Skocz do zawartości

Szyte na miarę astropudełko na Arduino


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Prace w toku :).

post-3514-0-28936900-1423429078_thumb.jp

Nie, nie robię sobie dwóch następnych pudełeczek. Trza mieć pecha by na 4 płytki Arduino trafić na tę jedną wadliwą >:( . Kod wgrał się normalnie, ale już po podłączeniu 12V zaczął się wieszać program do sterowania silnikiem krokowym, który też nie pracował jak należy. Oczywiście z procka na płytce się zadymiło. Wraz z Piotrkiem sprawdziliśmy miernikami wszystkie możliwe połączenia i po porównaniu wskazań na jego i mojej płytce Arduino, okazało się że jeden z rezystorków puszcza więcej napięcia jak trzeba, tak jakby go tam w ogóle nie było. Tylko tyle dobrze że stało to się przed skręceniem pudełka, a nie podczas sesji w polu. Tak sobie teraz myślę że może i dobrze by było zrobić na zapas drugą taką płytkę. Koszt nie duży, leży jeść nie woła. I tak też uczynię.

  • Like 3

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie ostatnich obserwacji pudełeczko przeszło testy. Bez podłączonego silniczka tylko jako rozdzielacz napięcia 12v i hub usb. Wszystko było ok do momentu gdy podłączyłem do kompa pudełeczko, a pod hub-a na wierzchu pudełeczka montaż HEQ5 Synscana żeby sobie guidować. I się zaczęło. W pudełeczku jest usb konwenter prolific i kabelek łączący montaż z kompem też jest prolific. Wszystko jest podpięte pod przedłużacz 10m usb-hub Uniteka. Laptop nie wykrył poprawnie tych urządzeń gdy pracowały podłączone razem. Dopiero po odłączeniu jednego z nich wszystko wróciło do normy czyli urządzenia zostały poprawnie wykryte, kursor na ekranie przestał fiksować i można było spokojnie guidować. Teraz kombinuje z wyłącznikiem wmontowanym w obudowę pudełeczka który będzie rozłączał usb konwenter po ustawieniu ostrości, bo w sumie tylko do tego jest potrzebny. Mam nadzieje że pomoże, jak nie to będę szukał innego rozwiązania. Może ktoś miał podobny problem?

  • Like 1

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz aktywnego huba USB i podpiales do niego zasilanie? U mnie nie wykrywa laptop jolo focusera, DSI III oraz DMK 21 właśnie gdy nie podepne zasilania do huba. To znaczy - widzi, że coś podpinam, ale nie rozpoznaje co i się rzuca o braku sterowników itd

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarWo, ja miałem podobne problemy z drukarkami podłączonymi 5m przewodami USB. Okazało się, że winnymi były zazwyczaj kiepskiej jakości kable USB. Na początek podepnij astropudełko made by yolo ? :) zwykłym, porządnym powiedzmy 1,5m kablem USB. Myślę, że kłopoty generuje tutaj 10m przedłużacz z hubem ..

  • Like 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba poległem, niby ładowanie bibliotek do arduino się powiodło i nie było żadnego problemu ze znalezieniem konwertera ale kiedy włączam Heather monitor z wcześniejszego projektu Jolo, to wyskakuje mi błąd, najpierw Connection timeout, a zaraz później Device not detected. W maximie znowu wyskakuje, tak jak poniżej w screenie:

post-187-0-73611000-1424285995_thumb.jpg

help me!

nie mam jeszcze żadnego silniczka, ale mam podpięty czujnik DTH22

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heater monitora nie włączaj, bo on raczej z astropudełkiem się nie dogada...

Spróbuj wgrać na nowo wsad do arduino, ten z postu #29 w tym wątku. Device not detected oznacza, że port szeregowy się prawidłowo otworzył, ale arduino nie odpowiada na komendy. Acces to the port denied oznacza, że port jest zablokowany / niedostępny - to problem systemowy wtedy już. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załadowałem na nowo i wydaje mi się, że nie ma żadnych zmian.

Tak wygląda ekran po załadowaniu:

post-187-0-62389400-1424288847_thumb.jpg

a tak w maximie:

post-187-0-39501500-1424288861_thumb.jpg

Jak dzisiaj nic nie wymyślę, to jutro będę walczył dalej, łącznie w przejrzeniem wszystkich połączeń na płytce.

