Skocz do zawartości

Foton

Użytkownik
 • Zawartość

  25
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

19 Good

O Foton

 • Tytuł
  Bellatrix

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Mazowsze

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Foton

  Moje drugie (... i kolejne) hobby

  W tym roku stała się dość dziwna rzecz jeżeli chodzi o mój sad - głównie czereśniowy. O ile co roku, dojrzewające owoce były głównym celem nieustannych nalotów ptactwa - głównie Kwiczołów, to w obecnym sezonie po jakimś tygodniu ptaki praktycznie całkowicie się wyniosły. Jakieś tam pojedyncze wrony ale generalnie był spokój. Natomiast same naloty to coś niesamowitego. Leci taka chmara ze 20-tu ptaków i atakuje drzewo. Jak zobaczą , że się kręcisz wokół drzew to robią kręgi i nie siadają ale tylko zejdź ze stanowiska, - lądowanie i totalne niszczenie owoców. Żeby to paskudztwo zjadło chociaż po całym owocu, ale gdzie tam pouszkadzają wiele czereśni skubiąc je i odlatują.
 2. Foton

  Teleskop do 500zl

  Kup dobry montaż azymutalny, ALT-AZ na stali. Był na którymś z forów za około 500 złotych. Do tego refraktor 102/1000 - ( zębatki ) to około 500 - 700 złotych i do tego jakiś budżetowy okular w granicach 11 milimetrów ( 100 złotych ). Na początek wystarczy.
 3. Foton

  Teleskop do 500zl

  Bo będziesz mógł szybko i sprawnie przemieszczać się po firmammencie niebieskim w swoich obserwacjach i przy okazji dobrze poznasz nocne niebo. Bo widok będzie bardzo plastyczny, wyraźny i przy okazji dobrze zorientujesz się w nocnej nawigacji nieba co się później przyda w obserwacjach teleskopowych. Bo leżak weźmiesz pod pachę i za 2 minuty będziesz leżał w nowym miejscu obserwując inny kawałek Kosmosu. No i na koniec - bo masz mały budżet i za 500 złotych to Ty teleskopu ( całość zdatna do obserwacji ) nie kupisz.
 4. Foton

  Teleskop do 500zl

  Za 500 złotych to proponuję dobrą , budżetową lornetkę 10x50 ( używka ) i posiadany już leżak do obserwacji ( taki do opalania ).
 5. Foton

  Darek - 100 lat!

  Darek, a patrzyłeś na początku swoich obserwacji na komety Halleya w 1986 roku, słynną kometę Hale'a-Boppa w 1996/97 roku i kometę Hyakutake ? Widoki zaje...te , moja lornetka PZO LP 11x40 szalała wtedy na tych obiektach. Gołym okiem z miejskiego pokoju było widać jądro i potężny warkocz komety nie mówiąc o widokach z lasu obok mojego miasta. Widoki niesamowite i niezapomniane.
 6. Foton

  Darek - 100 lat!

  Co prawda jam tu nowy ale szczere życzenia dla kolegi Darka - zdrówka i czystego nieba życzę.
 7. Foton

  Zdjęcia chmur

  Ot taka fotka nieba i morza z tego roku. Fotografię wykonano 15.09.2018 w okolicy mola Gdańsk-Brzeźno smartfonem Samsung J5.
 8. Foton

  Mobilny leżaczek do obserwacji lornetkowych.

  Żona twierdzi, że kupiła go chyba w " Józku " ale pewna nie jest. Leżak jest naprawdę bardzo solidny i dobrze wykonany. Tkanina mocna, dobrze naciągnięta i nic się nie zapada.
 9. Foton

  Teleskop głównie do DS

  Może odbiegnę trochę od tematu ale czy nie lepszym pomysłem była by lornetka 10x50 czy nawet 15x70 i do tego jakiś składany monopod lub inny mobilny uchwyt. Jest to naprawdę mobilne a taka 15x70 pod ciemnym niebem pozwala już naprawdę zajrzeć w głąb Kosmosu.
 10. Foton

  Mobilny leżaczek do obserwacji lornetkowych.

  Kto pyta nie błądzi i zasięgnąć opinii innych warto a ten leżak, który poleciłem jest bardzo solidny, dobrze się składa, nie zajmuje dużo miejsca, ma regulowane oparcie pod głowę i był stosunkowo tani , coś około 100-150 zł. Kupiła go żona do opalania ale ja bezczelnie zawłaszczyłem go jako mój lornetkowy astrosprzęt i w tej roli spisuje się znakomicie - ( żona ma inny leżak ).
 11. Foton

  Mobilny leżaczek do obserwacji lornetkowych.

  Używam takiego leżaka, sprawdza się bardzo dobrze.
 12. Foton

  Teleskop który wybrać

  Za 2000 zł to by kupił refraktor SW 102/1000 z mikrofokuserem ( 800 złotych ), montaż ALT-AZ lub AZ-4 na stali 1,75 " średnio 500 złotych okular ES 11 mm 82* ( 450 złotych ) okular 2" Maxvision 28mm ( 300 złotych ). Według mnie to bardzo dobry zestaw na początek i nie tylko.
 13. Foton

  M31, M33 i M45 z 300mm

  Na ostatniej fotografii - znaczy się Plejad tego fioletu może i ciut jest przydużo ale generalnie mnie się fotki podobają. Ta mgławicowość i mnogość gwiazd daje czadu czego w wizualu ciężko uświadczyć. M 31 najbardziej lubię w lornetce 20x80 bo przy dobrym seeingu jej rozmiar jest naprawdę duży. Doskonale widoczne jądro i szeroko rozciągnięte ramiona galaktyki. M33 zawsze czy to w 10x50 czy w 20x80 widzę jako większe lub mniejsze ale wyraźne pojaśnienie w lornetkowych obserwacjach nieba. Dopiero wyjazd daleko od miasta, + bardzo dobre warunki obserwacyjne pozwalają w lornecie 20x80 dojrzeć zarysy budowy galaktyki M33.
 14. Znaczy się, że nasze oczy nie są jeszcze wymarłym " gatunkiem " w dobie wszechobecnej komputerowej E-Obserwacji. Naprawdę dziwne.
 15. Foton

  Moje nocne niebo

  Zawsze mnie zadziwia, że w tym zaświetlonym świecie są ludzie, którzy robią piękne fotografie Kosmosu. Nie mam do tego zacięcia i cierpliwości, ze mnie czysty oglądacz wizualnego nieba. Gratuluję fajnych obrazów.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)