Skocz do zawartości

Mój pieerwszy teleskop


tomasUk

Rekomendowane odpowiedzi

badz co badz na eq5 cos wyjdzie a lustro jednak kłapocze przy pstryku  i lepszy jest od byle statywu :)

Co chcialby obserwować? Hmm co tylko sie da co focic? Nasz układ słoneczny bo światło mniejsze potzrebne a i czas naswietlania krótsz. Zalezy mi na zoomie ostrosci i zeby bez znieksztalcen bylo

Kto przywiązuje się do dobrego drzewa, zyskuje dobry cień.

 

Celestron 20x 80, Sky W Virtuoso Maksutov, Canon 7D, Canon 70-300EF Canon L 24-105, Tamron 17-50, Olympus OM10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nasz układ słoneczny to będziesz raczej potrzebować kamerkę planetarną niż canona, choć i canonem najprostsze zdj się zrobi. Od "zoomu" są okulary o odpowiednich długościach i niemi się reguluje powiększenie. Do Układu Słonecznego fajna będzie pierwsza opcja czyli mak. Świetnie nada się do oglądania planet i Księżyca, jak i później do avikowania tych obiektów. Lecz do DS-ów już gorzej (mgławice, galaktyki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

badz co badz na eq5 cos wyjdzie a lustro jednak kłapocze przy pstryku  i lepszy jest od byle statywu :)

Co chcialby obserwować? Hmm co tylko sie da co focic? Nasz układ słoneczny bo światło mniejsze potzrebne a i czas naswietlania krótsz. Zalezy mi na zoomie ostrosci i zeby bez znieksztalcen bylo

Szanowny Kolego - od wczorajszego wieczora do późnej nocy usiłuję Cię ,,zmusić" do przeczytania kilku zalinkowanych tutoriali z 1 strony naszego wątku w Szkole astrofotografii

Stwierdzam po tym co i jak piszesz, że nawet nie spróbowałeś tego zrobić... smutne i w ten sposób temat będzie się wlókł jak brazylijski tasiemiec a Ty będziesz dalej pytał..

Kolego w PW napisałeś, że masz lustrzankę, chcesz fotografować i coś niecoś obserwować... ( w kilkunastu PW)

Podałem Ci montaż (który Ty nadal nazywasz statywem) minimum HEQ5

Podałem Ci teleskop 150/750

Podałem Ci co jeszcze jest potrzebne (laptop, oprogramowanie, kabelki, złączki, kamerka guide, guiderek itp)

Napisałem, że teleskop N200/1000 na HEQ5 będzie ogromnym dla początkującego wyzwaniem, w temacie masz również podane refraktory ED 80.

Ja w każdym bądź razie poddaję się :-[  Może inni będą mieli więcej cierpliwości ::)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ten uchwyt tanszy nie bedzie przeszkaszal zbytnio przy połaczeniu z lustrzanką?

czy nie lepszy bedzie refraktor bressera?

Kto przywiązuje się do dobrego drzewa, zyskuje dobry cień.

 

Celestron 20x 80, Sky W Virtuoso Maksutov, Canon 7D, Canon 70-300EF Canon L 24-105, Tamron 17-50, Olympus OM10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego - od wczorajszego wieczora do późnej nocy usiłuję Cię ,,zmusić" do przeczytania kilku zalinkowanych tutoriali z 1 strony naszego wątku w Szkole astrofotografii

Stwierdzam po tym co i jak piszesz, że nawet nie spróbowałeś tego zrobić... smutne i w ten sposób temat będzie się wlókł jak brazylijski tasiemiec a Ty będziesz dalej pytał..

Kolego w PW napisałeś, że masz lustrzankę, chcesz fotografować i coś niecoś obserwować... ( w kilkunastu PW)

Podałem Ci montaż (który Ty nadal nazywasz statywem) minimum HEQ5

Podałem Ci teleskop 150/750

Podałem Ci co jeszcze jest potrzebne (laptop, oprogramowanie, kabelki, złączki, kamerka guide, guiderek itp)

Napisałem, że teleskop N200/1000 na HEQ5 będzie ogromnym dla początkującego wyzwaniem, w temacie masz również podane refraktory ED 80.

Ja w każdym bądź razie poddaję się :-[  Może inni będą mieli więcej cierpliwości ::)

 

Wierz mi Jacku że od kilku dni czytam i czytam, nie wiem moze mój mózg potzrebuje wieksza liczbe godzin na przyswojenie calego materialu

im wiecej czytam tym bardziej jestem skolowany

Kolega z linku od ciebie napisal ze do jego zestawu by fotografowac potrzebuje jeszce kilku tysiecy złotych. Nie napisał tylko skąd. Nie mam żalu o nic ale nie mam wiecej piniędzy :/

Ed 80 ma słabe przybliżenie dlatego szukam dalej poza tym 1700zł goła rura plus oddzielnie statyw plus reszta  wynosi wiecej niz te gotowe zestawy które wynalazłem.

