Skocz do zawartości

Szyte na miarę astropudełko na Arduino


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Ufff... "samoróbka" zawieszona na montażu...   :D

Trza się teraz brać za testy ASTROHUBA ver. 3.0 by Jolo...

 

Panie i Panowie, Ladys and "Gentemantels" 3majcie kciuki za powodzenie przy testach !!! 

I żeby po zakończeniu, wszyscy zainteresowani mieli tyle samo i w tym samym kolorze włosów na głowach ;) !

 

Pozdrawiam.

Marek.

 

post-3828-0-08754100-1442938038_thumb.jp

post-3828-0-45907500-1442938045_thumb.jp

post-3828-0-50019900-1442938051_thumb.jp

post-3828-0-35261400-1442938059_thumb.jp

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Raczej "młodszy brat " ;).

2. Fakt - małe "toto" nie jest: obudowa ma wymiary 175x125x56, całość waży 1,1 kg.

Sama płytka ASTROHUBA ver. 3.0 ma wymiany 167x125x28 ( wysokość dla najwyższego elementu - przekaźnika, Łukasz ma wlutowane trochę niższe ) więc nie jest tragicznie.  Natomiast do skrzynki o podanych wyżej wymiarach udało się "wcisnąć": płytkę Jolofocusera, 7-mio portowy hub Logilinka ( 5 portów dostępnych na zewnątrz ), moduł Bluetooth do sterowania montażem, konwerter TTL-USB, sterowanie na  podczerwień... i mini PC-ta ZOTAC.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie - "mój" A-BOX to taki jednorazowy wybryk, popełniony w chwili dobrego humoru :D. Urządzenie działa według założeń, jego funkcjonalność w tej wersji jest satysfakcjonująca, więc dla mnie ten konkretny projekt został zakończony pełnym sukcesem !

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy, kto ma zacięcie do ATM-u, mógł popróbować połączyć moduł A-BOX-a z jakimś miniaturowym PC-tem, tabletem czy próbował zastosować dodatkowe czujniki. Jedynymi ograniczeniami jest autorska pomysłowość i - niestety - zasobność portfela ( zastosowany ZOTAC kosztował mnie 680 PLN, a w sklepach cena oscyluje ok. 1kPLN i wyżej... ).

I głównie z tego finansowego powodu nie przewiduję wersji rozbudowanej o PC-ta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Raczej "młodszy brat " ;).

2. Fakt - małe "toto" nie jest: obudowa ma wymiary 175x125x56, całość waży 1,1 kg.

Sama płytka ASTROHUBA ver. 3.0 ma wymiany 167x125x28 ( wysokość dla najwyższego elementu - przekaźnika, Łukasz ma wlutowane trochę niższe ) więc nie jest tragicznie.  Natomiast do skrzynki o podanych wyżej wymiarach udało się "wcisnąć": płytkę Jolofocusera, 7-mio portowy hub Logilinka ( 5 portów dostępnych na zewnątrz ), moduł Bluetooth do sterowania montażem, konwerter TTL-USB, sterowanie na  podczerwień... i mini PC-ta ZOTAC.

Marku, a możesz coś więcej zdradzić nt. modułu Bluetooth do sterowania montażem :). Ja jeszcze pudełka nie zamknąłem.

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Łukasz, to nie żadna tajemnica i nie trzeba nic zdradzać :-). Moduł miałem zakupiony jeszcze ZANIM zacząłem tworzyć A-BOX-a, u Kolegi Korneliusza http://astro.elektroda.eu/index.php/interfejs-bluetooth-do-heq5-i-eq6. Kupiłem wersję bez obudowy, już oprogramowaną pod HEQ5, z indywidualnym kodem, "co by w razie jakiegoś zlotu montaże nie pogryzły się między sobą" ( gdyby spotkało się kilka montaży z tym sposobem sterowania ). Jako że w obudowie A-BOX-a było jeszcze wolne miejsce i żeby Bluetooth się nie marnował to go po prostu zamontowałem. Jako wyjście z A-BOX-a zastosowałem gniazdko RJ45 i połączyłem około 40 cm kabelkiem z gniazdkiem RJ 45 w montażu. Instalacja modułu pod WIN 7 przebiegła bez problemu a teraz pracuje w MAXIM-ie pod WIN 10. Testowałem to rozwiązanie z dobrym efektem pod Stellarium i CdC. To chyba wszystko...

O praktycznie identycznym rozwiązaniu pisał też Łukasz (Jolo) w http://astropolis.pl/topic/42740-monta-pod-kontrol-sinego-zba/

Jeśli trzeba jeszcze coś dopowiedzieć, wyjaśnić czy dopomóc w temacie "Astropudełka szytego na miarę" to pisać śmiało :-). W miarę moich możliwości postaram się odpowiadać.

Pozdrawiam.

Marek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Właśnie kończę moje pudełko a jako że z elektroniką raczej nie mam dużo wspólnego to jego podstawową wersję i już pierwsze problemy, pomijając fakt, że za chiny nie chce się zaprogramować , kompletnie nie wiem co z tym zrobić pomimo, że setny raz czytam ten wątek i instrukcję Łukasza to dla mnie czarna magia i wyskakuje jakiś błąd biblioteki czy coś podobnego, ale mniejsza z tym o tym kiedy indziej, teraz chciałem zapytać jak podłączyć do sterownika silnik krokowy ma on takie oznaczenia jak na załączniku. Sory ,że do góry nogami, ale po całym dniu lutowania nawet nie wiem jak to w telefonie obrócić ;)

20151118_220037.jpg

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na symbol to chyba silnik poniżej, możesz także sprawdzić wyprowadzenia miernikiem rezystancji lub testerem połączeń. Jeżeli chodzi o kolejność połączeń, to po prostu w razie problemów z praca silnika zamień wyprowadzenia miejscami...

img_12296.gif

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zastosowany ten sam silnik i jest podłączony do nóżek sterownika L293D wg. dołączonego schematu.

