Skocz do zawartości

Fotografia Słońca/Ksiezyca lustrzanką


Rekomendowane odpowiedzi

Mam w domu pożyczona lustrzankę Nikona D70 i wczoraj pierwszy raz fotografowałem tym Księżyc. Nie miałem żadnej złączki, więc tylko sam aparat przytkałem do wyciągu Synty. Wyregulowałem wyciag, aby obraz w wizjerze był ostry, ale po zgraniu zdjęcia wyszły nieostre. Czy złączka/ mocowanie jest konieczne do w miarę ostrych zdjęć ? Czy coś mam w tym aparacie ustawić ? Jak robiłem zdjęcia aparat ustawiony był na tryb "M" i bardzo krótki czas, zeby nie prześwietliło.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymałeś korpus w ręce? Jaki czas ekspozycji?

Może zdjęcia są ostre tylko poruszone, skoro nie miałeś żadnej złączki. Przy takiej ogniskowej (pewnie z 1000 skoro to Synta) to nie widzę opcji aby zdjęcie było nieporuszone jeśli trzymałeś w ręce korpus. A jeśli nie trzymałeś, to może czas ekspozycji był za długi i najzwyczajniej w świecie Księżyc Ci pojechał ;)

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No aparat miałem w ręce. Ale czas miałem krótki, grubo poniżej 1 sek. , starałem się tak ustawić, aby nie wyszło za jasno, ani za ciemno.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to masakra...mam teraz funkcję "live view" powiększam np. plamę słoneczną i wyostrzam, ale gdy już patrzę na zdjęcia to nie są one idealnie wyostrzone ??? TAk naprawdę mimo szczerych chęci nie udało mi się jeszcze zrobić Canonem idealnie ostrego zdjęcia Słońca i Księżyca

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę potwierdzić słowa Roberta, bardzo ciężko jest Canonem zrobić idealnie ostre zdjęcie Księżyca czy Słońca, zapewne ma na to wpływ m.in. stabilność atmosfery (seeing). A robiąc z ręki to już napewno nigdy tego nie uzyskasz. I wbrew pozorom, czas ekspozycji "grubo poniżej 1 sek" to wystarczająco długo, by dodatkowo poruszyć kadr.

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ Słońce i Księżyc to od długiego czasu moje jedyne obiekty "astrofoto", a dodatkowo też mam Nikona, pozwolę sobie zabrać głos. Z mojego doświadczenia sporo łatwiej zrobić ostre zdjęcie Słońca z plamami niż Księżyca z powodu dużego kontrastu plam na których ustawiam ostrość. Księżyc jest niestety mniej kontrastowy na powierzchni.

Dlatego przy Słońcu wystarcza mi najpierw jedno ustawienie "zgrubne" które w wizjerze pokaże mi jak najciemniejsze plamy, a potem reguluję minimalnie w obie strony zakresu ogniskowania aby złapać idealną (na ile się da) ostrość. Tu kluczową rolę spełnia mikrofokuser 1:10. Bez niego było trudno. Przy każdym ustawieniu ostrości robię oczywiście zdjęcie aby sprawdzić ostrość w skali 1:1 na LCD. Zazwyczaj udaje mi się trafić na drugiej/trzeciej klatce.

Księżyc zabiera mi więcej czasu, ale zazwyczaj w końcu trafiam w ostrość i robię kilka zdjęć aby trafić w seeing co przy pojedynczych klatkach ma duże znaczenie. No i trzeba skupić się na najbardziej kontrastowych punktach na jego tarczy.

ISO zazwyczaj ustawiam na 200, ale ostatnio testuję ustawienie na 100 i też się da. Słońce z folią ND5 robię na albo na 1/400s i ISO200 albo 1/200s i ISO100. Księżyc w zależności od fazy. Od 1/100 do 1/500, ale to nie jest zakres sztywny.

Tak czy inaczej - mikrofokuser znacznie poprawił skuteczność :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No aparat miałem w ręce. Ale czas miałem krótki, grubo poniżej 1 sek. , starałem się tak ustawić, aby nie wyszło za jasno, ani za ciemno.

No to jeśli tak, to czas nawet przy 1/100 czy 1/200 nie próbowałbym z ręki przytykając korpus do wyciągu z ogniskową 1000mm. Po pracy wrzucę fotkę robioną wczoraj obiektywem 300mm na statywie. Wyszło intrygująco ;), ale żadnych szczegółów kompletnie nie widać.

Spróbuj z ręki zrobić obiektywem 200-300mm - moim zdaniem się nie uda zrobić sensownej fotki, a chyba można to porównać z przytykaniem korpusu do metrowej tuby...Delikatny ruch (nie do uniknięcia) i po ostrości.

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jednak bez mikrofokusera się nie obejdzie  :(

Dla przykładu..powiększam obraz w wyświetlaczu "live view" wydaje mi się że lepiej wyostrzyć nie da rady. Robię fotę a tu prawie ostro....Granulację widać...plamy widać...ale zdjęcie pozostawia wiele do życzenia. Bez resiza bym się nie odważył opublikować!

ps. Może jakieś propozycje co do wyciągów z mikrofokuserami do wielkich refraktorów????

A konkretnie do Meade 6" LXD 55 EMC

post-2-137699801659_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z reki się nie da to se dam spokój z tym. Złączki nie bedę kupowac do pozyczonego aparatu przecież. Poza tym tez się zastanawiam czy tej Synty nie sprzedać.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)