Jak robię test portu w Maximie to pisze "Port opened"

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj po załadowaniu wsadu połączyć się z Arduino z monitora portu szeregowego. W Arduino IDE otwórz monitor (Ctrl + Shift + M), ustaw prędkość na 57600 i wyślij do urządzenia polecenie #.

Jak przejdzie to wyślij inne, np p, t, i, a, q i zobacz czy dostaniesz odpowiedzi.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:( Albo coś się źle ładuje do arduino, albo arduino jest padnięte, choć niby udaje się zaprogramować. 

Możesz napisać dokładnie jaki masz konwerter USB - RS232, jak go połączyłeś z Arduino i czy programujesz naciskając reset z takimi ustawieniami jak w http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6506-szyte-na-miare-astropudelko-na-arduino/?p=87701 ?

Możesz dać linka do sklepu / aukcji z modelem arduino mini który kupiłeś? Masz jeszcze jakieś zapasowe Arduino?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się do tematu , mam ten sam problem ze swoim arduino , nie chcę się za cholerę połączyć i wyskakuję mi taki sam problem jak u Ampera :-  :-  

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programuję dokładnie tak jak napisałeś z podlinkowaną stroną i z wciśniętym przyciskiem RESET.

Poniżej linki do moich kostek:

http://www.ebay.pl/itm/221532713661?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

http://www.ebay.pl/itm/221577231954?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się do tematu , mam ten sam problem ze swoim arduino , nie chcę się za cholerę połączyć i wyskakuję mi taki sam problem jak u Ampera :-  :-

Przynajmniej nie jestem sam :)

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dopiero zauważyłem Twój zrzut w poście #188 - nie możesz mieć tego czerwonego komunikatu avrdude blablabla not in sync blablabla. To oznacza, że nie załadował się wsad prawidłowo, albo masz złe ustawienia, albo puszczasz reset w złym momencie :(

Trzymasz reset, klikasz w IDE przycisk Upload i po pojawieniu się napisu Binary sketch size.... puszczasz reset, masz na to około 2 sekundy. Po załapaniu diody na konwerterze USB powinny przez kilka sekund wesoło kolorowo mrugać, to będzie oznaczało ładowanie wsadu. 

Masz połączone 5V konwertera USB z zasilaniem Arduino, czy zasilasz Arduino zewnętrznie? Najlepiej mieć albo/albo - jak zasilasz Arduino z konwertera, to nie podłączaj 12V do wejścia RAW w Arduino.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem że problem może leżeć w konwerterze przez który podpinamy arduino lub coś pomiędzy arduino a systemem . Prawdopodobnie całą budowę przeniosę na arduino uno .

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Normalnie" w Arduinach Uno, Nano i innych linia DTR z portu szeregowego połączona jest z resetem arduino. Dlatego podłączając do Arduino Mini konwerter bez wyjścia DTR musimy ręcznie trzymać i puścić reset, żeby w czasie wysyłania wsadu w arduino po restarcie włączył się bootloader. Można kupić bardziej "wypasiony" konwerter USB - RS232 z wyjściem DTR i połączyć je z wejściem DTR Arduino Mini i wtedy będzie się automatycznie restartowało. Tylko dla mnie brak połączenia resetu Arduino Mini z linią DTR portu szeregowego jest największą zaletą. Na porcie szeregowym aplikacje czasami różne cuda wyprawiają, a przy otwieraniu portu czasami przestawiają do woli linię DTR co czasami skutkuje losowymi restartami Arduino. Dlatego wybrałem wersję Mini i bez podłączania linii DTR.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobione, było źle programowane, bo przycisk reset trzymałem do samego końca, aż się niby załaduję. Teraz robiłem to też, że trzymałem reset do momentu aż skończy kopiować szkic, później puszczam reset miga kolorowo i wesoło i teraz już nie mruga diora na arduino tylko niebieska na konwerterze. Maxim już wykrywa całe urządzonko, ale chyba coś źle podłączyłem bo nie pokazuje temperatury :( .

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest i mi się udało Jolo jak zawsze , wielki szacunek :)  :)  :)  :)  :)  :)  

  • Like 3

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipa, nic się nie dzieje ale może to dlatego, że konwerter jest wpięty tylko do portu USB w komputerze, bo gniazda, które mi sprzedał gość w sklepie elektronicznym są za ciasne i nie wchodzi normalny wtyk 5.5/2.1 mm.

