Skocz do zawartości

Pytanie jaki okular dla początkijącego


Zygmunt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem nowy, całkowity laik,prosiłbym Forumowiczów o radę chcę oglądać planety, mam

Celestron SCTW-80 okulary asferyczne o wymiarach 23 mm (21,7x) i 10 mm (50x), oba modele mają 60-stopniowe pole widzenia. Jego obiektyw ma średnicę 80 mm i ogniskową 50 mm.

Soczewka teleskopu jest wysoko wysokiej jakości szklany obiektyw z wielowarstwową powłoką na całej powierzchni, która skutecznie poprawia parametry optyczne soczewki, chcę kupić do niego okular o powiększeniu  razy 100-110 zaproponowano mi trzy okulary  https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=8193&lunety=Okular Svbony 2 5 mm 1 25 SWA 58 SKU W2486A    https://deltaoptical.pl/okular-explore-scientific-52st-4-5mm     https://www.astroshop.pl/okulary/omegon-okular-cronus-wa-5-mm-1-25-/p,32981 który Waszym zdaniem będzie najostrzejszy, najlepszy?.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Koszy89 napisał:

Odpisałem Ci na AM na twój post , celowałbym np w uzywane TS Hr 5 mm albo lepiej w x cella 5 mm , ale przede wszytkim  jak pisałem zastanowił sie nad sensem inwestowaniu w akcesria do tego teleskopu skoro zalezy Ci na planetach 

Pierwszy znalazłem, prosiłbym o pełną nazwę  cella 5 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Koszy89 napisał:

Prosiłbym Ciebie o ocenę skąd bierze  się taka różnica w  cenie tutaj kosztuje https://pl.aliexpress.com/item/1005001585201487.html   ok 378  zł, a gdzie indziej  https://deltaoptical.pl/okular-celestron-x-cel-lx-5-mm-1-25-quot    529 zł, czy to są te same?. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary raczej te same , ale jak to na aliexpress , zawsze jest jakies ryzyko , zamawiając z Ali poczkasz około 2 tygodnie , gdyby cos nie tak to ze zwrotem czy innymi reklamacjami sprawa moze byc utrudniona , a Tu zamawiasz w oficjalnym Polskim sklepie , okular masz za 2 dni , reklamacje zwroty wszystko na luzie , sugeruję dac oglosznie w dziale kupię i kupic uzywany, w razie ,gdy stwierdzisz jednak ,że obrazy planet w tym tandemie nie spełniają oczekiwań to z łatwoscia odsprzedaz bez straty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Koszy89 napisał:

Okulary raczej te same , ale jak to na aliexpress , zawsze jest jakies ryzyko , zamawiając z Ali poczkasz około 2 tygodnie , gdyby cos nie tak to ze zwrotem czy innymi reklamacjami sprawa moze byc utrudniona , a Tu zamawiasz w oficjalnym Polskim sklepie , okular masz za 2 dni , reklamacje zwroty wszystko na luzie , sugeruję dac oglosznie w dziale kupię i kupic uzywany, w razie ,gdy stwierdzisz jednak ,że obrazy planet w tym tandemie nie spełniają oczekiwań to z łatwoscia odsprzedaz bez straty .

Ps, prosiłbym jeszcze o ocenę , czy przy powiększeniu razy 100  będę miał szansę  widzieć pierścienie saturna?.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczysz  pierscienie Saturna i dwa pasy na Jowiszu , ale raczej nic wiecej , ale serio i nie zrozum mnie zle , lecz jesli zalezy Ci na obrazach planet to poszukałbym uzywanego SW 90/900 , wydasz około 200 zł  w zaleznosci od tego co w zestawie , przy odrobinie wysiłku powiesisz to od biedy na posiadany montaz , celestrona zostaw sobie na małe srednie powiekszenia , na szerokie pola itd , a SW 90 duzo lepiej pokaze planety i ksiezyc , to bedzie lepszy kierunek niz inwestownie w planetrane akcesoria do nie planetranego teleskopu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Koszy89 napisał:

Zobaczysz  pierscienie Saturna i dwa pasy na Jowiszu , ale raczej nic wiecej , ale serio i nie zrozum mnie zle , lecz jesli zalezy Ci na obrazach planet to poszukałbym uzywanego SW 90/900 , wydasz około 200 zł  w zaleznosci od tego co w zestawie , przy odrobinie wysiłku powiesisz to od biedy na posiadany montaz , celestrona zostaw sobie na małe srednie powiekszenia , na szerokie pola itd , a SW 90 duzo lepiej pokaze planety i ksiezyc , to bedzie lepszy kierunek niz inwestownie w planetrane akcesoria do nie planetranego teleskopu. 

Bardzo dziękuję Tobie, trochę mi to rozjaśniło ,, prosiłbym Ciebie  jeszcze ,gdzie szukać  uzywanego SW 90/900 w podobnej cenie, oraz jak go powiesić   na mój montarz.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Zygmunt napisał:

oraz jak go powiesić   na mój montarz.Pozdrawiam

Jeżeli to ten teleskop to wygląda jak by był wyposażony w zwykły dovetail więc problemu nie powinno być. Tylko musisz się upewnić że sprzedający dodaje obejmy i szynę ( będziesz kupował OTA czyli samą tubę więc może być różnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć,

Chętnie się podepnę bo robiłem te same błędy, i.e. do światłosilnego sprzętu pakowałem 'planetarne' akcesoria i potem wielkie zdziwienie czemu na Jowiszu ledwo widać pasy, Wielkiej Czerwonej wcale, a Cassini na Saturnie? O czym 'te ludzie' fantazjują.. Wyszedłem od Bressera 90/500,, potem trafił się konkretny Panzerfaust - Sky Watcher OTAW 150/750 2 całe. I co ?  Planety trochę większe ale max w 2/3 apertury z Jove robiła mi się kropla mleka.

Błędy początkującego, heh..... A wystarczyło poczytać, popytać, no ale po co? Światłosilne są do DSO - jak SW pod ciemnym niebem rozbił mi M13 na atomy😁 albo pokazał  'co naprawdę siedzi' w mgiełce-Andromedzie.... Klękajcie narody.. 

Planety - tylko długoogniskowy MAK, ostrość że można się nią golić 😃,  a pow. 175x w MAKu - bułka z masłem i efekt WOW!. Nie wiem co siedzi dalej bo mi się okulary skończyły....

Aha, MAK jeden z tańszych - Bresser 102/1400,, dzieli montaż AZ Nano z travellerkiem 90/500, w PL u przedstawiciela jest jeszcze sama tuba, w Bresser.de brak na stanie. Kusi pójść w większe MAKi, no ale ile tych planet? Jove, Uszaty, Mars, Snickers 😉 plus kropeczki Venus i Merca. Tyle. A DSO to zabawa na lata, tyle że trzeba ruszyć d..... z balkonu do auta. 20 km jazdy i wiem czemu Milky Way tak się nazywa a ja nie poznaję nieba bo 'fszyskosieśfieci'

Dziś balkoniarstwo, cd nauki MAKa a jutro...... chmurwy. Zachód za godzinę.

Reasumując - jak planety to MAK i długo długo nic (ogniskowa) jak DSO - świarłosiła i ciemne niebo. 

Się rozpisał facet. Spadam wystawić Białą Baryłkę - niech się chłodzi.

I Clear Skies dla everybody

Pzdr z Tarnowa

SH

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)