Kto przywiązuje się do dobrego drzewa, zyskuje dobry cień.

 

Celestron 20x 80, Sky W Virtuoso Maksutov, Canon 7D, Canon 70-300EF Canon L 24-105, Tamron 17-50, Olympus OM10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uchwyt, moj blad zle sie wyrazilem, mialem na mysli

EQ3-2 na ktorym jest zamocowany MAK 150/1800

Każdy wybor sprzętu jest cieżki jakbyście pytali o fotografowanie sluże pomocą z zamknietymi oczami

Kto przywiązuje się do dobrego drzewa, zyskuje dobry cień.

 

Celestron 20x 80, Sky W Virtuoso Maksutov, Canon 7D, Canon 70-300EF Canon L 24-105, Tamron 17-50, Olympus OM10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierz mi Jacku że od kilku dni czytam i czytam, nie wiem moze mój mózg potzrebuje wieksza liczbe godzin na przyswojenie calego materialu

im wiecej czytam tym bardziej jestem skolowany

Kolega z linku od ciebie napisal ze do jego zestawu by fotografowac potrzebuje jeszce kilku tysiecy złotych. Nie napisał tylko skąd. Nie mam żalu o nic ale nie mam wiecej piniędzy :/

Ed 80 ma słabe przybliżenie dlatego szukam dalej poza tym 1700zł goła rura plus oddzielnie statyw plus reszta  wynosi wiecej niz te gotowe zestawy które wynalazłem.

Co rozumiesz przez słabe przybliżenie? oraz jakiego "przybliżenia" oczekujesz? Zależy też jakiej fotografii oczekujesz ale skoro mówisz o powiększeniu domyślam się że chcesz długie ogniskowe.  Oraz zależy jakich efektów oczekujesz jeśli tylko bardzo amatroskich bardziej dla własnej pamiątki niż na pokaz. To można wziąć teleskop na dobsonie i platformę paralaktyczną. I też już będzie można coś fotografii krótkoczasowej "liznąć". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofotografia nie jest ani prosta ani tania wszystko zależy od tego jaki obiekt fotografujemy bo to determinuje nam sprzęt.

 

 

Montaż H-EQ-5:
Tuba Newtona 150/750:
Korektor komy MPCC Baadera:
Złączkę do korektora komy mocującą go za gwint:
Tubę 400/800 OTA na Guider:
Obejmy regulacyjne do guidera:
Kamerkę do guidera, w najprostszej wersji przerobiony WEB-Cam 
ale dużo lepiej i bezproblemowo się stosuje dedykowaną kamerkę:
 
To jest zestaw startowy do sensownej astrofotografii DS i oczywiście można go złożyć z dobrych, 
używanych części pozyskanych na giełdach astronomicznych a wyjdzie wtedy o 1/3 taniej 8)
 
A co do obserwacji wizualnych to minimum to:
 
Taniej wszystko mozna z czasem zakupic na giełdach astronomicznych znajdujących się na forach.
  • Like 2

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Don Kichot.

 

Z tego co widzę koledzy powyżej usiłują Ci pomóc ale twój brak wiedzy skutecznie im to utrudnia. Każdy z Nas kiedyś zaczynał i uwierz Mi, trzeba WIELE WIELE godzin spędzić ażeby w teorii ogarnąć temat astrofotografii. Potem jeszcze WIELE WIELE WIELE godzin praktyki.

 

Zatem jeżeli chcesz się za to ogarnąć czytaj i słuchaj co mówią inni.

 

REASUMUJĄC:

 

Pytanie 1. Co wybierasz: Wizual czy a-foto?

Nie ma półśrodków, pierwsze czy drugie?

 

Jeżeli wybrałeś a-foto to:

Pytanie 2.

DS czy US? (Obiekty głębokiego nieba czy Układ Słoneczny)

 

Niezależnie co odpowiedziałeś w powyższych pytaniach.

Pytanie 3.

Jaką kwotą dysponujesz teraz i docelowo?

 

 

Na razie tyle.

Czekamy za odpowiedziami. Potem pomożemy.

 

 

pzdr

Szymon

  • Like 3

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Astrofotografia nie jest ani prosta ani tania wszystko zależy od tego jaki obiekt fotografujemy bo to determinuje nam sprzęt.

 

Miał to Zdzichu wszystko podane na tacy z linkiem na sąsiednie forum jest modowana 150/750 z kupa potrzebnych akcesoriów oraz inne aukcje i sklepy, ale najgorsze jest to, że kolega nie czyta postów i PW ani nie czyta podstaw do czego to służy i co jest podstawą..... :-[

Oj chyba wyjdzie walka z wiatrakami ::)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał to Zdzichu wszystko podane na tacy z linkiem na sąsiednie forum jest modowana 150/750 z kupa potrzebnych akcesoriów oraz inne aukcje i sklepy, ale najgorsze jest to, że kolega nie czyta postów i PW ani nie czyta podstaw do czego to służy i co jest podstawą..... :-[

Oj chyba wyjdzie walka z wiatrakami ::)

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=32770

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie wrócilem do kompa

Dzieki chlopaki mój mózg sie szybciej poszerza byleby tylko nie zgłupiał ale samą teoria czlowiek nie wyżyje.

