Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw


Rekomendowane odpowiedzi

Witam astromaniaków,

 

Jak każdy początkujący, który chce kupić pierwszy zestaw mam burzę mózgu - co wybrać ?

Interesuje mnie przede wszystkim astrofotografia a pierwszy zestaw ma być docelowym sprzętem do DSów.

Muszę się zmieścić ze wszystkim w 30.000 zł.

Dokonałem wstępnego wyboru:

 

- montaż: SkyWatcher AZ-EQ6GT

http://astromarket.pl/montaz-skywatcher-az-eq6-gt.html

 

- rurka: TS APO ED 100/600 mm OTA

http://astromarket.pl/teleskop-apochromatyczny-ts-apo-ed-100-600mm-ota.html

 

- kamera CCD: ATIK 383L+ mono

http://astromarket.pl/monochromatyczna-kamera-ccd-atik-383l.html

 

- guider: SkyWatcher 80/400 OTA

http://astromarket.pl/refraktor-achromatyczny-sky-watcher-80-400-ota.html

 

Mam prośbę do wszystkich doświadczonych o opinię i sugestie.

Nie piszę tu o pozostałych akcesoriach gdyz liczę na waszą pomoc co kupić.

Oczywiście wiem, że potrzebne jest koło filtrowe, kamera do guidera itd.... ale tu właśnie liczę na waszą pomoc.

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niełatwo jest kupić za pierwszym razem docelowy zestaw :) Skąd będziesz robił zdjęcia? To będzie zestaw bardziej stacjonarny czy na wyjazdy? Jakie masz warunki 'niebieskie'? Nawet sprzęt do DSów może się znacznie różnić od siebie w zależności od tego, czy chcesz polować na małe kłaczki, średnie albo duże mgławice, szerokie pola.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niełatwo jest kupić za pierwszym razem docelowy zestaw :) Skąd będziesz robił zdjęcia? To będzie zestaw bardziej stacjonarny czy na wyjazdy? Jakie masz warunki 'niebieskie'? Nawet sprzęt do DSów może się znacznie różnić od siebie w zależności od tego, czy chcesz polować na małe kłaczki, średnie albo duże mgławice, szerokie pola.

Mieszkam w Szkocji w Edynburgu ale będę niedługo już mieszkał poza miastem i planuję tez zbudować sobie obserwatorium.

Ten zestaw w takim razie będzie głównie stacjonarny i przeznaczony do DSów.

W moim budżecie chcę wyciągnąć max. co się da  :)

 

W następnej kolejności kupię sprzęt do planet i tutaj tez bardzo chętnie dowiem się jaki sprzęt będzie potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej sumie i planach na obserwatorium to bym od razu inwestował w EQ8. Na resztę od biedy starczy, a i tak będziesz pewnie zmieniał za jakiś czas, bo tak jak koledzy piszą, nie da się kupić docelowego zestawu za pierwszym razem.

 

Pozdrawiam. Marek.

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek słusznie zauważył, że dobry montaż do podstawa (dosłownie i w przenośni) zestawu do astrofotografii. Jeszcze nie napisałeś tylko czy dopuszczasz opcję sprzętu używanego, bo w ten sposób można sporo zaoszczędzić jednak.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej sumie i planach na obserwatorium to bym od razu inwestował w EQ8. Na resztę od biedy starczy, a i tak będziesz pewnie zmieniał za jakiś czas, bo tak jak koledzy piszą, nie da się kupić docelowego zestawu za pierwszym razem.

 

Pozdrawiam. Marek.

Ten pomysł jest niewątpliwie wart przemyślenia i też się zastanawiałem nad tym montażem :)

To jest jednak ponad połowa obecnego budżetu i nie wiem czy się zmieszczę ze wszystkim.

Tak naprawdę to czy nie szkoda tego montażu do takiego refraktora i czy do DSów musi być właśnie refraktor czy możesz ewentualnie napisać jakieś inne propozycje tubek.

 

Dzięki i pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż to na prawdę podstawa, ja bym zaryzykował tak:

 

EQ8 lub coś zbliżonej jakości, na resztę bym nie wydawał za wiele, bo to się zmienia płynnie, ja się obkupiłem newtonami, później zmieniałem na refraktory, to już kwestia gustu, z newtonów podobają mi się spajki, mniej już sam rozmiar. Jestem pewny, że przynajmniej dwa razy będziesz zmieniał zestaw, ale dobry montaż zostanie, a tak w ogóle ten EQ/AZ to jakiś wynalazek za sporą kasę. No i oczywiście poza montażem to bym szukał używek, a w ogóle przed zakupami to bym odwiedził jakiś zlot..

