Skocz do zawartości

Reduktor x0,5 i Newton


zarek

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś używał reduktora x0,5 do focenia z Newtonem 200/1000, czy takie połączenie ma sens? Czy obraz uzyskany z takiego zestawu nie będzie mocno zniekształcony? Zależy mi na zwiększeniu pola widzenia, skutek uboczny to wiadomo (w sumie niby dobrze), zwiększenie światłosiły z F5 na F2,5.

Co myślicie?

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem tego nigdy osobiście, ale wszystkie miejsca w których czytałem odradzają takie połączenie. Jakość obrazu będzie zadowalająca w polu widzenia o rozmiarze kilku milimetrów, a bez korektora komy obraz i tak będzie zmasakrowany. Niewiele jest korektorów które jednocześnie zmniejszają ogniskową, najpopularniejszy to chyba ASA 0.73x za niecałe 1000EUR a z tego co czytałem to i on jest dość problematyczny bo jest ultra czuły na błędy kolimacji i nieosiowość.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może nada się ale tylko do foto np. Księżyca z bardzo małym czipem tak żeby nie wyszły zniekształcenia. Znajomu używał tego w Luncie/Coronado 150 i było ok.

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Próbowałem taki prosty reduktor 1,25" z newtonem 150/750, czyli F/5 i wyszła totalna masakra gwiazdek na brzegach malutkiej matrycy 1/4". Ten reduktor sprawdził mi się tylko z makiem 180/2700 do kręcenia księżyca skracając ogniskową nawet o 50% (zależy od odległośi reduktora od matrycy). Na takich fotkach nie zauważyłem zniekształcen mających widoczny wpływ na jakość odbioru. Nie twierdzę, że ich nie ma, tylko, że ich nie widać gołym okiem. Soczewka niedroga, zawsze się może do czegoś przydać.

Pozdrawiam astromaniaków :)  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedzi.

Właśnie spróbowałem takiego zestawienia i niestety nie udało mi się złapać ostrości, pewnie musiałbym podnieść lustro ale chyba gra nie jest warta świeczki, zdjęcia które podlinkował riklaunim same mówią za siebie. Jeżeli dobrze rozumiem to pierwsza fotka jest z reduktorem x0,5 a druga z reduktorem i korektorem komy tak?

Miałem przynieść do domu "takie ładne gwiazdki ze spajkami" :wub:  ale mój newton nie ogarnia całych Plejad, więc pomyślałem, że taki sprytny manewr zastosuję. No nic, muszę postawić refraktorek i spajki w PS dorobić :angry:

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024