Skocz do zawartości

Synta 8 vs GSO 10


van

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

 

Właśnie przymierzam się do zakupu pierwszego teleskopu. Ograniczyłem wybór do dwóch:

 

1. http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1379&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-203/1200_SYNTA_8_DOBSON_Pyrex

 

2. http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=2038&lunety=Teleskop_GSO_Dobson_10%27%27_DeLuxe_254/1250_M-CRF_%28mikrofocuser_1:10,_ch%B3odzenie_lustra%29

 

Niby mieszkam na wsi, ale znajduje się ona ok. 2km od stutysięcznego miasta (na szczęście miasto leży na północy). Pod samym domem mam latarnię i to taką, która świeci na wszystkie strony. Z lornetką mogę się chować za dom, gdzie mam widok na zachód i sporą część południowego nieba. Południe znajduje się nad dachem, więc obserwacje przy teleskopowych powiększeniach (z tego co czytałem) odpadają. Żeby oglądać południowe niebo będę musiał wychodzić przed dom i wystawiać się na światło latarni - mogę chować się za dużą tują, jednak dookoła i tak wszystko jest oświetlone.

 

Dodam jeszcze, że posiadam lornetkę 10x50, którą udało mi się wyłapać kilkadziesiąt M-ek (ok. 60) - jednak z lornetką mogłem chować się przed światłem latarni.

 

Mobilność, ciężar itd. nie stanowią dla mnie problemu. Obserwował będę głównie sprzed domu, wypady w ciemniejsze miejsca będą bardzo rzadkie. DSy są dla mnie ważniejsze niż planety, ale na te drugie też chętnie popatrzę. Czy do takich warunków opłaca się kupować teleskop 10??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz latarnię.

Gdzieś tu na forum jest wątek dotyczący wyłączania latarni na pilota. Przy naszej pogodzie to będzie średnio kilka godzin w miesiącu albo i mniej więc nikomu to nie będzie przeszkadzało ::)

Co do teleskopu - kup 10". Długość rury i wielkość dobsona ta sama co przy 8" a więcej radochy.

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz latarnię.

Gdzieś tu na forum jest wątek dotyczący wyłączania latarni na pilota......

 

Już zabieram się za szukanie. To by mi bardzo pomogło >:D

 

A tak poza tym to w Twoim przypadku jest złota rada: "bierz największe lustro na jakie Cię stać". Uwierz, działa :)

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup większe lustro i filtr typu ALP, tudzież UHC. W przypadku obiektów DS apertura rządzi. Zrozumiesz to podczas wyjazdów pod ciemniejsze niebo. Zobaczysz, że z czasem nie będą aż tak rzadkie. ;)    

Rozumiem, że do ósemki te filtry są tak samo wskazane? A częstych wyjazdów nie będzie na 100%, nie mam takiej możliwości. Góra dwa w roku i to tylko z 10-15km za miasto.

 

 

Już zabieram się za szukanie. To by mi bardzo pomogło >:D

 

A tak poza tym to w Twoim przypadku jest złota rada: "bierz największe lustro na jakie Cię stać". Uwierz, działa :)

To chyba to: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3540-inny-sposob-na-lp-kolo-domu/ U mnie nie ma szansy na coś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024