Skocz do zawartości

Godzina dla Ziemi = "0" LP


maquu

Rekomendowane odpowiedzi

  • 10 miesięcy później...

Moze i temat dawno nie ruszany ale to co dziś zastałem po powrocie z kregielni to juz lekkie kurna przegięcie!! Pojechałem dzis po południu z rodzinka na relaksik do kręgielni a potem na pizze do miasta kurde! Wracam na swoja kochaną, wolną od zbytniego zaświetlenia wioskę i co widzę? Nowo wybudowany Orlik wali reflektorami że mam dzień w nocy!!! Won mi z tymi żarówami z mojego nieba! Oj pismo do gminy musze wysmarować żeby przyćmiło tę łune nad mym domem! Dla porównania wrzucam dwa zdjęcia. Pierwsze zrobione kiedy niebo jest takie jakie  było do dziś u mnie pod domem i drugie jakie zastałem dziś wieczorem. możecie łączyc się ze mną w załobie/: ( acha, czas i iso na obydwóch zdjęciach to 15sek, iso 800)

post-80-137699823799_thumb.jpg

post-80-137699823805_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak a dlaczego mamy gasić w domach lampy, nie lepiej by było wyłączyć reklamy, oświetlone stadiony, lampy uliczne albo skrócić czas świecenia ich, co to da na godzinę wyłączyć lampy w pokojach moim zdaniem nic, ktoś to wymyślił nie wiem, po co i dlaczego a to, że ktoś komuś zabiera nocne niebo, co tyle lat stał i obserwował gwiazdy to nikogo ni obchodzi tylko nas samych, wnet będzie tak. Mleczko cieplutkie dla bezdomnego kotka, skarpety dla pieska a nam będą stawiać lampy bez pytania i naszego zdania, samochody i tak mają lampy pozakładane widać, stadiony Orliki jak nic się nie dzieje na nich też nie powinno się świecić jupiterów, bo nie wiem, po co i na co, to jest moim zdaniem parodia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie w Polsce najlepiej widać gwiazdy?

Problem zaśmiecania nocnego nieba sztucznym światłem staje się coraz dotkliwszy nie tylko dla mieszkańców dużych miast, ale także dla ludzi zamieszkujących mniejsze miasta czy nawet wsie. Światła nadmiernie palące się w nocy powodują różnego rodzaju problemy, w tym m.in. zdrowotne. Ale najbardziej dotykają one osoby zajmujące się obserwacją nocnego nieba amatorsko lub zawodowo. Zastanówcie się, kiedy ostatni raz mieliście okazję widzieć naprawdę czarne nocne niebo pełne gwiazd, z górującą nad wami wstęgą Drogi Mlecznej?

W roku 2012, już po raz siódmy, odbywa się ogólnoświatowa akcja Globe at Night (tegoroczna podzielona jest na kilka etapów: 14-23 stycznia, 12-21 lutego, 13-22 marca oraz 11-20 kwietnia). Głównym celem tego przedsięwzięcia, poza uzyskaniem ogólnoświatowej mapy miejsc z naprawdę ciemnym niebem, jest przede wszystkim wzmocnienie świadomości społecznej odnośnie problemu tzw. zanieczyszczenia światłem (z ang. light pollution). Każdy z uczestników Globe at Night może, poprzez wykonanie prostego pomiaru, osobiście przyczynić się do uzyskania globalnego obrazu wpływu zanieczyszczenia sztucznym oświetleniem na jasność nocnego nieba.

W lutym 2001 roku amerykański astronom amator John E. Bortle opublikował na łamach czasopisma "Sky&Telescope" swoją skalę obiektywnego oceniania jasności nieba. Skalę tę można zastosować przy ładnych, bezksiężycowych nocach, dla całego nieba. We wprowadzeniu do tej skali Bortle napisał, że oparł ją na blisko pięćdziesięciu latach obserwacji. Dziewięcioklasowa skala nie jest efektem obliczeń matematycznych, ale wynika z czystego doświadczenia. Najniższa, pierwsza klasa, jest idealna do obserwacji nieba, gdyż jest ono bardzo ciemne i posiada jedynie naturalny, pochodzący z atmosfery blask. Natomiast najwyższa klasa, dziewiąta, to typowe niebo dla dużych miast, z niewielką widocznością ciał niebieskich.

