Skocz do zawartości

Nowa miejscówka na południe od Poznania!


polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Prawdę mówiąc myślę już od jakiegoś czasu nad nową miejscówką na południe od Poznania :) Człowiek się tak w Jeziorach zasiedział, że tyłka się nie chce ruszyć, a kilka(naście) kilometrów na południe za Zaniemyślem są tereny niebieskie na mapie LP.

Myślę o tych lasach (zrzut z Wikimapii):

post-42-137699800949_thumb.jpg

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 183
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Byłem kilkukrotnie w Zaniemyślu rekreacyjnie, niebo jest całkiem całkiem ciemne a co ważniejsze nigdzie nie rzucała się w oczy jakaś większa łuna. JW oceniam na 5.8-6.0 mag w kierunku "zenitalno-południowym" , jak tam by było tak z 6.3-6.5 mag to rewelka :) Nic tylko znaleźć miejscówkę z otwartym horyzontem na południe :)

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super! Jeśli te kilka(naście) km więcej nie stanowi dla nas problemu to czas zacząć poszukiwania! Jestem w stanie wziąć dzień urlopu i pojeździć po okolicy. Kto chętny?

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy zrobię 100 czy 120 km nie robi mi jakiejś super różnicy także można sprawdzić okolicę. Myślę że nie ma się co spieszyć bo na ten nów pogoda ma być najwcześniej w sobotę a to oznacza Księżyc zachodzący ok. 1:30 także na spokojnie można się umówić na poszukiwania.

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz mieszkalem w tych stronach kilkadziesiat lat :) sugeruje w Zaniemyslu skrecic na Srem. Po drodze znajdziecie wiele otwartych przestrzeni. Jakies 5 kilometrow za Zaniemyslem bedzie drogowskaz w lewo na miejscowosc o nazwie Dabrowa. Zbadajcie te tereny.

Tam jest naprawde ciemno.  8)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dokladnie ten kierunek Marcin. Nie pamietam czy byles na obserwach lata temu w samym ''sercu'' jeziorskich lasow?

zero swiatlo dookola, zadnych kiszonek  :D.

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dokladnie ten kierunek Marcin. Nie pamietam czy byles na obserwach lata temu w samym ''sercu'' jeziorskich lasow?

zero swiatlo dookola, zadnych kiszonek  :D.

Marek, pamiętam! To było zimą i wtedy po raz pierwszy zobaczyłem Rozetę! :) Maciej nazwał to miejsce "u Zulusów", a jechało się tam strasznymi dziurami. Na polance było tak grząsko, że stołek się zapadał pod tyłkiem ;)

Jednak beton i "cywilizacja" PGRu ma swoje uroki, ale dla ciemnego nieba warto spróbować.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dokladnie ten kierunek Marcin. Nie pamietam czy byles na obserwach lata temu w samym ''sercu'' jeziorskich lasow?

zero swiatlo dookola, zadnych kiszonek  :D.

Marek, pamiętam! To było zimą i wtedy po raz pierwszy zobaczyłem Rozetę! :) Maciej nazwał to miejsce "u Zulusów", a jechało się tam strasznymi dziurami. Na polance było tak grząsko, że stołek się zapadał pod tyłkiem ;)

Jednak beton i "cywilizacja" PGRu ma swoje uroki, ale dla ciemnego nieba warto spróbować.

To dokladnie to miejsce. Dojazd to byla masakra. Po tym jednym wypadzie wszyscy zgodnie stwietrdzili,ze obora jest blizsza sercu  :D

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey,

Temat chyba stary jak świat :)

Wprawdzie mapka oklepane ale jak już o tym mówimy warto załączy ten link:

http://www.forumastronomiczne.pl/pliki/LP-mapa_PL.jpg

Powinniśmy zrobić sobie jakaś listę, i zastanowić czego chcemy poszukać, moim zdaniem absolutnie konieczne są:

- asfaltowy dojazd! (nie chciał bym szukać traktora który mnie będzie wyciągał o drugiej w nocy :) ),

- ciemne niebo,

Miły dodatek:

- beton lub inne podłoże

- jakaś cywilizacja

Polaris jeśli potrzebujesz skrzydłowego, z chęcią z tobą pojeżdżę w przyszłym tygodniu po za środą i piątkiem w godzinach rannych jestem dostępny  8). Natomiast tak jak mówi Ucio ten nów na straty już :/. 

A najlepiej ;) to było by znaleźć bogatego fana astronomii co kupi działkę wylej beton i postawi chatkę co będzie można się w niej ogrzać ;). Jest tu może taki ??? ;)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, z chęcią z Wami bym pojeździł ,ale nie chcę brać na to urlopu. Może jakaś niedziela?

Co do pomysłu Dymszy. Nie jest wcale taki zły. Gdyby udało się znaleźć miejsce może u jakiegoś gospodarza, wydzierżawić kawałek gruntu. Postawić domek z możliwością przenocowania i zakupić np. columbusową armatę od Jale'go (może tak 500mm :o)?

Oczywiście nie od razu... Ale może tak wspólnymi siłami?

Może tego nowiu bym nie spisywał na straty. Jak się wczoraj kładłem spać około 23tej to właśnie chmury się rozeszły. Gwiazdy było widać, chociaż seeing nie wyglądał mi na za dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nową okolicę zaproponowałem właśnie na podstawie tej mapki. Nie traktuję tematu jako nagłego, myślę, że mamy czas do jesieni, żeby coś znaleźć :)

Wiem Wiem, Zaklinowałem dla porządku, taki zemnie captain obvious :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajoma ma działkę koło Grodzewa, ale mimo wszystko ciężko tam z obserwacjami bo to środek lasu i nad Wartą. Pomijając fakt że ciężko by było się umówić na lukanie, to podejrzewam że Śrem jednak ostro tam świeci. Ja obstawiam miejsce gdzieś na wysokości Grodzewa ale wschód - po drugiej stronie tego lasu.

Herschel 400 in progress: 376/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przedyskutowania jest też noc piątek/sobota :)

Czy ktoś ma ochotę wybrać się w okolice Zaniemyśla w sobotę przed południem? Ja niestety nie będę miał samochodu, a na rower to za daleko (2x40km). Może jest ktoś chętny zmotoryzowany?

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do piątku jestem na 100 %. W Piątek Jeziory w Sobotę Sieraków, więc zapowiada się zajebisty weekend :)

A pogoda będzie :P

Co do soboty dam dziś, jutro znać ale jest szansa.

https://skitch.com/tomekotomek/r268u/meteorogramy-meteorograms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)