Skocz do zawartości

Problem z Baader Scopos 30mm


walhala1

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ponownie.

Zakupiłem do mojej Synty 10" (w końcu) okularek do przeglądu nieba - znanego Scoposa 30mm (niezły odważnik :) ).

No i problem! (Pewnie okaże się moja wina ale błędy są dozwolone dla początkujących ;))

1. Numero uno. Otóż okular nie wchodzi do wyciągu! Wyjąłem redukcję 1,25" i nie wchodzi w wyciąg 2". Okular jest jakby o 0,5mm - 1 mm za szeroki. Czy potrzebna jest jakaś złączka? Jeśli tak to jaka? W sumie to dziwne żeby rozmiary 2" w wyciągu nie pasowały do rozmiaru 2" okularu...

2. Problem numero secundo. Gwint pod filtr ma w odległości 4,6 mm od krawędzi , dokładnie na zwojach 7-12 zaschniętą kroplę metalu! No i teraz pytanie Jak głęboko należy wkręcać filtry (Orion UB, Bader OIII i może inne) w okular? Czy ta wada uniemożliwi mi w przyszłości skorzystanie dajmy na to z Oriona UB?

Okular kupiony w Delcie więc myślę że nie będzie problemów aczkolwiek jeśli to w niczym nie przeszkadza to nie będę reklamował. Rzecz w tym że nie mam na razie żadnych filtrów i nie wiem czy to zaszkodzi w ich używaniu...

Dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Najpierw 2 pkt z tą kroplą metalu bym zaraz reklamował w DO na Twoim miejscu .

Co do Punku 1. Synta to takie dziadostwo ze dają dwie redukcje. 1,25 i 2" fajnie co ?  :D :D :D

Musisz mieć to

(jak na rys. poniżej)

Czyli powinieneś posiadać redukcję: 1,25" i  jeszcze dodatkowo  tą redukcje 2"

Tuleja wyciągu w którą wkładasz redukcję ma zbyt małą średnicę!

Jak jej nie masz  w zestawie znaczy się nie dali  :D

post-2-137699796762_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak wkręcisz filtr na 2 obroty to będzie trzymał. Nie mam teraz pod ręką mojego UltraBlocka, ale jak będę w domu to mogę sprawdzić ile ma zwojów gwintu. Myślę, że mniej niż 7.

Chyba, że ktoś to sprawdzi szybciej.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad pkt1) Ignisdei czy mógłbyś podać mi link który to z adapterów  na stronie Delty lub Astrokrak  bo jest tam ich kilka i nie bardzo wiem czy to. CZy to dajmy na to któryś z tych? (oby ten tańszy bo jeszcze żonie o okularze nie mówiłem a tu jeszcze adapter...):

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/adapter-william-optics-2-do-teleskopow-sct,d1618.html

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=104_69_84&products_id=542

Ad2) Czyli nie muszę koniecznie filtra wkręcać na maksa? Wystarczy tylko aby się trzymał?

Na 6-7 zwojach powinien się trzymać. Szukałem zdjęć filtrów i wygląda że UB ma mało zwojów ale np Lumicony mają ich już więcej, z tym że skoro nie ma problemów jeśli filtr nie jest zawsze wkręcony do końca to dam sobie spokój z reklamacją, o ile z Waszego doświadczenia wynika że nie będę musiał korzystać (przy zastosowaniu jakichś innych urządzeń w przyszłości np. korektora komy czy cuś...) z całości gwintu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Żaden z powyższych. Adapter musi być na "jaskółczy ogon" - powinien być gdzieś w styropianach. Ja nie miałem i zamówiłem telefonicznie w serwisie delty- wysłali w jeden dzień i zapłaciłem za niego 50zł  +  przesyłka

2. Czy to na pewno metal a nie zaschnięta kropla farby czy czegoś - coś takiego wyglądającego na metal miałem w SWA 8mm - zeskrobałem patyczkiem i jest ładny gwint.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, karton i styropiany będę mógł sprawdzić dopiero jutro.

Co do tej kropli to prawie na 100% to metal, nie daję rady tego usunąć patyczkiem do uszu ani paznokciem...

A jak wygląda sytuacja z ewentualnymi przyszłymi elementami które będę chciał dokręcić do okularu? Czy są to tylko filtry (które ewentualnie nie muszą być maksymalnie dokręcone) czy też są i inne elementy optyczne które mogą być w przyszłości do wykorzystania z okularem przy obserwacji, a o których obecnie, z racji początków oszałamiającej kariery astronomicznej jeszcze nie wiem 8) ?  (I których użycie może być niemożliwe z racji  istnienia tej kropli)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

walhala1,nawet się nie łudż że znajdziesz tę redukcję w styropianach.Ja w 2007 roku gdy kupowałem Synte 8'' to w zestawie była redukcja 2'', z kolei sąsiad rok póżniej kupił Synte 12'' i już redukcji w zestawie nie było.Obym był złym prorokiem.

Tak na marginesie,co za praktyki stosują chińczyki ? albo to sprawka naszych dystrybutorów.

Equinox 120 ED

Fujinon 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja ma się wyśmienicie:)

Okazało się że adapter w woreczku leżał zakopany w foliach w pudełku po teleskopie, czyli wszystko ok.

Dzięki za podpowiedz, gdyby nie to, pewnie bym go zamawiał i płacił kolejne pieniądze.

Co do tej kropli. Nie schodzi, to metal. Ale mam 4,7 mm na wkręcenie filtra (dokładnie 6 pełnych bruzd) co z Waszych wypowiedzi całkowicie wystarczy, więc nie będę reklamował okularku tym bardziej, że na kolejny musiałbym czekać pewnie z tydzień (bo i ten Delta ściągała dla mnie z Katowic)a podobnież od wtorku clear sky 8) a ja i tak nogami przebieram ;)

Wielkie dzięki za pomoc, zdjęcia i rady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)