Uzwojenie pierwsze: kabelek biały A - nóżka 3 i żółty A/ - nóżka 6

Uzwojenie drugie: kabelek czerwony B - nóżka 14 i niebieski B/ - nóżka 11

Końce uzwojeń dla każdej pary oraz kolory kabelków są też opisane na etykietce silnika. Powodzenia !

1. A-BOX rev.1.1. schemat ideowy-POPRAWIONY.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmmm, kolejny problem, ale wiedziałem, że łatwo nie będzie. Pudełko ukńczone, ale nie wiem jak zainstalować sterownik konwertera, po podłączeniu świeci się czerwona dioda na środku Arduino i jedna mruga przy pinie nr 9 ( na arduino ) i świeci też na czerwono dioda przy konwerterze USB, Coś jest nie tak ze sterownikiem konwertera bowiem w menedżerze urządzeń widać go, ale jest przy nim żółty wykrzyknik, kiedy zrobiłem aktualizację sterownika pokazał się komunikat, że na komputerze jest już najnowszy sterownik do tego urządzenia, czy jest szansa, ze źle coś zrobiłem pudełko ma tylko sterowanie silnika krokowego i jedno wyjście 5V do zasilania hub'a po podłączeniu zasilacza 12 Volt wszystko działa na wyjściu 5V jes 4,9V , a przy sterowniku silnika na nóżkach z napięciem jest 12V. Czy ma ktoś jakiś pomysł co może być nie tak?

12219500_929325293781879_4922842391208775967_n.jpg

zrzut arduino.jpg

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe na astrolapku gdzie mam XPka  zainstalował się automatycznie i pisze, że urządzenie działa poprawnie , teraz męczę programowanie arduin i już widzę ,że znów będą kolejne problemy

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz musisz zrobić to co mówi "kudi" ręcznie podmienić sterowniki. Mam to samo u siebie. Winda instaluje z automatu najnowsze a one u mnie nie działają.

1. aktualizuj oprogramowanie sterownika

2. przeglądaj mój komputer w celu ...,

3. pozwól mi wybrać .....

 

i tam zaznaczam najstarszy chyba z 2010 roku i śmiga wtedy

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wgrałem na lapku do satrofoto i tam jest zainstalowane poprawnie, jednak teraz mam problem z zaprogramowaniem arduino robię wszystko to co pisze w poście #29 mam takie same problemy jak miałeś Ty, na arduino świeci się czerwona lampka i druga czerwona mruga , w konwerterze świeci cały czas czerwona a jak ładuje się wsad miga co jakiś czas niebieska jednak nie chce się załadować pokazuje się coś takiego

screenshot2.jpg

screenshot.jpg

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite, ale działa :) , robiłem błąd trzymając cały czas reset reset trzeba wcisnąć tylko na chwilę gdy pojawi się napis ładowanie , Ale się cieszę bo pierwszy raz miałem do czynienia z tak poważną elektroniką i udało się yes, yes, yes !!!

  • Like 4

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowok, wszędzie w tym temacie pisze, że reset musi być wciśnięty i dopiero wtedy wciskały ładuj, a okazuję się , że nie koniecznie.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wiem :5640dc6e20115_02Laugh:  a już myślałem, że coś sapliłem bo jak podłączyłem zasilacz 12v to zaswieciły się te kontrolki co podczas podłączenia przez USB ale po jakimś czasie świeciły coraz słabiej aż w końcu zgasły i myślałem , że po herbacie, ale przemierzyłem miernikiem i wszystkie napięcia są takie jak powinny i tam gdzie powinny być , na szczęście wszystko działa :5640dc6e20115_02Laugh:  https://www.facebook.com/video.php?v=929386267109115&set=vb.100001132528327&type=2&theater&notif_t=like

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Teraz wiem :5640dc6e20115_02Laugh:  a już myślałem, że coś sapliłem bo jak podłączyłem zasilacz 12v to zaswieciły się te kontrolki co podczas podłączenia przez USB ale po jakimś czasie świeciły coraz słabiej aż w końcu zgasły i myślałem , że po herbacie, ale przemierzyłem miernikiem i wszystkie napięcia są takie jak powinny i tam gdzie powinny być , na szczęście wszystko działa :5640dc6e20115_02Laugh:  https://www.facebook.com/video.php?v=929386267109115&set=vb.100001132528327&type=2&theater&notif_t=like

Łooo, ty Boroku :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz to wszystko dzięki Tobie i Twoim przejrzysztym schematom ( tym kolorowym ) bo inne jakoś do mnie nie przemawiają ( w takim sensie, że zajmuję się obróbką skrawaniem i o elektronicze mam jedynie podstawowe a nawet bardzo podstawowe pojęcie , wiem jedynie jakim symbolem oznacza się diody ) bez tego pewnie by to nie powstało , do teraz jestem w szoku, że to wogóle działa i w miarę znośnie wygląda :5640dc6ec0764_04Wink:A wygląda to tak, jeszcze muszę coś zrobić z konwerterem usb, ma ktoś może jakiś pomysł czy sugestię jak to zabudować? 

20151120_154629.jpg

  • Like 2

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)