Skocz do zawartości

Kolimator Baader Mark 3


AstroLutek

Rekomendowane odpowiedzi

Kolimator skolimowany - ale zrobiłem to jeszcze inaczej. Podtoczylem metrowy odcinek rury Alu 35x2 od wewnątrz żeby kolimator wchodził pasownie a nawet z lekkim oporem. Z drugiej strony zrobiłem coś w stylu tarczy celowniczej ze zwykłej kartki papieru (narysowałem celownik). Wlozylem kolimator I środkowymi śrubami wycentrowalem na tarczy celowniczej - 10min roboty. Żeby cały czas mieć obraz celownika ustawiłem sobie lusterko i obserwowałem punkt lasera w odbiciu na lustrze. Polecam taki sposób bo można taką rurkę podrzucić tokarzowi i za przysłowiowe piwo podtoczy i będzie instrument pomiarowy gotowy na lata.

Skolimowałem juz nim teleskop. Obracanie w wyciągu juz nie rysuje kółka :) kolimacja optyczna pokrywa się z laserową idealnie.

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe najpierw zrobiłem kolimacje optyczna i ona się z laserem nie pokrywała. Dopiero ustawienie laserem dało porządany efekt i wtedy wszystko optycznie i laserowo zagrało. Tak że mimo wszystko kolimator laserowy (dobrze skolimowany!) warto mieć i najpierw nim przeprowadzać kolimacje a potem skontrolować optycznie z zasłonką z otworem od wewnętrznej strony wyciągu I sprawdzić czy wszystko jest centrycznie.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kolimator lasermaxa :). Kupiłem używkę na forum. Jest oczywiście skolimowany, chyba nie da się go nawet rozkolimować? No chyba, że rzucając o ziemie :D. Dodatkowo można sobie szybko ustawić offset, rzucając obraz lasera na ścianę :) . Jest to dość drogi sprzęt ale warty każdej złotówki.

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe najpierw zrobiłem kolimacje optyczna i ona się z laserem nie pokrywała. Dopiero ustawienie laserem dało porządany efekt i wtedy wszystko optycznie i laserowo zagrało. Tak że mimo wszystko kolimator laserowy (dobrze skolimowany!) warto mieć i najpierw nim przeprowadzać kolimacje a potem skontrolować optycznie z zasłonką z otworem od wewnętrznej strony wyciągu I sprawdzić czy wszystko jest centrycznie.

No to ma sens, przy kolimacji optycznej jest jednak dużo więcej stopni swobody i łatwiej coś przekręcić. Szczególnie jeśli robimy ją od zera. Jeśli mamy wszystko już proste (łącznie z wyciągiem, pająkiem, etc) to kolimacja samego LG to już sama przyjemność, obojętnie jaką metodą :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kolimator lasermaxa :). Kupiłem używkę na forum. Jest oczywiście skolimowany, chyba nie da się go nawet rozkolimować? No chyba, że rzucając o ziemie :D. Dodatkowo można sobie szybko ustawić offset, rzucając obraz lasera na ścianę :) . Jest to dość drogi sprzęt ale warty każdej złotówki.

O to ciekawe z tym offsetem. na jakiej zasadzie to jest?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)