Skocz do zawartości

Zmiana montażu AZ3 na EQ2 - ma sens?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. To mój pierwszy post na forum i liczę, że nie ostatni. Rodzina sprawiła mi na okrągłe urodziny teleskop Sky Watcher BK 909 na montażu AZ3. O teleskopie myślałem od dawna, ale przy trójce dzieci zwykle są ważniejsze rzeczy do kupowania ;) ale do rzeczy, rodzina nie wiedziała co kupuje, a ja dopiero się uczę, zdążyłem natomiast przeczytać na tym forum, że montaż paralaktyczny jest stabilniejszy niż azymutalny. W związku z tym zastanawiam się nad zmianą posiadanego na AQ2. Rzecz w tym, że cena takiego montażu to z grubsza 70% ceny całego zestawu z teleskopem. W nowy teleskop nie zamierzam póki co inwestować i zdążyłem już zauważyć, że drgania przy dużych powiększeniach są mocno irytujące i bardzo utrudniają regulację ostrości. Pytanie brzmi: czy zmiana montażu na AQ2 przeniesie się na ZNACZNE i ZAUWAŻALNE zwiększenie stabilności? I czy przy teleskopie takiej jakości taka zamiana ma sens? Dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, piotrfie napisał:

EQ2 będzie się trząść chyba nawet bardziej niż AZ3, a na dodatek jego obsługa jest nieintuicyjna w porównaniu z azymutalnym, co nie jest bez znaczenia dla początkującego.

 

Dziękuję za odpowiedź. W zasadzie to mi wystarcza, tym bardziej że po napisaniu posta znalazłem obszerny wątek na ten temat w tym dziale - silly me. Nie będę zmieniał niczego póki co. EOT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!
Chcę się podzielić z Tobą swoimi przemyśleniami, ale weź poprawkę na to, co piszę,  bo PODOBNIE JAK TY JESTEM ŚWIEŻAKIEM w temacie, i podobnie jak ty miałem te same dylematy.....

1. montaż azymutalny jest wygodniejszy od paralaktyka gdy używasz teleskopu jako lunety do dziennych obserwacji okolicy i przyrody.
 - w obserwacjach nieba zdecydowanie lepszym jest montaż paralaktyczny ,który umożliwia podążanie za "ruchem gwiazd".

2 Różnica w cenie pomiędzy twoim zestawem (BK909n+AZ3), a takim samym postawionym na montażu paralaktycznym (BK909n+EQ2) to tylko 30pln
- gdy zamierzasz gapić się w gwiazdy, to bym zamienił się na tparalaktyczny

3. Czy EQ2 to akurat dobry wybór, tego nie wiem - piotrfie chyba już dał odpowiedż
- mnie nie stać było na EQ6, więc kupiłem same nogi od EQ6 (700pln) - i teraz mam stabilnie! ..... kiedyś dokupię resztę🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź! Moim celem do obserwacji są wyłącznie ciała niebieskie, zatem prędzej czy później, zmienię montaż na paralaktyczny, przy czym po zapoznaniu się z różnymi źródłami, zdecydowałem że to będzie to raczej EQ3-2. Jeśli mam się wykosztować, to na coś pewnego. Ten który mam nadaje się co najwyżej na słońce i księżyc. Mimo że to wydaje się śmieszne że montaż jest droższy od teleskopu, to zawsze mogę wpaść na pomysł wymiany tego drugiego 😉 aktualnie zainwestuję raczej w dobrego Barlowa i okular planetarny. Potem się zobaczy.

Póki co taka pierwsza próba smartfonem "z rąsi", ale z optyką Hasselblada (rzekomo)

[url=https://freeimage.host/i/HNtVQgp][img]https://iili.io/HNtVQgp.md.jpg[/img][/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)