Dzisiaj już chyba dam sobie spokój, bo jestem zmęczony ale jutro będzie dalszy ciąg walki w moim pudełkiem, rano pojadę wymienić gniazda i później będę toczył nierówną walkę :)

  • Like 1
Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany. Okazało się że coś ze starszym laptopem zrobionym pod astro jest nie tak. Jak podłączyłem pudełko pod drugi nowszy laptop to huby, kamerki i prolifiki  wykrył normalnie i wszystko śmiga jak ta lala. Na obydwu lapkach jest ten sam system, ale coś jednak staremu nie pasuje że fisiuje.  Dzięki za odzew koledzy.

  • Like 3

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

coś mam nie tak w moich lutach, bo mam tylko 0,35V napięcia na wszystkich ścieżkach gdzie powinno być 12V .

Muszę też pomyśleć nad rozwiązaniem mojego podłączenia focusera Starlight, o którym pissałem w tym temacie:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6741-problem-z-wykrywaniem-focusera-starlight-instruments/

kupiłem już konwerter usb/RS232 na FTDI i dalej występuje problem z wykryciem sprzętu :( . Oj ciężka, ta droga do gwiazd

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo Twoja skrzynaczka działa!

Nie miałem problemów z załadowaniem kodu jak Koledzy, chyba mam inną wersję arduino. Przy okazji serdecznie gratuluję kolegom sukcesu! U mnie, ponieważ używam Nikona, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Nie ma programów do automatycznego działania focusera. Robię to tak: do obsługi aparatu używam DigitCamControl

a do ustawiania ostrości JoloFocuser poprzez FocusMax lub Maxim. Przydała by mi się zdalna, ale ręczna obsługa ostrości.

Biorę się więc ambitnie (ambitnie jak na moje znikome umiejętności) za obsługę poruszania silnikiem poprzez pilota IR. Dodałem do pliku focuser linie:

 
#include <IRremote.h>               //dodane schm
#define irPin 12                          //dodane schm zgodnie ze schematem jest nieużywany
 
IRrecv irrecv(irPin);                    //dodane schm
decode_results results;              //dodane schm
 
i do pliku serial w funkcji void initializeSerial
 
irrecv.enableIRIn();//dodane schm
 
pozostaje obsługa w case kodów wysyłanych przez pilota IR. Kody mam zczytane i tu zaczyna się problem. Nie bardzo wiem jakie funkcje z biblioteki AccelStepper.h za co odpowiadają. Częściowo da się to odczytać z Twoich komentarzy w pliku serial. Ale może masz gdzieś linka do opisu biblioteki AccelStepper.h i IRremote.h. jakoś nie mogę trafić na sensowny opis
Dla przykładu:
case 'aabbcc': ctx.pwmRun = constrain(stringToNumber(param), 0, 100); break;
Co ta komenda robi. Czy po odczytaniu z portu szeregowego aabbcc będzie kręcić silnikiem do skutku czyli do zmiany wielkości odczytanej z portu szeregowego? 
 
Poza tym mm jeszcze jedno pytanie czy twój sterownik ASCOM wysyła znak nowej linii na zakończenie każdej transmisji do portu szeregowego? Wydaje mi się że tak powinno być?
Pozdrawiam
  • Like 2

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okrywasz dziewicze tereny :)
Co do poruszania silnikiem, to chyba będziesz chciał wykorzystać obiekt stepper. ctx to kontekst parametrów silnika, ctx.pwmRun powoduje ustawienie wypełnienia PWM zasilania silnika podczas jego pracy. Parametry z ctx są wypełniane przez dane po podłączeniu do sterownika ASCOM - przesyłane są z okienka dialogowego do Arduino i po wyłączeniu zasilania usuwane.

Dlatego, żeby zaimplementować przyciski sterowania ręcznego muszę tak zmienić kod, żeby te parametry były zapisywane do pamięci EEPROM w arduino. 

Ale do rzeczy :)

  • aktualne położenie silnika w krokach stepper.currentPosition()
  • dystans to przebycia w bieżącym ruchu stepper.distanceToGo() (jeśli silnik w ruchu, to stepper.distanceToGo() != 0)
  • zatrzymaj silnik awaryjnie stepper.stop()
  • obróć silnik w nową pozycję  stepper.setAcceleration(ctx.acc);  moveStepper(stringToLong(<nowa pozycja>));

Tak, na zakończenie transmisji jest znak nowej linii (LF) ale bez dodatkowego CR (jak w windowsie).

