Skocz do zawartości

Pomoc dla amatora


Jakub 826

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na początku pragnę się przywitać ponieważ jest to mój pierwszy post na tym forum 😁

Astronomią interesuje się od około 10 lat i po tak długim czasie nadszedł czas na zakup pierwszego teleskopu.

Po przewertowaniu połowy Internetu mam jeszcze większy mętlik w głowie niż na początku ale do rzeczy.

Budżet jaki zakładam to maks 8tys złotych, obserwacje będę prowadził głównie z za domu (mieszkam pod łodzią więc na da raczej nie ma co liczyć) dlatego skupił bym się na obserwacjach wizualnych układ słonecznego.

Na początku oczywiście wybór padł na synte ale przeraża mnie trochę kolimacja i gabaryty.

Co do Maków i SCT podobno w większości występuje kiwanie lustra, a refraktor to wiadomo AC

Sam już nie wiem mam straszny mętlik w głowie.

Jeśli ktoś bardziej doświadczony w sprzęcie astro chciał mi podpowiedzieć to byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jakub 826, witamy na Forum !

Jak możesz obserwować spod domu, to masz dostępne wszystkie fajne opcje, zwłaszcza z takim budżetem.

Dużo zależy od nieba, jakie masz, dlatego znajdź swoje położenie na tej mapie, kliknij tak, aby wyskoczyło Ci okienko z parametrem "SQM" (= Sky Quality Meter) i napisz nam, jaka jest Twoja liczba.
Którą stronę świata możesz obserwować z za domu ?
 

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Jakub 826 napisał:

Co do Maków i SCT podobno w większości występuje kiwanie lustra,

Doświadczony obserwacyjnie nie jestem (tak, jak inni), sprzętów trochę miałem.  Do planet, celuj w maczka 150 i wyżej, na montażu z GOTO. Uwzględnij do tego w budżecie bino i okulary - ze dwie pary np. orciaków - do tego bino. Kiwanie występuje przede wszystkim w mniejszych średnicach, ale nie jest na tyle dokuczliwe, żeby dyskwalifikować sprzęt. Dodatkowo masz zewnętrzne wyciągi i inne fokusery. Dodatkowo spokojnie użyjesz okularów o polu 70-80 stopni, co Ci pozwoli podziwiać np. gromady gwiazd.

W tym budżecie spokojnie wyrwiesz używany wymiatacz planetarny 🙂 Nie rezygnuj z GOTO - będziesz miał dzięki temu fajne prowadzenie planety w okularze, no i pomoc przy wyszukiwaniu obiektów głębszego nieba. Ja z centrum miasta Lublina pozwalam sobie np. oglądać Oriona - warto, czy inne podobne obiekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Dale napisał:

(...)

W tym budżecie spokojnie wyrwiesz używany wymiatacz planetarny 🙂 Nie rezygnuj z GOTO - będziesz miał dzięki temu fajne prowadzenie planety w okularze, no i pomoc przy wyszukiwaniu obiektów głębszego nieba. Ja z centrum miasta Lublina pozwalam sobie np. oglądać Oriona - warto, czy inne podobne obiekty.

Dla równowagi napiszę, że nie wszyscy lubią GOTO, bo to niektórym zabiera frajdę z samodzielnego wyszukiwania obiektów i nauki nieba.
Za to raczej panuje powszechna zgoda co do tego, że napęd kompensujący ruch ziemi jest sporą pomocą przy obserwacjach z większymi powiększeniami, bo pozwala skupić się na obiekcie zamiast pilnowania żeby nie uciekł z pola widzenia okularu.
Tu natomiast mogą być rozbieżności od jakiego powiększenia takie coś jest bardzo pomocne.
I przy kupnie pierwszego teleskopu jest oczywiście dylemat, czy inwestować w większe apertury, liczniejsze/lepsze okulary, czy tu odpuścić i iść w fajne napędy czy GOTO.
 

