Skocz do zawartości

Projekt Cygnus 2014: Ha


Rekomendowane odpowiedzi

Obiektem mojej letniej zabawy w astrofotografię jest SNR oznaczona G 65.3+5.7 położona w Łabedziu. Praca nad zdjęciem w technologii mieszanej - HaOIII LRGB zaczęła się na początku maja i myślę że skończy się nie wcześniej niż pod koniec sierpnia.

Sprzęt użyty : astrograf Officina Stellare Veloce RH-200 ( ogn. 600 mm, f/3), kamera SBIG STL 11000 M z kompletem filtrów Baader Planetarium i montaż Takahashi EM-200.

Oprogramowanie to Maxim DL, PixInsight Core Ripley, i Photoshop CS 5 Extended.

 

Poniżej prezentuję etap wstępny obróbki : tylko Ha . Jest to mozaika 5 elementowa, każdy element to 8 godzin ( 24 x 1200 sekund). Total - 40 godzin Ha.

 

Ha:

 

post-3001-0-22481400-1406703814_thumb.jp

 

Ha inverted:

 

post-3001-0-39493400-1406703550_thumb.jp

 

Tak będzie wyglądało finalne złożenie składników - tu już gotowy fragment pokazujący Sh2-91

 

post-3001-0-21399300-1406697742_thumb.jp

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu samych liczb w głowie zaczyna się przewracać od czasowego ogromu przedsięwzięcia ::)

Myślę, że jak ktoś kto astrofotografią się nie zajmuje choć i troszkę się nad tym zastanowi zauważy ile ,,kosztuje" zaprezentowanie astrofotografii. Moze nie każdej ale takiego lub podobnego obiektu, nabierze troszkę szacunku dla astro-fotografów.

Maćku czy możesz choć w przybliżeniu napisać ile wyniesie czas godzinowy od momentu ,,złapania" pierwszego światła do zaprezentowania ,,produktu finalnego" w dziale Astrofotografia - na razie wiemy że ma być 40 godzin Ha a OIII i LRGB a obróbka ??? ??? ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze parę liczb: rozmiar tego obiektu to 3.5 x 5 stopni .

Tarcza Księżyca w pełni to 0.5 stopnia.

Simeis 147 uważany za rozległy obiekt wymagał jedynie dwuelementowej mozaiki...

 

Całkowity czas naświetlania dla zdjęcia G 65.3+5.7 wyniesie 40 godzin Ha, 30 godzin OIII, 7. 5 godziny LRGB. Sumaryczny czas rejestracji będzie to więc 77.5 godziny. W tej chwili mam zrobione 90% materiału.

A obróbka? na Sh2-91 to było ok 5 godzin. Zakładając podobną trudność dla pozostałych fragmentów mozaiki to da nam 25 godzin + następne pięć na złożenie mozaiki. Razem 30 godzin obróbki.

W sumie z akwizycją ponad 100 godzin netto. Netto czyli bez rozstawiania setupu, ustawiania GoTo, ostrzenia itp. Ale satysfakcja olbrzymia Jacku :D

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie z akwizycją ponad 100 godzin netto. Netto czyli bez rozstawiania setupu, ustawiania GoTo, ostrzenia itp. Ale satysfakcja olbrzymia Jacku :D

Czy wyobrażacie sobie, że to jest ponad cztery doby pracy non stop..... O0 O0 O0

A satysfakcja wiem, że ogromna, każdy komu ,,coś" wyłoni się z pierwszej klatki po podciągnięciu poziomami to odczuwa - a co mówić o tym co wyłoni się po takim projekcie - SZOK !!!! - ,,rozmiar tego obiektu to 3.5 x 5 stopni" - toż to prawie jak w mojej lornetce.

Pogody Ci życzę i zadowolenia z Finalnej Fotki :)

Szacun Wielki 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)