Skocz do zawartości

Wrzesień z gwiazdami zaćmieniowymi


cxb

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuje wszystkim za komentarze :)
 
Odnośnie sprzętu, którego używałem w trakcie tamtych sesji i który praktycznie zawsze stosuje przy ocenianiu zmiennych to:
- dla Algola i każdej innej zmiennej jaśniejszej od 4.5 mag to oceniam okiem nieuzbrojonym
-dla każdej z gwiazd, która była jaśniejsza od 8 mag używałem lornetki 10x50, tutaj trzeba zaznaczyć, że nie używam statywu, tylko znajduje dobre podparcie i to przy odrobinie wprawy w zupełności wystarczy
- dla gwiazd słabszych od 8 mag używałem teleskopu sky watcher 114/500
 
Obecnie jeszcze używam lornetki Celestrona, dla gwiazd z przedziału 6-9.5 mag
 
Z kolei jeśli chodzi o metodę oceniania zmiennych to stosuje metodę Pickeringa. Jest ona dla mnie najbardziej przyjemna. Dodatkową zaletą jej jest też łatwiejsze obliczanie jasności. Generalnie przy zmiennych największą trudnością jest odnalezienie samej zmiennej i zidentyfikowanie gwiazd porównania. Sama ocena powinna być, zwłaszcza w trakcie zaćmienia stosunkowo szybka. Dodatkową trudnością jest też fakt, by oceniać to co się widzi, a nie to co powinno być wg efemerydy, albo to co się by chciało zobaczyć.  Dlatego przed samą obserwacją sprawdzam tylko jaka gwiazda ma dziś zaćmienie, a nie patrze już na to o której godzinie dokładnie.

 

Marcin_B

Napisano wczoraj, 12:43

Cześć, domyślam się, że oceniasz jasność wizualnie? W jaki sposób 'zjeżdżasz' poniżej 0,1 mag w ocenie?

 

 

Nawet przez myśl mi nie przeszło by wnioskować, że moje oceny są tak dokładne. To wszystko wynika z zaokrąglenia niektórych ocen do 0.05 mag, ale tylko w szczególnych przypadkach. I tak dla przykładu

Mam 3 oceny gwiazdy zaćmieniowej w odstępach 15 minutowych

a2v8b

a5v5b

a8v2b

Z tych ocen wynikają np następujące jasności
8.72 mag

8.75 mag

8.78 mag

 

Dla wszystkich z tych ocen mógłbym zapisać wartość 8.7 lub 8.8 mag, były by jednoznaczne, bo dokładność jest taka sama i wynosi 0.1 mag. Ale gdy widzę, że ocena jasności dla każdej z nich była inna o innym czasie, to też się nic nie stanie jeśli dla pierwszej zapiszę wynik jako 8.7 mag, dla drugiej 8.75 a dla trzeciej 8.8 mag. W dalszym ciągu mam tą samą dokładność, a punkty na wykresie już nie układają się w linię prostą, a wykazują tendencję spadkową. Ułatwi mi to np zadanie, gdybym chciał wyznaczyć środek zaćmienia.

Przy wizualnych ocenach zmian blasku najważniejsze jest wyznaczenie czasu danego zjawiska, samej jasności super dokładnie nikt z nas nie wyznaczy. Bo, gdy ja np ocenie tą gwiazdę na 8.7 mag a ty na 8.3 mag to te oceny i tak są równoważne, i równowartościowe, bo każdy z nas jest inny, i ma inne warunki obserwacji. Czasem wystarczy nawet przechylić głowę w inną stronę i już otrzymuje się inną ocenę. Spójrz na wykresy AAVSO tam krzywa zmian blasku dla niektórych gwiazd ma nawet 1 mag grubości. Po prostu każdy z nas widzi trochę inaczej gwiazdę.

 

Jest też jeszcze inny przypadek, gdy ocenę gwiazdy zaokrąglam do 0.05 mag. Mianowicie wtedy gdy jedna z gwiazd porównania ma takie zaokrąglenie np. 8.55 mag

 

 

Krzysztof_K

Napisano wczoraj, 17:07

Gratulacje! Kawał dobrej roboty. Dla wielu z tych gwiazdek mógłbyś zastosować jeszcze metodę kalkową i nieco zagęścić krzywe jasności :)

 

pozdrawiam

KK

 

Tak, też tak myślę w wolnej chwili zrobić. Spróbuję powyznaczać dla tych których się da środki zaćmień.

 

Adam Derdzikowski

Napisano wczoraj, 20:12

Gratuluję udanych sesji, a zwłaszcza W UMi i WW Dra. Te dwie gwiazdy nieraz obserwowałem i wiem, że ich obserwacja nie należy do łatwych, nawet dla wprawnego obserwatora gwiazd zaćmieniowych. Zwłaszcza wykres W UMi jest imponujący. Wygląda pięknie.


 

 

Tak, faktycznie, w szczególności WW Dra, dość powoli zmienia jasność, za to jest łatwa i szybka w lokalizacji

 

  • Like 3

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)