  • Like 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo długo obserwowałem jedynie US i mocno przypadkowe obiekty, lub te, które były widoczne gołym okiem, bo nie potrafiłem nauczyć się wyszukiwania tych mniej widocznych. Czas poświęcony na próby wyszukania, dodatkowo utrudniane przez walkę ze sprzętem (tu się poluzowało, tam zaczepiło), zwłaszcza w zimowe noce, wydatnie skracał obserwacje i zabijał frajdę.

Obecnie używam (nie polecam w tym budżecie - można coś lepszego) maka 127/1900 na montażu Nexstar Celestrona, całe rozstawienie setupu, odpalenie i zalignowanie na US to jakieś 5 minut, na spokojnie.  Sam napęd kompensujący, w jednej osi, nie sprawdził się u mnie, bo była to hybryda mikroruchów i albo pilota, albo ręcznego przestawiania teleskopu.

Co do frajdy ze znajdowania obiektów... jeden woli słuchać muzyki z plików hi-res przez dac-a, drugi z płyt na gramofonie (ja używam obu opcji 🙂 ).

Pilnowanie aby obiekt był w okularze, dla mnie jest pomocne przy każdym powiększeniu, bo napęd nie wprowadza drgań przeszkadzających w obserwacji, tak jak ręczne korekcje. Nawet pilotem. Dalej piszę o swoich odczuciach - może to kwestia lekkich montaży jakie miałem, ale nawet EQ5 z napędami, jak używałem pilota i nieco szybszych obrotów niż prędkość planetarna, powodował drgania.

CO do okularów i ogniskowych, miałem całe walizki... ale i tak patrzyłem jednym lub dwoma... Teraz, docelowo planuję dwa lub trzy.

Natomiast ogniskowa i średnica jest zależna od stabilnego montażu - niby banał, ale wynikający z doświadczenia.

 

ps. fajnie jest powymieniać się argumentami na spokojnie 🙂

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samego zakupu, to mi się udało obecnie kupić "używany" teleskop ale w stanie sklepowym. Z dokumentami. Takie rzeczy zdarzają się nigdy, albo rzadziej, dlatego, przy takim budżecie, skontaktował bym się przez forum z Przedstawicielem Delty, będą mieli teraz promocje świąteczne i inne, z resztą, przy takim budżecie dobrze temat przegadać przed zakupem, a ludzie są bardzo konkretni i kompetentni, doradzą, podpowiedzą, może będą mieli niedługo jakieś inne zestawy niż obecnie wystawione...

Zapytaj np. o Maka 150 na jakimś, nawet EQ3-2 z GOTO (Mak 127 na pewno będzie śmigał, 150 będzie na granicy), zostanie Ci na używane bino z okularami 🙂 - w dalszej przyszłości, albo na dwa ES-y o fajnych parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mareg napisał:

Dużo zależy od nieba, jakie masz, dlatego znajdź swoje położenie na tej mapie, kliknij tak, aby wyskoczyło Ci okienko z parametrem "SQM" (= Sky Quality Meter) i napisz nam, jaka jest Twoja liczba.
Którą stronę świata możesz obserwować z za domu ?

Z tej mapki wynika że mam niebo 5 w skali bortle'a, a co do kierunków to np z tarasu mam widok na północ, zachód i południe. Taras też jest dość duży więc nie będzie raczej ograniczał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dale napisał:

Do planet, celuj w maczka 150

Zadam być może głupie pytanie, ale czy kolimacja maka jest trudna?

Gdzieś na zaprzyjaźnionym forum przeczytałem że podobno cięższa niż w Newtonie a pamiętam jak znajomy długo męczył się z kolimacją synty 6 (której finalnie i tak dokładnie nie skolimował).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jakub 826 napisał:

Z tej mapki wynika że mam niebo 5 w skali bortle'a, a co do kierunków to np z tarasu mam widok na północ, zachód i południe. Taras też jest dość duży więc nie będzie raczej ograniczał 

Dodam jeszcze że w każdym z tych kierunków mam dość dużą łunę z latarni ulicznych 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... mnie sam US szybko by się znudził, ale ludzie są różni więc dla mnie zawsze celem były obiekty DSO. Po odrobinie wprawy możesz spokojnie odnajdywać bez goto 20-50 obiektów każdej nocy. To naprawdę nie jest trudne. Kup sobie starpointera jak na przykład Baader Sky Surfer III i powinno iść bez problemu. Fajna alternatywa to również laser ale czerwony nie zielony. Czerwony nie wali po oczach, a miejsce gdzie celuje teleskop widzisz patrząc z tyłu lasera, wtedy wiązka jest widzialna.

