Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop na balkon


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.   Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie zakup teleskopu by wraz z synem obserwować księżyc oraz planety naszego układu.  Zazwyczaj będą to balkonowe obserwacje nieba z sporadycznymi wypadami gdzieś za miasto(Wejherowo).  Naczytałem się trochę na waszym forum oraz w necie i nie chcąc na początek wydawać milionów monet mój wybór padł na stolikowy Teleskop BRESSER Messier Dobson 5.  I teraz pytanko czy to jest dobry wybór na początek czy może coś innego dobrego na balkon?  Czego się mogę spodziewać po takim teleskopie w kwestii obserwacji nieba.   Księżyc na pewno ładnie ogarnie a jak z resztą(planety, mgławice)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mgławic nie zobaczysz, planety będą w postaci małych kólek czy kropek, księżyc przy tej ogniskowej moze być ciekawy.

Niestety sam montaż gwarantuje niestabilny, drgający obraz. Nie polecam.

Za takie pieniądze upolujesz używanego Maka 127 z jakimś montażem który da o niebo lepsze efekty szczególnie na planetach.

Albo klasycznie "synte na dobsonie" 🙂

O oglądaniu mgławic itp podobnym sprzętem w Polsce zapomnij...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.   Chciałbym tak  do maks 2k pln wydać, ale zdaje sobie sprawę że niestety na balkon nie wszystko się nada ze względu na szukacza który będzie wystawać za obręcz balkonu. Czyli pozostaje mi teleskop refraktorowy. Może mógłbyś(lub mogłabyś) polecić mi coś sensownego w tych widełkach cenowych?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda że nie można edytować postów 😞  albo ja nie widzę takiej opcji.   Bo znalazłem coś takiego Teleskop BRESSER Pollux 150/1400 EQ3(trochę przekracza mój budżet bo 2100) wydaje mi się że tuba jest na tyle mała że powinno na balkonie dać radę. Tylko czy iść w coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę do początku wątku - miałem w zeszłym roku tego Bresser Messier Dobson 5 i na dłuższą metę nie polecam. Nawet przy ciemnym niebie i z dobrymi okularami wrażenie robił tylko Księżyc i, ewentualnie, Jowisz. Cała reszta może być rozczarowaniem: Saturn wyda Ci się zaskakująco maleńki (w mieście przypominał miniaturową kulę dyskotekową z otoczką, a nie planetę), a Andromeda będzie tak małą chmurką, że zwątpisz w sens dalszych obserwacji (chyba że z taką wielkością liczysz się od początku). 

Jak wspomnieli Przedmówcy, MAK 127 albo "Synta na Dobsonie" mogą Cię na wejście zadowolić. Albo dozbieraj tę stówkę czy kilka stówek i poszerz sobie spektrum wyboru. 10- czy nawet 8-calowe Dobsony to już będzie na początku w sam raz widok. 

  • Like 2

DO-GSO Dobson 8" / GSO 30 mm / Baader Morpheus 17,5 mm / Explore Scientific 11 mm / Baader Classic Ortho 6 mm / UHC / Sky Surfer III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SkyWatcher 6 [152/1200] newton dobson [wiem ze na balkon raczej słabo ale jest jeszcze lekki tani a już może dużo pokazać], SW 90/900 lub 102/1000 na AZ4 lub AZ5,  MAK 127. to dobre sprzęty na początek. Jak masz większy budzet to newtony 8 lub 10 cali ale to już raczej nie na balkon. No i są jeszcze SCT 6 lub 8 ale przekraczają z montażami raczej dość znacznie założony budżet.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet jaki ogólnie mógłbym przeznaczyć to maks 5-6k ale póki co nie chcę aż tak bardzo inwestować w pierwszy teleskop a resztę jednak przeznaczyć na urlop.  Wolę na początek kupić coś tańszego(pisałem że do 2k ale mógłbym te widełki do tych  3 tyś rozciągnąć) na balkonik a później najwyżej odsprzedać i kupić już coś lepszego.   I mój wybór "chyba"  bo jeszcze do końca nie podjąłem decyzji padł na tego skywatchera mak-127 choć jeszcze cały czas biję się z myślami.  No i po głowie chodzi mi też zakup kamerki by można było oglądać księżyc na lapku bo z tego co się naczytałem to raczej z taką budżetową kamerką niema co liczyć na wyostrzone oglądanie jowisza czy saturna?   wiem też że będe musiał zapewne kupić dodatko okulary no chyba że ta super 25 i super 10 która jest w zestawie daje rade?

Edytowane przez bloczyna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 25 i 10 nie są takie znowu "super" :⁠-⁠) Jeśli chcesz zobaczyć coś więcej na Księżycu i planetach, nawet z balkonu, musiałbyś pójść w jakieś 6-7 mm. Orciak lub używany Explore Scientific dadzą radę, tak sądzę. Choć zawsze może popatrzeć przez tę 10-tkę na początek i sprawdzić, czy Ci to w ogóle odpowiada. 

  • Like 1

DO-GSO Dobson 8" / GSO 30 mm / Baader Morpheus 17,5 mm / Explore Scientific 11 mm / Baader Classic Ortho 6 mm / UHC / Sky Surfer III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów, czas żebym w końcu po latach też zaczął się udzielać 🙂 ( brak czasu ) .  Miałem maka 127 do obserwacji balkonowych z centrum miasta planet i księżyca i to faktycznie dobry wybór. Z racji tego że nie jest wymagający co do okularów wystarczy do niego  zoom 8-24, ja jeszcze miałem Es 6,7 mm. Dla mnie obrazy były wystarczające a i znajomym też się podobały. Z tych zestawowych okularów szybko zrezygnujesz a przynajmniej z tej 10ki. Ważne też jaki masz ten balkon, czy metr na metr czy np 4 na 1,5 bo jak duży to nawet jak już wspomniano, newton 8 cali na dobsonie np flex do łatwiejszego przewozu...  Kosztuje koło 2,5 tys i zostaje ci na kolimator i okular na początek... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem teraz że z synem... A ile ma lat a raczej ile wzrostu bo jak jest jeszcze mały to nie dosięgnie do wyciągu w newtonie i potrzebny był by stołek a to na balkonie odpada.  Ogólnie mak będzie wygodniejszy i mobilniejszy, newton to już kawał sprzętu do targania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)