Skocz do zawartości

Powiększenie i średnica.


Dawid

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrej lornetki nie określa powiększenie i średnica obiektywów, a transmisja i korekcja wad optycznych ;)

Kiedyś myślałem, że minimum to 10x50 lub 8x40, ale niedawno miałem okazję popatrzeć przez 8x30 pod dobrym niebem - i tyle obiektów było widać, że kopara mi opadła!

I tak, zdecydowanie zobaczysz przez lornetki obiekty spoza Układu Słonecznego (a nawet spoza Galaktyki). Zresztą, parę takich obiektów zobaczysz też gołym okiem :)

 

Generalnie, dla początkujących polecałbym 10x50 lub 12x50 ze względu na uniwersalność. Ewentualnie, jeśli ktoś ma parcie na powiększenie, to można iść w 15x70, ale zwykle w tym samym budżecie, większa i mniejsza lornetka różnią się jakością. Można więc wybrać większy power i zasięg, ale kosztem jakości obrazu. Początkującym zwykle spadek jakości nie przeszkadza, ale trzeba mieć na uwadze, że to jest zakup, który prędzej czy później trzeba będzie "poprawić".

 

Co do najlepszych lornetek - wszystko zależy, w jakim budżecie. Nikon ma dobre lornetki, ale zwykle bardziej cenionymi markami są Fujinon, Swarovski, Zeiss, Docter czy Vortex (pewnie jakieś jeszcze pominąłem).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj właśnie dochodzimy do tego, co mówiłem przed chwilą - możesz kupić albo budżetową 15x70 (Celestron SkyMaster), albo mniejszą, ale o znacznie lepszej jakości 10x50 lub 12x50 (Nikon Ex).

Pierwsza teoretycznie lepiej zaspokoi twój głód rozpoczęcia obserwacji (większe, jaśniejsze i efektowniejsze obiekty), ale druga mogłaby zostać z Tobą na lata (trwałość konstrukcji i jakość optyki).

Z drugiej strony, cena SkyMastera pozwoli na zakupienie choćby w miarę stabilnego statywu - a to już coś.

Na twoim miejscu, skłaniałbym się ku 15x70, na swoim - ku 10x50 :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikony EX są godne polecenia. Olympusy EXPS też. Seria Delta Optical Titanium też. Niezłe są Delta Optical Silver. Tanie lornetki 15x70 są dobre bo tanie, ale jak trafisz na skolimowany egzemplarz i będziesz miał porządny statyw + porządny adapter statywowy to pokażą sporo. Ale w żadnym wypadku nie licz na piękne obrazy planet - lornetki nie są do tego stworzone.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leżak to dobra opcja, ale brałbym statyw w pierwszej kolejności.

Jeśli twoim wyborem będzie Nikon Ex 10x50, to będzie to naprawdę dobra decyzja. 

Ewentualnie weź pod uwagę model 12x50 - może być dla Ciebie lepszy ze względu na większy zasięg i kontrast z racji powiększenia. Jeśli twoim podstawowym miejscem obserwacyjnym będzie niebo miejsko-podmiejskie, to więcej obiektów wpadnie Ci w oko, a i Księżyc będzie się prezentował bardziej okazale.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

Tak ogółem jest jakiś schemat kiedy i co jest widać na niebie? 

::)  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3034-podstawy-astronomii/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad kupnem miesięcznika Astronomia włącznie z wybranymi numerami archiwalnymi. To bardzo dobre, drukowane źródło wiedzy. Jak nie ma sieci lub prądu to zawsze można poczytać przy świecach :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)