 

Z drugiej strony, jak się obkupisz zbyt 'fachowym' sprzętem to zanim ogarniesz obsługę to Cię krew zaleje - chyba, że masz już jakieś doświadczenie. Znam to z autopsji.

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam krzynio za skakanie na tak głęboką wodę. Ogarniecie swojego zestawu to nie jest takie hop siup, potrzeba na to czasu i wiedzy. Ja bym się nie zdecydował ;)

Widzisz to kwestia podejścia :)

Nie uznaję półśrodków i lubię wyzwania.

Wolę się uczyć od początku na dobrym sprzęcie.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy co uważamy za dobry ;) Ja gdy jeszcze nie miałem tego co mieć chciałem, strzelałem ze statywu. Gdy kupiłem HEQ5 zacząłem od obiektywow, najpierw 135 mm za bodajże 80 złotych. To i tak było wyzwanie, pierwsze zetknięcie z i tam prostym jak na montaże sprzętem. I tak krok po kroczku- dużo to daje, i uczy pokory (?) dla astrofotografii.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy co uważamy za dobry ;) Ja gdy jeszcze nie miałem tego co mieć chciałem, strzelałem ze statywu. Gdy kupiłem HEQ5 zacząłem od obiektywow, najpierw 135 mm za bodajże 80 złotych. To i tak było wyzwanie, pierwsze zetknięcie z i tam prostym jak na montaże sprzętem. I tak krok po kroczku- dużo to daje, i uczy pokory (?) dla astrofotografii.

No cóż każdy idzie swoją drogą jaką uważa za słuszną a ja wybrałem taką :)

A tak na marginesie to pisząc tutaj chodziło mi raczej o pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu w moim budżecie, który mogę na niego przeznaczyć.

Po co robić prawo jazdy na samochód jak można jeżdzić rowerem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Cię ;) Przepraszam, że off topuje, ale mam w pamięci wątek użytkownika Dargeo na Astropolis który też skoczył na głęboką wodę. Nie wiem jak z tym u Ciebie, ale jak dla mnie tyle stresów wynikających w jego przypadku z braku wiedzy to kiepski pomysł na zaczęcie tej przygody. Nie mniej minęło z 8 miesięcy i zaczął focić :)

Pozdrawiam!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Cię ;) Przepraszam, że off topuje, ale mam w pamięci wątek użytkownika Dargeo na Astropolis który też skoczył na głęboką wodę. Nie wiem jak z tym u Ciebie, ale jak dla mnie tyle stresów wynikających w jego przypadku z braku wiedzy to kiepski pomysł na zaczęcie tej przygody. Nie mniej minęło z 8 miesięcy i zaczął focić :)

Pozdrawiam!

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że potrzebny jest czas na zdobycie wiedzy i doświadczenia i trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Myslę jednak, że dość dobry sprzęt na początek nie przeszkodzi mi w tym a tylko pomoże.

Tak naprawdę to żadne hobby nie jest dla narwańców co wszystko chcą osiągnąc w 5 min.

 

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten co wybrałem ma f/6 a ten co proponujesz f/6.7.

Czy flattener to poprawia przy twojej propozycji?

Ten teleskop zalinkowany przez aliena to dobry wybor ten 100/600 to pewnie dublet i z korekcja w tej cenie bedzie slabiej do astrofoto.

Na swiatlosile za bardzo nie patrz liczy sie jakosc sprzetu. Troche dluzej naswietlisz zdjecia i dostaniesz to samo. No i oba teleskopy maja ta sama ogniskowa czyli z kamera dostaniesz ta sama wielkosc kadru czyli z atikiem 383l bez flattenera bedzie to 104x77 minut katowych, tutaj polecam program astrotabak do obliczania wielkosci kadru. Flattener i tak trzeba dokupic do teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop zalinkowany przez aliena to dobry wybor ten 100/600 to pewnie dublet i z korekcja w tej cenie bedzie slabiej do astrofoto.

Na swiatlosile za bardzo nie patrz liczy sie jakosc sprzetu. Troche dluzej naswietlisz zdjecia i dostaniesz to samo. No i oba teleskopy maja ta sama ogniskowa czyli z kamera dostaniesz ta sama wielkosc kadru czyli z atikiem 383l bez flattenera bedzie to 104x77 minut katowych, tutaj polecam program astrotabak do obliczania wielkosci kadru. Flattener i tak trzeba dokupic do teleskopu.

Dzięki za to wyjaśnienie.

Jest jasne, zwięzłe i na temat oraz wszystko mi wyjaśnia :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do kompletu dozucilbym pozniej jak ogarniesz sprzet druga kamere o malym czipie atik314e i masz setup do malych obiektow na 1 teleskopie ;). 