Ogólna zasada tej skali jest taka, że im dalej od ośrodków zamieszkanych przez człowieka, tym nocne niebo jest piękniejsze. A najlepiej obserwacje prowadzić? na środku oceanu.

Gdzie najlepiej widać gwiazdy w Polsce?

W związku z tym, że coraz trudniej znaleźć w Polsce miejsca, gdzie w pełni można podziwiać rozgwieżdżone niebo, zwróciłem się z tym pytaniem do specjalisty, dra Sylwestra Kołomańskiego z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, który na co dzień zajmuje się m.in. problemami związanymi z zanieczyszczeniem światłem nocnego nieba.

- Najogólniej rzec biorąc dobre warunki do obserwacji nieba i podziwiania gwiazd można znaleźć wszędzie tam, gdzie jest małe skupienie miast i wsi - powiedział dr Kołomański. - W Polsce z reguły będą to rozległe tereny leśne, niesąsiadujące z dużymi miastami lub tereny leśne w górach. Natomiast, gdyby wskazać konkretne, dobre miejsca do obserwacji, to ich lista mogłaby wyglądać następująco:

Na południu góry, tam gdzie jest słabsze zaludnienie. W Sudetach: Góry Izerskie, Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Złote. W Karpatach, Beskid Żywiecki, Beskid Niski, Bieszczady - wylicza dr Kołomański. - Najlepsze miejsca w górach to niezbyt głębokie, bezludne doliny osłonięte od świateł okolicznych miejscowości. Wysokie, ale nieduże powierzchniowo pasma górskie mogą być gorsze, jeśli teren jest mocno eksponowany na gęsto zaludnioną okolicę (Karkonosze, Tatry).

Poza górami - Pojezierze Pomorskie, Mazury i okolice, Polesie. Dobrze się prezentuje np. Biebrzański Park Narodowy.

- Gdyby ktoś chciał dokładniej poszukać takich miejsc ? dodał dr Kołomański - to najlepiej popatrzeć, co na ten temat piszą na forach astro-amatorskich obserwatorzy. Czasami amatorzy korzystają także z atlasu zanieczyszczenia światłem, który powstał na bazie danych satelitarnych z 1998 roku i nie był od tamtej pory aktualizowany. Najczęściej używana mapa, tj. mapa sztucznej jasności nieba (Artificial Night Sky Brightness) nie uwzględnia wysokości nad poziomem morza. Dlatego bliższa rzeczywistości będzie mapa nazwana przez autorów mapą całkowitej jasności nieba (total night sky brightness). Mapa ta niestety też powstała w roku 1998 i od tamtej pory nie była aktualizowana. A w ciągu tych minionych lat instalacji oświetlenia nocnego w Polsce przybyło.

Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego pracuje obecnie nad nową mapą ?jakości nocnego nieba?. Do opracowania mapy wykorzystywane są najnowsze dane. Ale na wynik tych prac trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Poza wyżej wymienionymi miejscami do obserwacji, na terenie Polski znajdują się obszary ciemnego nieba, które zostały utworzone m.in. w celu zachowania nocnego nieba od nadmiaru światła oraz z potrzeby przekazania społeczeństwu wiedzy na temat zanieczyszczenia światłem.