Pamietam kiedyś zanim cokolwiek wiedzialem o fotografii mama mi kupila na targu radziecką Smene a nie bylo w tamtych czasach internetu i z aparatem biegalem do nauczycielki od rosyjskiego by przetłumaczyla o co kaman przydało sie bo w ósmej klasie z ''ruska'' miałem piątkę.

Mając coś w ręce nadrobie z teoria bez obaw :)

 

 

Oczywiscie ze chciałby fotografować dobrze

Pozwole sobie wkleić odpowiedz z innego forum odpowiedz która trafiła w moje sedno jasno i przejzyscie.

 

Otóz pan Mariusz opisał sprawe w ten sposób

 

Nie wiem na co się nastawiasz (US/DS), ale ja dla siebie bym brał
NT-203 203/1000 EXOS EQ-5.

Czemu? - dość uniwersalny zarówno do DS jak i US, choć tutaj na US lepszy by był pewnie Mak.
No i jest największa średnica. I tutaj znowu, do focenia liczy się bardziej jakość powierzchni, niż sama średnica.

Znając życie to pewnie będzie tyle opinii co użytkowników.

No i inna kwestia - nie wiem czy wolisz wizual, czy raczej astro-foto.
Do wizuala brał bym Teleskop Messier AR-152L 152/1200 EXOS EQ5
A do focenia DS Teleskop Messier AR-152S 152/760 EXOS EQ-5
natomiast do focenia US Sky-Watcher MAK 150/1800 EQ3-2.

Tutaj NT-203 203/1000 EXOS EQ-5 jest w miarę uniwersalny, a nie ma sprzętu do wszystkiego.

Najpierw sam musisz odpowiedzieć sobie na powyższe pytania.
Ogólnie cieżki temat, jak to przy wyborze sprzętu.

 

 

 

Mysłe ze to rownież kiedyś w przyszlości przydać się komuś może.

Bardzo dziękuję za pomoc ostaje mi sie jeno dylemat ds czy us. Ale kazdy sie z nim zmierzyl wiec i mnie sie to uda.

Jacek jestes dobrym nauczycielem nie pękaj :)

Alien, Szdom już rozumiem o czyp piszecie (tutaj) :)

Pozdrawiam

Kto przywiązuje się do dobrego drzewa, zyskuje dobry cień.

 

Celestron 20x 80, Sky W Virtuoso Maksutov, Canon 7D, Canon 70-300EF Canon L 24-105, Tamron 17-50, Olympus OM10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W astrofoto to tym nie powojujesz.

 

NT-203 203/1000 EXOS EQ-5, AR-152S 152/760 EXOS EQ-5

Ten do US jeszcze może być MAK 150/1800 EQ3-2 ale na tym montażu będzie się trząsł jak galareta.

Twoje pieniążki Twój wybór.

W astrofoto podstawa to montaż jak w domu fundamenty.

  • Like 3

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na montażu EQ5 z takimi rurami to w foto możesz sobie.... strata pieniędzy.

Nie wiem skąd się bierze Twój upór. Setki początkujących astrofotografów przechodzilo przez początki. Nie bez kozery polecane setupy to HEQ5 + ED80 lub HEQ5 + Newton 150/750.

Ale Ci wszyscy Koledzy czytali czytali czytali, więcej czytali niż zadawali pytań. Wielu uczyło się na swoich błędach, ale czy nie lepiej na cudzych?

Gdyby się dało sensownie fotografować na EQ5, to czemu ja i wielu Kolegów wydawalibysmy ciężko zarobione pieniadze na lepsze montaże? Spójrz na nasze sygnaturki...

P.S. Jeśli porównujesz astrofotografie do "rozgryzienia" ruskiego aparatu bez Internetu, to wybacz ale nie masz o niej zielonego pojęcia ---> nie czytałeś np. polecanej pozycji Jacka Bobowika "Od laika do astrofotografika"

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''Rozgryzalem'' ten aparat fotograficzny w wieku 7 lat.

To tak jakby wsadzic zdrowego silnego eskimosa do Citroena DS5 w automacie.

 

Super że sie trafił ten mont.

Chciwość zbytnia worki drze. :)

Kto przywiązuje się do dobrego drzewa, zyskuje dobry cień.

 

Celestron 20x 80, Sky W Virtuoso Maksutov, Canon 7D, Canon 70-300EF Canon L 24-105, Tamron 17-50, Olympus OM10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)