Skocz do zawartości

Okulary do Sky Watcher 10" Dobson


tomekbeskidy

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, zakupilem ostatnio SW 10" Dobson i chcialbym przeznaczyc do 1000zl na okulary do niego. W zestawie dostalem 25mm i 10mm, chcialbym go uzupelnic dwoma i tu wlasnie mam dylemat. Chcialbym cos do duzych powiekszen i srednich, zastanawiam sie nad 6mm lub 7mm (bo 5mm chyba odpada na poczatek?) TS HR Planetary tylko zalezy mi na tym by jak najczesciej byl uzywany okular a jednoczesnie zeby obiekty byly mozliwie jak najwieksze. Drugi celuje w srednie powiekszenia i zastanawiam sie nad TS Planetary 15mm, ES 14mm 62° i jeszcze nad Celestron X Cel ale tu jest 12mm i 18mm, nie wiem czy to odpowiednio nie za duze i nie za male powiekszenie, prosilbym o polecenie czegos. Zastanawiam sie czy jest sens wchodzic w Barlow x2 i uzywac go do planet wlasnie z tym okularem drugim co chce kupic do srednich powiekszen. Ciekawia mnie rowniez filtry planetarne i do ksiezyca, czy rzeczywiscie sa jakos konieczne na poczatek czy to detal i nie zawracac sobie tym glowy poki co. Prosilbym o porade, z gory dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jakie okulary do tego Newtona będą najbardziej pasowały to ci nie odpowiem, ale skoro póki co nikt się nie odezwał to tylko wspomnę, że zetknąłem się na forach z nie najlepszymi opiniami okularów TSy planetary ...  ESy są dobre i nie kosztują majątku szczególnie na giełdach astro, tylko po zakupie nawet nowego, warto od razu sprawdzić czy nie mają żadnego defektu bo kiedyś wyszła jakas wadliwa partia i nadal można trafić trefną sztukę... Ale tym bym się nie zrażał, miałem dwa i wszystko było ok 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd opinia że TSHR to lipne okulary 🙂 .

Miałem 6mm w 8" i byłem bardzo zadowolony (jak trafiłem na warun to widziałem w tym okularze najlepszego Jowisza do tej pory).

Później sprzedałem i trochę żałowałem, ale kupiłem 10" i kupiłem TSHR 6mm znowu 🙂.  Jako budżetowe okulary w swojej cenie są na prawdę przyzwoite.

Natomiast celowałbym chyba w 7mm, bo warunki na 6mm są bardzo rzadkie, tak jak wyżej w zasadzie raz trafiłem warun żeby ten okular w 100% wykorzystać na planetach.

 

Jeżeli chodzi o średnie powiększenia to celowałbym w ESa 14mm, a jeżeli budżet pozwoli i chce się większą wygodę, to Morpheus 14mm.

 

Szukaj na giełdach, wtedy ten 1000zł spokojnie powinien wystarczyć 😉

 

  • Like 1
  • Thanks 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak działa dany okular bardzo zależy od światłosiły teleskopu, więc nawet jak TS HR dobrze pracuje w 8" i (prawdopodobnie) f/6 wcale nie znaczy, że będzie działał dobrze w f/4.8.

Testowałem TS HR 5 mm w f/5 i f/7.5 i nawet w f/7.5 ostrzejsze obrazy dawał poczciwy orciak BCO 6 mm.
W orciaku gwiazdy były bardziej punktowe nawet w centrum pola.
TS HR 5 dawał też wyraźnie żółty zafarb obrazów.

Oczywiście TS HR to nie jest jakaś tragedia i zgaduję, że takie okulary i tak byłyby lepsze od kitowych.
Dla mnie ten TS HR 5 też był OK.
Dopóki nie spojrzałem w BCO 6.
 

  • Like 1
  • Thanks 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ te Celestrony X-cel LX, dodatkowo poluj na okazje na forach na ES 82 stopniowe lub 68 stopniowe ES albo Meade, a także Maxvision.

Widzę, że jesteś z Łodygowic, czy obok Żywca? 

Mamy lokalne forum na spotkania astro i jakbyś był zainteresowany to zapraszam. Zawsze dobrze porozmawiać osobiście podczas obserwacji. Chociaż ostatnio spotykamy się rzadziej niż kiedyś.

https://www.astropoludnie.pl/

 

Gorzej trochę będzie, żeby Ci pokazać okulary, które Cię interesują bo zazwyczaj używamy Ethosów i Nikonów ostatnio, ale czasem niektóre chłopaki przywożą ES-y, Maxvisiony, a ja mam dwa LX-y.

W niskich ogniskowych chyba wziąłbym tego LX 7mm, a do tego jakiegoś szerszego z pozostałych wymienionych przeze mnie, coś z ogniskowych 11-14mm.

Edytowane przez Setaarius
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)