Pomysł Ogólnopolskiego programu "Ciemne Niebo? wyszedł od klubu astronomicznego Stowarzyszenie POLARIS ? OPP z siedzibą w Sopotnii Wielkiej w roku 2004. W tej chwili można wymienić trzy takie miejsca:

1. Najbardziej znany Izerski Park Ciemnego Nieba (CN 003) znajduje się na pograniczu polsko-czeskim, w województwie dolnośląskim, na zachód od Szklarskiej Poręby. Park powstał jako projekt zrealizowany w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, a inicjatorem jego powstania był Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Instytutem Astronomicznym Akademii Nauk Republiki Czeskiej. Ponadto po stronie polskiej Izerski Park Ciemnego Nieba jest częścią astro-turystycznego projektu Astro Izery.

2. Obszar Ciemnego Nieba Sopotnia Wielka (CN 001), w gminie Jeleśnia, na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego (miejscowość, w której działa przyjazne ciemności i mieszkańcom oświetlenie drogowe), który ma być rozwinięty do formy parku ciemnego nieba i objąć obszar Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Pracuje nad tym Stowarzyszenie POLARIS-OPP.

3. Obszar Ciemnego Nieba Palowice (CN 002), powiat Rybnik (tam w celach testowych zamontowano różne typy oświetlenia ograniczającego zanieczyszczenie światłem).

- Prawdopodobnie powstanie w Polsce kolejny park ciemnego nieba na obszarze Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie ? dodaje dr Kołomański. - Ponadto, tuż przy granicy polskiej, po słowackiej części Bieszczad, znajduje się Park Ciemnego Nieba Połoniny.

Jak zmniejszyć zanieczyszczenie świetlne?

Oprócz tworzenia i ochrony obszarów ciemnego nieba, działania na rzecz ciemnego nieba obejmują także edukację społeczeństwa (prowadzona też w powyższych obszarach CN 001 ? CN 003) oraz właściwe użytkowanie oświetlenia zewnętrznego.

Co należy robić, aby każdy z nas mógł się przyczynić do zmniejszenia zanieczyszczenia światłem? Odpowiadając na to pytanie, dr Kołomański krótko streścił wszelkie działania do kilku poniższych zasad:

- Należy używać źródeł światła o jasności nie większej niż jest potrzebna do bezpiecznego korzystania np. z ulic, chodników czy parkingów. Poza tym należy oświetlać równomiernie, tak aby nie występował efekt zmniejszonej zdolności widzenia przy przejściu z obszaru jaśniejszego do ciemniejszego i na odwrót.

- Należy wyłączać oświetlenie lub zmniejszać jego jasność, gdy jest to możliwe. Przykładem mogą być późne godziny nocne, kiedy iluminacja obiektów zabytkowych jest zbędna, a jasność oświetlenia drogowego można nieco zmniejszyć.

- Należy stosować obudowy lamp kierujące światło tylko w dół i tylko na obszar, który jest celem oświetlania. Dobra obudowa, poprawnie zamontowana, powinna całkowicie osłaniać lampę od góry i uniemożliwiać ucieczkę jej światła powyżej płaszczyzny horyzontu oraz pod małymi kątami względem tej płaszczyzny.

- Należy używać tych typów lamp, które mają wysoką wydajność, tj. dają jak najwięcej światła przy jak najmniejszym zużyciu energii elektrycznej.

- Należy unikać tych typów lamp, które mają w widmie duży wkład od składowej niebieskiej, bo światło to rozprasza się bardziej niż żółte czy czerwone.

Jak się zatem okazuje, odpowiedź na wydawałoby się banalne pytanie - ?Gdzie w Polsce najlepiej widać gwiazdy?? - nie jest tak do końca prosta. Na szczęście, miejsca, w których ogranicza się zbędne oświetlenie czy nawet wyznacza strefy bez światła powoli, ale systematycznie przybywają. Zachęcam wszystkich, aby sami dołączyli się do akcji ograniczającej śmiecenie światłem. Zyskamy nie tylko finansowo czy zdrowotnie. Ale nagrodą może być widok pięknego nocnego nieba tuż za progiem własnego domu, bez potrzeby wyjeżdżania na bezludzie.

za wp.pl

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)