Kolimacja to również prosta sprawa, zwłaszcza z kolimatorem laserowym.

Jeżeli sam nie ogarniesz to na zawsze możesz się wybrać na jakieś spotkanie regionalne astromaniaków.

Osobiście należę do grupy osób, które wolą same odnajdywać obiekty, czuję się wtedy trochę jak odkrywca, daje mi to dodatkową frajdę.

W związku z tym, że zawsze nastawiałem się na DSO to apertura rządziła więc w tym budżecie, ja osobiście polecam kupić jakiś 12 calowy Newton na dobsonie jeżeli waga i rozmiary nie są dla Ciebie problemem i do tego zestaw 3-ch okularów Baader Morpheus 🙃 

Sprawdzi się zarówno na US jak i DSO.

Problemem pewnym mogą być Twoje warunki, ale zawsze możesz znaleźć sobie jakieś fajne miejsce i jeździć pod lepsze niebo.

Edytowane przez Setaarius
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Jakub 826 napisał:

Zadam być może głupie pytanie, ale czy kolimacja maka jest trudna?

Gdzieś na zaprzyjaźnionym forum przeczytałem że podobno cięższa niż w Newtonie a pamiętam jak znajomy długo męczył się z kolimacją synty 6 (której finalnie i tak dokładnie nie skolimował).

To jest tak... Jak kupisz w Delcie (przykładowo), dostaniesz skolimowany fabrycznie, w punkt. Jak kupisz używany, prawdopodobnie będzie również skolimowany. Natomiast jak ktos grzebał w środku i sprzedaje... no cóż, nie kupuj.

Ja swoich kilku maczków nigdy nie miałem potrzeby kolimować. Kolimacja sprowadza się do regulacji lustra głównego, menisk jest nieruchomy. Słowem, można przyjąć że maka nie będziesz kolimował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Jakub 826 napisał:

Z tej mapki wynika że mam niebo 5 w skali bortle'a, a co do kierunków to np z tarasu mam widok na północ, zachód i południe. Taras też jest dość duży więc nie będzie raczej ograniczał 

Bortle 5 to dość duży zakres, bo ciemna strona tego zakresu to 20.5 mag/arcsec2, jasna 19.5 mag/arcsec2.
Lepiej by było, jakbyś określił swoje niebo dokładniej, bo przy 20.5 większą aperturą można zobaczyć wiele DS-ów, przy 20.0 wciąż całkiem sporo.
Tu i tu masz relacje z obserwacji Newtonem 12" na niebie ~ 20.0 mag/arcsec2.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Setaarius napisał:

W związku z tym, że zawsze nastawiałem się na DSO to apertura rządziła więc w tym budżecie, ja osobiście polecam kupić jakiś 12 calowy Newton na dobsonie jeżeli waga i rozmiary nie są dla Ciebie problemem i do tego zestaw 3-ch okularów Baader Morpheus 🙃 

Sprawdzi się zarówno na US jak i DSO.

Z tym ostatnim zdaniem się nie zgodzę. Mak 150 będzie miał przewagę braku pająka i dłuższej ogniskowej, co dla takiego samego powiększenia da dłuższy okular. A dłuższy okular to większe pole. Te okulary też nie są idealne, nie mają pełnej korekcji pola, jak szukałem dla siebie, przegrywały nawet z niektórymi ES'ami (no dobrze, z jednym, 26 mm - szukałem dłuższej ogniskowej)

Poza tym, wygoda obserwacji planetarno-księzycowych na GOTO, bądź paraktyku, nawet z jednym napędem, jest nieporównywalna, w stosunku do dobsona... (mój dobson stoi i czeka na lepsze czasy - na duży montaż EQ)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dale napisał:

Z tym ostatnim zdaniem się nie zgodzę. Mak 150 będzie miał przewagę braku pająka i dłuższej ogniskowej, co dla takiego samego powiększenia da dłuższy okular. A dłuższy okular to większe pole. Te okulary też nie są idealne, nie mają pełnej korekcji pola, jak szukałem dla siebie, przegrywały nawet z niektórymi ES'ami (no dobrze, z jednym, 26 mm - szukałem dłuższej ogniskowej)

Poza tym, wygoda obserwacji planetarno-księzycowych na GOTO, bądź paraktyku, nawet z jednym napędem, jest nieporównywalna, w stosunku do dobsona... (mój dobson stoi i czeka na lepsze czasy - na duży montaż EQ)

Serio według Ciebie Morpheusze przegrywają z ES-ami... Jak chcesz dłuższej ogniskowej to Pentax XW 23mm lub Ethos 21mm, albo biały kruk Nagler 26mm.

Poza tym nie pisałem, że jest lepszy czy gorszy od Maka, w ogóle się do tego nie odniosłem wiedząc jak się to skończy... napisałem, że 12 cali sprawdzi się zarówno do US jak i DSO i to jest prawda. Dla mnie obiekty nie uciekają tak szybko jak próbuję się to tragizować, nie mam chęci tego liczyć teraz ale sądzę że spokojnie będzie z minutę przy powiększeniach rzędu 150-200. Nie widzę potrzeby,. żeby mieć dłużej, a dodatkowo przesunięcie Newtona ręką jest bajecznie proste, żeby dalej się cieszyć oglądaniem.

PS-apertura rządzi również w tym przypadku więc nie zgodzę się że jakimś cudem 15 cm Mak okaże się lepszy w obserwacjach niż 30 cm Newton. Zaprezentuje obraz inaczej, ale na pewno nie straci na szczegółach, a nawet zyska. Jest pełno wojenek głównie na Astromaniaku w tej kwestii, możesz poczytać jeżeli masz ochotę. Moi znajomi mieli okazję robić takie porównania między innymi na Kudłaczach, które spowodowały te wojenki później, gdy większe Newtony ATM dawały lepsze rezultaty od pozostałych, a mniejszych konstrukcji.

Edytowane przez Setaarius
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Setaarius napisał:

(...) ale sądzę że spokojnie będzie z minutę przy powiększeniach rzędu 150-200. (...)

Morfeusze mają pole własne 76*, więc w powiększeniu x200 pole widzenia będzie 76* / 200 = 0.38*.
Ziemia w ciągu 24 godzin obraca się o 360*, więc o 0.38* obróci się w 0.38* / 360* 24 * 60 minut = 1.52 minuty.
 

  • Like 2
  • Thanks 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo większe lustro, większe powiększenie co niweluje w pewnym stopniu zaletę ogniskowej Maka.

Dla mnie duży Newton będzie zawsze bardziej uniwersalnym sprzętem obserwacyjnym, ale każdy wybiera to co jemu odpowiada oczywiście.

Edytowane przez Setaarius
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Setaarius napisał:

Serio według Ciebie Morpheusze przegrywają z ES-ami

Nie ze wszystkimi, z ES 26 mm 62 stopnie - ma w odróżnieniu od Morfeuszy pole skorygowane po samą diafragmę, tak wynikało z opisu znalezionego gdzieś na astropolis i CN, natomiast o Morfeuszach znalazłem informację że te posiadają delikatne rozmycie w pobliżu diafragmy. Dodatkowo są mniej wrażliwe na nieosiowe patrzenie. Co do Pentaxów, to mam XW 10mm i zastanawiałem się nad 20mm - najdłuższą ogniskową w standardzie 1,25, ale tutaj ES jest o 6 mm dłuższy, no i będę miał okazję porównać na spokojnie jakość obrazów, jeśli mi nie podejdzie, kupię Pentaxa, wiele nie stracę.

Co do reszty, już się nie odzywam :), żeby Autor mógł sam doczytać, przeanalizować i wybrać.  Zauważ tylko że Autor pyta nie o uniwersalny teleskop, ale do US. Ale spoko, Drogi Autorze, bierz Newtona i Morfeusze 🙂 Dla mnie OK.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)