Skocz do zawartości

Foton

Użytkownik
 • Zawartość

  44
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

45 Excellent

O Foton

 • Tytuł
  Bellatrix

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Mazowsze

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Foton

  Sprzedam okular GSO SV 15mm

  Obniżka na 105 złotych z przesyłką.
 2. Foton

  Całkowite zaćmienie Księżyca 21.01.2019

  U mnie była kaszana. Mgła o podstawie gdzieś około 25 metrów. Nic nie widziałem.
 3. Foton

  Którą lornetkę kupić?

  Dobra lornetka powinna dawać biały, jasny i dobrze złożony obraz ( kolimacja ) w dziennych warunkach. Najlepiej z dużej odległości obserwować jakieś kratownicowe słupy energetyczne albo wieże nadawcze. Powinno być dokładnie i wyraźnie widać poszczególne elementy kratownicowe takiej konstrukcji i to bez żadnego chromatyzmu ( przebarwień ). W nocy, nawet w słabych warunkach bez problemu wyciąga mnóstwo gwiazd pokazując nieomal szpilki poza tymi najjaśniejszymi. Można wziąć lornetkę i spojrzeć z zewnątrz w obiektywy oraz okulary ( na szkle BAK-4) , warstwy MC lub FMC powinny być dość ciemne i równo nałożone. Mostek i regulacja okularów powinna chodzić płynnie ale z pewnym oporem. Z własnego doświadczenia powiem, że nieraz te teoretycznie słabsze lornetki dają o wiele lepsze obrazy od dużo droższego sprzętu.
 4. Foton

  Którą lornetkę kupić?

  Pamiętaj, że to co zobaczysz danym sprzętem zależy nie tylko od jego możliwości technicznych ale również od konkretnych warunków obserwacyjnych : zaświetlenie miejsca obserwacji, pogoda, przejrzystość atmosfery, stabilność powietrza, zapylenie, zadymienie i inne czynniki. Raz będziesz widział ot tak sobie a jak trafisz na doskonałe warunki to "power " obserwacji wzrośnie niesamowicie dając wrażenie , że lornetka dostała kopa.
 5. Foton

  Którą lornetkę kupić?

  Cześć. Dokonałeś dobrego wyboru co do parametrów jak i producentów lornetek. 10x50 znakomicie zwiększa zasięg naszych oczu a i jeszcze da się z leżaka swobodnie przeglądać niebo co jest wielce wygodne w szybkim przemieszczaniu się po nieboskłonie . Czy Nikon czy Kamakura to już chyba trzeba by rzucić monetą. Lornetka 15x70 to już raczej musi mieć jakiś punkt podparcia bo z samej ręki ciężko obserwować z powodu drgającego obrazu.
 6. Foton

  Jak wstawić "avatar"?

  W edycji profilu tam gdzie jest te twoje niebieskie P to na tym P jest taka maleńka zakładka - wstaw zdjęcie ( grafikę ), nawet podany jest rozmiar (waga pliku ).
 7. Sprzedam okular GSO SV 15mm. Stan bardzo dobry. Są zaślepki, pudełko nieoryginalne. Cena 110 zł z wysyłką.
 8. Kupię okular Vixen LV 15 mm.
 9. Foton

  Budowa teleskopu

  Coś ci doradzę. Zbierz kasę i kup sobie Ed-ka SW 100 Schott. To taki uniwersalny astronomiczny wymiatacz. Daje doskonałe obrazy i na pewno będziesz zadowolony.
 10. Foton

  najlepsze i najgorsze okulary

  A Ja z kolei należę do tych co lubią zależnie od warunków popatrzeć w danej chwili przez konkretny , akurat pasujący okular. Wiadra szkieł nie mam ale paroma soczewkami ze średniej półki dysponuję i uważam, że coś co jest do wszystkiego to jest do niczego. Dlatego mam szkła na konkretne warunki i na półce raczej one nie stoją. No chyba, że z braku pogody obserwacyjnej.
 11. Foton

  Teleskop dla 5 latka

  Miałem styczność z dziećmi podczas obserwacji astronomicznych i jak zawsze w takich przypadkach , oczy trzeba mieć w d...ie. Możesz im mówić ile wlezie a oni i tak nie wiadomo kiedy z niesłychaną prędkością zrobią to czego nie trzeba. Zwłaszcza jak są w gromadzie, pomysły wprost płyną falami z ich głów.
 12. Foton

  najlepsze i najgorsze okulary

  Ja z kolei polecam jeszcze okulary ze stajni Vixena, LV i NLV. Dają doskonałe obrazy i mają wygodny ER. Jedynie pole mogło by być większe bo dają około 48-50*. Trafiają się jeszcze na giełdach. Polecam.
 13. Foton

  Dobson 8, Mak 127 czy ED 100?

  Polecam spojrzenie w trzy zestawy urządzeń do obserwacji nieba. Dobson 8-10", ED-ek SW 80-100 mm, i lornetka ( 10x50, 20x80 ) . Na pewno będziesz wiedział jak ukierunkować swoje sprzętowe priorytety.
 14. Foton

  Kupno pierwszego teleskopu

  Radzę naocznie obejrzeć i spojrzeć w Dobsona 10" bo to już mała pralka. Tyle w temacie.
 15. Foton

  Wymarzony teleskop na gwiazdkę

  Zanim kupisz 8" lub 10" Dobsona to radziłbym podjechać gdzieś i naocznie zobaczyć taki teleskop aby zaznajomić się z całą logistyką związaną z takim sprzętem. Gabaryty, możliwości transportu, sam wygląd i ewentualna obsługa techniczna np: kolimacja, zwłaszcza, że będzie to twój pierwszy teleskop. Naprawdę warto.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)