. :'(

Ale i tak wyszukuję wszystko bez większych problemów,no ale Twój to musi już mieć kopa. ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam farbę matową z puszki,rozrobioną z talkiem technicznym w konsystencji 2 do 1.Do tego dolać rozpuszczalnik w takiej ilości,aby można malować pędzelkiem a efekt jest taki. ;)

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodom, jak robiłeś wyczernienie? Znam ileś tam sposobów, ale niezadługo sam chcę zrobić nieco mniejszy (70 mm) szukaczyk do mojej 12" i na razie to chyba jedyna sprawa, której nie jestem pewien :)

Materiał nazywa się flock. jest samoprzylepny .Jutro wrzuce linka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flock? Taki np. do wprasowanek? Ha, mam tego trochę, ale nie pomyślałem o takim zastosowaniu, rzeczywiście do szukacza jest wystarczający :)

Z kolei do Jarka kiedyś się odezwę na pewno po mikrotalk, będzie trzeba wymienić tubę w moim MN. W tej chwili mam tam genialne wyczernienie, wykonane z przyklejonych na klej w spray'u ... fusów od kawy z expresu, pomalowanych matową farbą- to taki patent from USA, ale trochę te fusy z USA czasem odpadają :D Tubę i wyczernienie robił jeszcze Lemfan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio kupowałem flock w tym sklepie :

http://www.fototapety.com.pl/catalog/product_info.php?cPath=33_53&products_id=678

Wyczerniłem nim rurki i garnki w LB. Niestety nie było jeszcze pogody żeby sprawdzić rezultaty tego wyczernienia.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna ,estetyczna robota.Szukacz wygląda jak firmówka:)

Co do mikrotalku,to mam  z nim do czynienia w większych ilościach i naprawdę jest do świetny środek matujący.

A gdzie go można kupic ???

Kupisz w każdym sklepie metalowym albo z farbami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOM..troszkę odbiegne od tematu...

Z jakiego materiału robiłes bafle i jak obliczałes ich odległośc ???

Bafle są wykonane ze sklejki,po wklejeniu obręczy zostały wyklejone brystolem.Jeśli chodzi o wyliczenia to raczej nie wiele Ci pomogę,pomagał mi Zbignieww z sąsiedniego forum więc już nie pamiętam,ale pomocny był program Astrojawil.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024