Skocz do zawartości

Gromada bez imienia


Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu, obserwując niebo w Jaszczurce przez 12" teleskop, napotkałem pewne miejsce, nieco jakby bogatsze w gwiazdy, które generowało słabą poświatę. Uznałem, że mam do czynienia z gromadą otwartą, nie mogłem jednak nigdzie znaleźć jej nazwy.

Notatka z mojej relacji:

"Sprawdziłem także gromadę znajdującą się zaraz obok IC 1434, która także nie ma imienia, a raczej jest mi ono nieznane, gdyż przepadło mi najlepsze źródło, w jakim mógłbym odnaleźć jej nazwę, mianowicie Triatlas C. Zgoda, Aladinlite też bywa pomocny w takich sytuacjach, ale tym razem milczy. Kliknąłem chyba we wszystkie oznaczenia SIMBAD i nic. Ale ja tu gadam, a przecież na żywo, w teleskopie, było jednoznacznie widać, że istotnie jest tam jakiś klaster! Dopatrzyłem się pojaśnienia, a i samych gwiazd jakby tam gęściej."

Ostatnio przypomniałem sobie o tym. Mój Interstellarum deep sky atlas, którego niedawno nabyłem, nie zawiódł. Tuż obok IC 1434 widnieją dwa obiekty, a ich oznaczenia to FSR 342 i Str 59. Będę chciał przy okazji wrócić do Jaszczurki, odnaleźć tajemniczy klaster i sprawdzić, czy jego pozycja zgadza się z którymś z obiektów z atlasu.

Z tego, co udało mi się znaleźć, FSR jest chyba skrótem od trzech nazwisk; Froebrich, Scholz i Raftery. Katalog zawiera między innymi obiekty, które są kandydatami na gromady otwarte, choć nie wiem, czy dobrze to zrozumiałem. Jeśli chodzi o Str 59, nie znalazłem nic.

  • Like 7
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Damian P. napisał:

Jeśli chodzi o Str 59, nie znalazłem nic.

Str to katalog asteryzmów Magdy Streicher. Udało mi się znaleźć wzmianki o wielu z nich, ale Str 59 wśród nich nie było.

EDIT:
Obstawiam, że tak to wygląda wg Aladina.

str59.jpg

str59n.jpg

  • Like 6
  • Thanks 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Damian P. napisał:

Z tego, co udało mi się znaleźć, FSR jest chyba skrótem od trzech nazwisk; Froebrich, Scholz i Raftery. Katalog zawiera między innymi obiekty, które są kandydatami na gromady otwarte, choć nie wiem, czy dobrze to zrozumiałem.

Tak ,dokładnie jak piszesz, katalog prawię 1800 obiektów,kandydatów na nowe gromady otwarte. Ostatnio okazało się ,że kilka z nich, może być nowo odkrytymi gromadami kulistymi naszej Galaktyki.

Tutaj katalog FSR

https://arxiv.org/pdf/astro-ph/0610146.pdf

Edytowane przez Erik68
  • Like 4
  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało mi się odnaleźć "gromadę bez imienia". Niemal na pewno była nią FSR 342, widoczna jako zagęszczenie gwiazd w lekkim zamgleniu. Bez trudu zlokalizowałem również Streicher 59; "obiekt" głównie przypomina literę U złożoną z siedmiu słońc, choć dwa są zauważalnie słabsze od pozostałej około 10 magowej piątki gwiazd. Tuż obok asteryzmu świeci jaśniejsza, nieco pomarańczowa gwiazda 8.2 wielkości. Najokazalej jednak z tamtejszej trójki prezentuje się IC 1434. Wszystko dokładnie zgadza się z tym, co oznaczył na screenie Polaris.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja we wtorek spojrzałem na Str 59:

Na początek na ruszt poszła Jaszczurka, a dokładnie okolice gromady otwartej IC 1434 (Cr 445). Sama gromada bardzo ładna, wtopiona w gwiazdy Drogi Mlecznej. Nieco jaśniejszych gwiazdek zatopionych w mrowiu i poświacie słabszych. Mniejsza niż się spodziewałem, dlatego minęła chwila zanim ją wyłuskałem z tła. Zaraz obok niej leży bardzo ładny, charakterystyczny asteryzm oznaczony Str 59 (Streicher 59, katalog asteryzmów Magdy Streicher). Asteryzm niemal dotyka gwiazdki 8mag HD 235757 i przypomina haczyk. Ten obiekt widnieje w atlasie Interstellarum (mapa nr 16), a dotarłem tam dzięki postowi na forum.

  • Like 4

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)