Mam rozumieć, że z tą drugą kamerką mogę robić tez np. planety tym setupem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym dzisaj mial raz jeszzce inwestowac w sprzet zastanowilbym sie dwa razy, zwlaszcza biorac pod uwagem Twoje miejsce zamieszkania. To juz wysoko na polnoc i moze masz ciemne niebo,ale ilosc pogodnych dni w roku jest przerazajaco mala :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym dzisaj mial raz jeszzce inwestowac w sprzet zastanowilbym sie dwa razy, zwlaszcza biorac pod uwagem Twoje miejsce zamieszkania. To juz wysoko na polnoc i moze masz ciemne niebo,ale ilosc pogodnych dni w roku jest przerazajaco mala :)

Wiem gdzie mieszkam ale nie zgadzam się z Tobą do końca.

Z moich obserwacji wynika, że wcale nie jest tak żle a juz na pewno nie przerażająco jak napisałeś :)

Wbrew pozorom nie jest wcale gorzej niz w Polsce  i po 18 miesiacach tutaj sam jestem zaskoczony :)

Nie martwi mnie to i nie zraża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzet uniwersalny istnieje ale o nim nie rozmawiam bo kosztuje to nie malo ;). Mocny montaz pod tube sct 14 cali(eq-8 minimum a najlepiej ASA). Mamy super sprzet do planet dzieki kamerce guidujacej QHY5-II oraz ogniskowej prawie 4 metry dowoltowanej powermate2x. Do SCT 14 calowego dokladamy hyperstar i mamy potworka do DS 14 cali lustro, 675mm ogniskowej swialto f1,9 do tego dokladamy 2 kamerki o roznych czipach, do kompletu obiektywy do szerokich pol.

 

Co do kamerki guidujacej i od razu planetarnej to wlasnie QHY5-II jest tutaj odpowiednia.

Co do AZEQ6GT polecam recenzje w magazynie AstronomiiAmatorskiej nr 13 i 15 z 2013r. Moze gdzies w promocji bedzie bo to bardzo przyzwoity montaz tylko ciut za drogi w stosunku do EQ6. Przekladnie na paskach i enkodery w 2 osiach czyli to co ma EQ-8.

Rozwazalbym jeszcze montaz celestrona CGEM, ostatnio byly nawet w promocji w delcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden dość istotny aspekt całej zabawy w astrofoto - tym ważniejszy im mniej mamy pogodnych nocy: im większy mamy teleskop tym więcej zbierzemy materiału :)  Jeśli weźmiesz np APO 90/600 i będziesz nim naświetlał materiał przez godzinę, to taki sam rezultat uzyskasz np z BS 10" f/2.8 ( http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5227_Boren-Simon-PowerNewt-2-8-10-CF---10--f-2-8-Astrograph.html )  w około 10 minut przy podobnej skali. Oczywiście newton to newton - kolimacja, otwarta tuba, kurz, spajki, etc, ale wg mnie apertura to bardzo ważna sprawa, szczególnie jeśli planujesz sprzęt stacjonarny.

Albo to o czym pisze prestoneq mi się tez marzy - SCT 11" z korektorem i przy bin1 albo bin2 do małych i średnich DSów, do tego hyperstar i masz astrograf f/2 który jeszcze szybciej będzie zbierał fotony. No i wygodny do wizuala i nadający się do planet i Księżyca.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie  to najwiecej kosztuje w astrofoto skrocenie czasu naswietlania, sam sie o tym przekonalem testujac hyperstar na SCT 14. Mozna tez w ten sposob zrobic jak to jesion na blogu pokazal jak najtanszym kosztem wydluzajac czasy naswietlania tania kamerka:

http://www.jesion.pl/blog/2011/04/23/w-poszukiwaniu-zlotego-grala-taniej-astrofotografii-kamera-atik-314e/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek ma montaż CGEM to może powie coś więcej, ale wg mnie to za dużo na ten montaż. Tuba z kamerką i dodatkami będzie ważyła ponad 20kg i dodatkowo będzie przy swoich gabarytach miała spory moment bezwładności i będzie mocno wrażliwa na wiatr.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek ma montaż CGEM to może powie coś więcej, ale wg mnie to za dużo na ten montaż. Tuba z kamerką i dodatkami będzie ważyła ponad 20kg i dodatkowo będzie przy swoich gabarytach miała spory moment bezwładności i będzie mocno wrażliwa na wiatr.

Moim skromnym zdaniem do dobrego prowadzenia jest potrzebny montaż o nośności co najmniej 1/3 powyżej wagi setupu - CGEM utrzyma tę rurkę ale tego zapasu nie będzie i mogą być niestety problemy. Do wizuala może by wystarczył.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)