Skocz do zawartości

Czy ktoś z Poznania planuje jakis wypad pod ciemne niebo?


aras1988

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , jestem poczatkujacy w temacie . Nieco ponad miesiac temu kupilem sobie maczka 127 i chcialbym wyskoczyc z nim poza miasto . Problem w tym , ze nie mam auta ,a chcialbym wyprobowac co tez potrafi taki maczek na ciemnym niebie . W razie gdyby ktos cos planowal prosze o kontakt , mysle ze sie dogadamy . Pozdrawiam Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłeś Kolego na białe noce i pełnię :) Może wpadniesz na PTMA na Słoneczną 21.07 lipca??? Obsrwery to nie są ale poznasz troszkę ludzi!

Tu Koledzy się spotykają -śledź ten temat

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/444-obserwacje-w-jeziorach-wielkich/page-54

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ostatni post z wątku podanego przez Roberta nie napawa optymizmem, ale my faktycznie jeździmy na obserwy :)

 

Dość długo miałem Maka 127 i wiem co potrafi pod ciemnym niebem. Jakby co to pytaj!

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zaproszenie i pytanie do polarisa co więc ten maczek potrafi ,wyciągnie coś na ciemnym niebie? Jak do tej pory widzialem planetki ale nigdy nie pozwalaly warunki na dobre powiekszenie ,a z moim wyposazeniem ubogim na razie tzn 28 mm LE  i 8 mm tmb planetary , ten drugi to chyba wtopa nie moge poszalec . Koniecznie jakies dwa posrednie musze zakupic. Poza planetkami byly próby wyszukiwania innych obiektow ale jak sie domyslacie dla poczatkujacego to nic prostego . Generalnie z dsów ,czego moge byc pewny to andromede wyhaczyłem , ale coz tu wiele mowic slabo to wygladalo . Podsumowujac zapal jest i pewne jest to ze wkoncu spełniam marzenia . Pozdrawiam Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno odpowiedzieć w kilku zdaniach co widać w Maku :) Zdaję sobie sprawę, że początkujący może mieć problemy w znajdowaniu DSów ze względu na małą źrenicę wyjściową (dość ciemne obrazy) i wąskie pole widzenia. Ale jak się dobierze okulary i nabierze wprawy to widać bardzo dużo. Pamiętam, jak się cieszyłem z wychwycenia po raz pierwszy Veila. Jak pojdziesz z nami na obserwacje to poszukamy jakichś ładnych DSów i sam zobaczysz czego się spodziewać

 

Jeśli jeszcze nie czytałeś, to tu jest moja recenzja Maka z minionej epoki: http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=11

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz . Dzieki tez za link ale jak sie domyslac mozesz to juz czytalem . Za jakis miesiac chcialbym kupic sobie jakis okularek cos pomiedzy czyli w okolicach 14 mm . Czy to dobry pomysl i jezeli tak to jaki bys polecal do tego maczka. Mam ta wersje z 2 calowym wejsciem wiec i takie bralbym pod uwage . Myslalem tez o nasadce bino tylko nie jestem przekonany czy to dobra inwestycja. Jeszcze jedno pytanie z wielu ktore bym chcial zadac , mianowicie czy kojarzysz ksiazki o tytułach " Gwiazdy i planety przewodnik collinsa '' oraz " kieszonkowy atlas nieba noca -kevin tildsley", jezeli tak to ktora bys polecal ?Dzieki za pomoc. Pozdrawiam Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular 13-15mm to dobry pomysł. Sam miałem LVW 13mm i to był mój podstawowy okular. Nie upierałbym się przy 2" bo przy ogniskowej 13-15 mm 1,25" w zupełności wystarcza i zapewnia komfortowe pole. Co do konkretnych modeli, trudno o jakiś jeden strzał. Są Vixeny LVW, Explore Scientific, Meade UWA, Sky-Watchery SWA, Baader Planetarium Hyperiony itp. Są też William-Optics Swany, które w Makach sprawują się bardzo dobrze. Pamiętaj, że im szersze pole okularu tym szerzej widzisz w Maku, co jest ważne!

 

Niestety, tych książek nie znam, ale polecam "Niebo" Przemysława Rudzia.

 

W bino w Maku bym nie szedł, bo całe to ustrojstwo jeszcze wydłuży ogniskową.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mimo że po 23.00 jest już w miarę ciemno...na niebie po tej burzy była niezła syfnia. Gwiazdozbiory widoczne wyraźnie, nawet zalążki Drogi Mlecznej w Cygnusie - ale zasięg był maksymalnie +3 mag. Cała para wodna po ulewie pewnie uniosła się wysoko "zalepiając" niebo  :- 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty już lepiej nic nie zmieniaj a traktuj "ekstremalny spotting" jako ekscentryczne odgałęzienie astro >:D ..Samoloty na 10 km to też takie małe ISS-y tyle, że latają o  320 km niżej ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na nadmiar czasu też nie cierpię a jednak zgadzam się z Robertem. Już kiedyś było poruszane o odejściu od astronomii - gdybyśmy byli jak muzułmanie to groziłaby za to kara śmierci ;) . Wystarczy cieszyć się każdą chwilą.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony szkoda tracić stosunkowo dużo czasu na dojazd na miejscówkę w tak krótkie, nieastronomiczne noce. Akurat mi się poszcześciło i rozkoszuję się pięknym, tatrzańskim niebem przez lornetkę. Po wykładzie Ignisa z ostatniego spotkania na Słonecznej rozkładem Łabędzia na czynniki pierwsze...

Ale po powrocie (w ten weekend) chętnie się wybiorę, choćby tylko na testy nowego słoiczka.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, mam prośbę. Mianowicie chcę kupić okular do mojego maczka, mam powiedzmy siedem stowek. Jaki byście polecieli do tego typu sprzętu. Proszę o konkretne nazwy, myślę o czymś w okolicach 14 mm. Proszę o pomoc, nie chcę wydawać kasy bez sensu tak jak w przypadku tmb planetary, który leży i się kurzy. Pozdrawiam Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)