Skocz do zawartości

Moj pierwszy sprzet


kili

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

zamierzam rozpoczac swoja przygode z nocnym niebem i po przeczytaniu wszystkich polecanych poradnikow i watkow nadal nie mam pojecia jaki teleskop kupic dlatego prosze o pomoc , zacznijmy od tego ze mieszkam w Gdansku ale nie w centrum tylko w dalszej dzielnicy gdzie niebo wydaje sie duzo bardziej przejrzyste niz w centrum , planuje uzywac teleskopu z duzego tarasu gdzie nie ma zbyt wiele zrodel swiatla , ale tez chcialbym go zabierac na wypady za miasto , na poczatku chcialbym sie skupic na naszym ukladzie slonecznym chociaz tez interesuja mnie odlegle galaktyki jednak wiem ze nie mozna miec wszystkiego dlatego narazie skupmy sie na naszych planetach , dysponuje budzetem do 800 zl , zastanawiam sie nad

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=924

ale jak juz mowilem nie znam sie na tym i prosze o rady z gory dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może koledzy obserwatorzy mnie poprawią, ale wydaje mi się, że popularna Synta 8" na montażu dobsona będzie ok. W tej cenie używana. Na duży taras się nada, do obserwacji US będzie nieco lepsza niż podlinkowany przez Ciebie refraktor, do samochodu wejdzie i za miastem pokaże dużo więcej obiektów głębokiego nieba, niż 90mm refraktor.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie gdzie nie zajrze to wszedzie jest polecany wlasnie ten sprzet o ktorym mowisz , widzialem ze na allegro mozna zlapac w okolicach 800-900zl ,jednak troche przeraza mnie jego wielkosc bo znam siebie i wiem ze moge miec problem zeby sie zebrac w sobie i zaladowac go do samochodu i bardziej sklanialbym sie na nowy sprzet i jesli sie w to wkrece to go sprzedac i kupic cos konkretniejszego dlatego nie wiem czy na sam poczatek nie kupic czegos tanszego i zobaczyc czy sie odnajde w tym i bede chcial spedzac duzo czasu patrzac w niebo chociaz fascynuje mnie od zawsze ...

http://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-203/1200-SYNTA-8-DOBSON-Pyrex-teleskopy-1379.html

rozumiem ze mowimy o czyms takim

Przychodzi ci do glowy moze cos tanszego i bardziej porecznego ? Przynajmniej na poczatek , czy nie warto kupowac nic innego w tym przedziale cenowym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegokolwiek nowego nie kupisz, przy odsprzedaży stracisz, i to sporo bo z 20-30%

Dlatego warto kupić używke, bo przy jej sprzedaży jak się nie spieszysz to nie tracisz nic.

A co do Synty 8"... Ma najlepszy stosunek możliwości do ceny w Twoim budżecie, ale to czy będzie Ci się chciało to targać to musisz sam rozważyć.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem synte 6" jest aby szczuplejsza od 8" ii z transportem nie było problemu. Teraz mam 10" i po skręceniu całości też nie ma problemu z transportem. Do samochodu też wchodzi bez oporu. To chyba najlepsza opcja... w tej cenie. Pozdrawiam.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przedziale cenowym naprawdę 8 cali jest najlepszym wyborem do wizuala... Jak przeraża Cię rozmiar(choć pewnie niesłusznie) to może celuj w 6 cali? Bo jedyne co przychodzi mi do głowy coś tańszego i poręczniejszego w tej cenie to lornetka Nikon 10x50 EX, która pod ciemnym niebem pokaże dużo obiektów :)

 

Edit: uprzedzono mnie  :-X

Edytowane przez Perseus
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda dość dobrze, najlepiej jak zadzwonisz i dopytasz się o szczegóły, lub jak jest możliwość to podjechać i zobaczyć co i jak. Najważniejsza jest optyka: lustro główne, wtórne i okulary, jeśli nie posiadają rys i nic nie lata to warto brać... No i czy montaż chodzi płynnie. Kurz zawsze się zbierze, ale to nie problem bo wystarczy lustro umyć i po problemie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Poradzisz sobie bez problemu,Synta 8 jest na montażu Dobsona-najprostszy montaż intuicyjny,bylebyś wiedział gdzie wycelować teleskop.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myslisz ze osoba taka jak ja w sensie ktora nigdy nie miala nic wspolnego z tego typu "zabawkami" poradzi sobie ? czy wrecz przeciwnie i jest to idealny pierwszy teleskop ?

Wydrukujesz sobie jakiś atlas, nauczysz się nieba i wszystko będzie dobrze. Jak kupiłem 10" to znałem już trochę niebo, ale wprawa i doświadczenie przyszły z czasem :) Ten sprzęt pokaże naprawdę sporo, a jak złapiesz bakcyla to dokupisz okularki i jakiś flirt i będzie bajka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki panowie za pomoc chyba to poczatek mega ciekawej zajawki na dniach kupuje synte 8 tylko jeszcze nie zdecydowalem czy nowa czy uzywke ale to juz inny problem wiec w najblizszym czasie bede was dalej meczyl kolejnymi pytaniami zwiazanych pewnie z tym co i jak ogladac , jeszcze raz dzieki za pomoc

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie taka używana synta 8" właśnie "idzie". Też zresztą jako pierwszy sprzęt. Zakupiona tu na forum. Ma być jutro. Jutro też ponoć będzie się rozpogadzać więc może zostanie złamana zasada, że zawsze po zakupie sprzętu albo pochmurno albo pada :)

Dobson SW 8", SOTEM 15x50

GSO SV 30mm + Hyperion 8mm + kitowce z zestawu

Benro A2970T Camrock H051

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, dozuję sobie szczęście :). Ja na swoją "polowalem" 2 miesiące, jutro zobaczę efekt czy było warto. W między czasie czytałem forum, rady starszych kolegów i gdy nadarzyła się okazja... kupiłem.

  • Like 4

Dobson SW 8", SOTEM 15x50

GSO SV 30mm + Hyperion 8mm + kitowce z zestawu

Benro A2970T Camrock H051

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)