 

PS - a dlaczego nie chcesz sterować ręcznie przyciskami w Maximie albo FocusMaxie? Sterowanie ręczne zawsze jest dostępne.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pięknie :)

Spróbuj wysłać w monitorze szeregowym (po odłączeniu od Maxima) komendę q i zobacz czy jest odczyt. Maxim czasami wolno łapie i pokazuje temperaturę po pół minucie.

Znalazłem problem dlaczego nie pakował żadnych komend w monitorze szeregowym. Przyczyna była banalna nie miałem dolutowanego kabelka do pinu RAW w arduino, gdzieś mi wczoraj umknął, ale temperatury dalej nie pokazuje i mam problem z tymi voltami, dalej mam 0,35V a powinno być 12V. Później muszę jeszcze raz przejrzeć moje łącza

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okrywasz dziewicze tereny :)

Co do poruszania silnikiem, to chyba będziesz chciał wykorzystać obiekt stepper. ctx to kontekst parametrów silnika, ctx.pwmRun powoduje ustawienie wypełnienia PWM zasilania silnika podczas jego pracy. Parametry z ctx są wypełniane przez dane po podłączeniu do sterownika ASCOM - przesyłane są z okienka dialogowego do Arduino i po wyłączeniu zasilania usuwane.

Dlatego, żeby zaimplementować przyciski sterowania ręcznego muszę tak zmienić kod, żeby te parametry były zapisywane do pamięci EEPROM w arduino. 

Ale do rzeczy :)

  • aktualne położenie silnika w krokach stepper.currentPosition()
  • dystans to przebycia w bieżącym ruchu stepper.distanceToGo() (jeśli silnik w ruchu, to stepper.distanceToGo() != 0)
  • zatrzymaj silnik awaryjnie stepper.stop()
  • obróć silnik w nową pozycję  stepper.setAcceleration(ctx.acc);  moveStepper(stringToLong(<nowa pozycja>));

Tak, na zakończenie transmisji jest znak nowej linii (LF) ale bez dodatkowego CR (jak w windowsie).

 

PS - a dlaczego nie chcesz sterować ręcznie przyciskami w Maximie albo FocusMaxie? Sterowanie ręczne zawsze jest dostępne.

Dzięki Jolo za odpowiedź :D Oczywiście będę używał obiektu stepper, ale nie znalazłem w Twoich komentarzach komendy, która będzie kręcić silnikiem bez przerwy do momentu puszczenia przycisku. Jest tam tylko przesunięcie do nowej, zadanej pozycji, oczywiście można podać pozycję np 10000000, to silnik będzie się kręcił długo, ale to chyba trochę nieeleganckie.

Nie mam niechęci do sterownia ręcznego z FocusMaxa czy Maxima, ale takie sterowanie ręczne może być przydatne, a poza tym chciałbym się czegoś nauczyć i coś zrobić, chociaż trochę, sam. Ta "działka" jest szalenie interesująca i wciągająca. Nie wiem jednak czy dam radę i czy starczy mi czasu na naukę (60+). Po powrocie z pracy coś popróbuję sklecić. Jednak nadal nie rozumiem jakie informacje dotyczące sterowania ręcznego trzeba zapamiętać w EEPROM`mie. Myślałem o tym, żeby między Twoje case wkleić jeszcze kilka case, które obsłużą pojawiające się na porcie znaki z IR. Np jeśli aabbcc, to krok w prawo, jeśli ddeeff, to w lewo, a jeśli gghhii, to obracaj w prawo itp.

Ale, jak mówiłem, w domu spróbuję to przećwiczyć i może wówczas mnie trochę oświeci. 

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie byłoby połączenia ze sterownikiem ASCOM to trzeba będzie przechowywać wszystkie te informacje które wprowadza się w okienku dialogowym sterownika ASCOM: szybkość obrotową, maksymalne położenie, PWM dla ruchu i spoczynku, przyspieszenia. Obecnie po wyłączeniu zasilania dane te są tracone.

Co do obracania do momentu puszczenia przycisku - możesz dać komendę moveStepper(0) i moveStepper(ctx.maxPos), a po puszczeniu przycisku zawołać stepper.stop(). W ten sposób nawet jeśli będziesz trzymał przycisk za długo to silnik i tak nie wyjedzie poza zakres.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)