Skocz do zawartości

skywatcher 90/900 az3 czy eq3 ?


art

Rekomendowane odpowiedzi

witam Wszystkich! generalnie podjąłem decyzje o zakupie teleskopu niskobudżetowego, wybierając stosunek jakość-cena w kwocie do 700-800 zł i mam mały dylemat czy dołożyć 200 zł do montażu eq3 (799 zł)czy zostać przy azymutalnym az3 (w delcie ok 599 zł)?

podpowiem, że posiadam dosyć dobry sprzęt foto jak na amatora bo nikona d90 i przyszłościowo wiążę nadzieje z fotkami na małym czasie naświetlenia (moon, planety).

oczywiście zamierzam zainwestować po pewnym czasie na lepsze szkiełka w teleskopie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci radze EQ3. Bedziesz mial mozliwosc dokupic z czasem napedy i pobawic sie w astrofoto stosujac krotkoogniskowe

obiektywy. Takie szerokie ujecia pieknie sie prezentuja, a D90 sie do tego nada z jego cmos matryca  :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

eq3 czy az3?

W kwestii samych montaży osobiście polecam paralaktyczny, szczególnie, że jesteś nastawiony na fotografowanie, miałem zarówno EQ3-2 jak i AZ3. Tylko koniecznie dokup napęd przynajmniej w jednej osi.

AZ3 to według mnie jakaś porażka  :-\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten refraktor ma chyba wyciąg 1,25", nie wiem czy się nada to foto planet, zresztą do tego trzeba mieć kamerkę i laptopa, a nie lustrzankę. Lustrzanką z teleskopem można focic tylko Ksieżyc lub Słońce (jak masz filtr) i DSy (tutaj sama lustrzanka z obiektywem w przypadku EQ3).

Co do montaży, to EQ3 jest znacznie cięższy, mniej mobilny i trudniejszy w obsłudze, no ale możesz się bawić w astrofoto jak wspomniał Marvaz.

AZ3 jest lekki, mobilny i łatwy w obsłudze, ale są koszmarne ruchy w pionie.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuję za szybki porady, planuje jutro, tj w piątek dokonać zakupu, mały dylemat z "kasą" bo gdybym kupił az3 to dokupiłbym jakieś lepsze szkiełko, ale "gwiazdy nie uciekną", dozbieram później.

jeszcze jedno pytanie, czy warto :

http://www.astroshop.de/omegon-okular--und-zubehoerkoffer/p,8353

mam możliwość w niedalekiej przyszłości kupna tego "po kosztach" czyli ktoś mi przywiezie, wrzucając w google opinie o omegonie okazuje się , ze jest ok, niby taki tani "william optics" ale nie odbiegający wiele od oryginału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ten refraktor ma chyba wyciąg 1,25", nie wiem czy się nada to foto planet, zresztą do tego trzeba mieć kamerkę i laptopa, a nie lustrzankę. Lustrzanką z teleskopem można focic tylko Ksieżyc lub Słońce (jak masz filtr) i DSy (tutaj sama lustrzanka z obiektywem w przypadku EQ3)."

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=197.15

kolega preston właśnie takim nikonem d90 wykonał wg. mnie rewelacyjne zdjęcie moona, rewelacyjne bo lidlowym teleskopem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten set osobiscie odradzam. Jakosc tych szkielek bedzie raczej kiepska. ER okularow 4 i 6 mm bedzie bardzo mala.

Kolorowe filtry zas nigdy mnie nie przekonywaly. Za ta cene kup raczej jeden dobrej jakosci okular.

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przyszłościowo wiążesz plany  z Astro-foto planetarnym  i DSO  a teraz chcesz polookać ..

nie ma jaj musisz dołożyć kasę.

1) Wiem ze orientujesz się na jasne obiekty ale...pisząc o planetach lustrzanka Nikona to zupełnie błędny strzał...poszukujesz raczej kamery i laptopa! Nikony są ciężkie ten badziewny wyciążek refraktora  zaraz Ci się wykrzywi!

Do planet szukaj raczej może Teleskopu Maksutowa 127mm-na eq3 będzie jak znalazł ..no może nawet 102mm (choć małe maki dzięki znacznej obstrukcji centralnej tracą kontrast tak potrzebny do planet)

2) Do DSO Najlepszą opcją budżetową wg mnie jest synta 150/750 na Eq3!

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bkp15075eq3-2,d699.html

Nie wiem czy ten 90/900 ma podejście do ogniska głównego.  Czyli czy wyostrzysz  z lustrzanką. Ten 150/750 ma na pewno!

Na takiej tubie po dołączeniu doń napędu na oś RA i lunetki biegunowej możesz przyczepić do wyciągu  lustrzankę i focić w ognisku głównym. W ogniskowej 750 mm przy starannym ustawieniu na Polarną - udało mi się uciągnąć z dwie minuty. Co prawda gwiazdy nie były idealne -ale w resizie nie wyglądało to źle.

Z czasem:

Tubę wykorzystasz do astrofoto, montaż zamienisz na Heq5, dokupisz korektor komy!

Ale już od razu  z ekonomicznym napędem na  os RA możesz się zacząć bawić!

AZ-ta sobie odpuść - jeśli myślisz o fotografii!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

już po zakupach, SK909 na EQ3.

jak na razie to na 1 ogień "poszedł" saturn (dojrzałem 2 księżyce(tydz temu, wczoraj 1 tylko), udało się oddzielić pierścień od planety ale przy okularze 10mm to porażka, zostaje mi patrzeć przez 25 mm, soczewka 2* też chyba pójdzie w odstawkę), M35, M36, M37, M38 i M44. wczoraj chciałem znaleźć M81 ale coś niebo przychmurzyło (okolice Pucka). Czekam na księżyc oczywiście.

co do soczewek to przejrzę odpowiedni dział, ale myślałem nad czymś ok 20mm (kitową 25mm też odstawię) i 8-9mm w kwocie ok 300 zł każda, następnie wymienić też standardową kątówkę, a barlowa później dokupić.

mam tez pytanie, teleskop sam w sobie nie jest ciężki i gdy go wyważałem okazało się, że wystarcza 1 lżejsza przeciwwaga w zupełności. sprzedawca powiedział mi, że zaleca dołożyć jeszcze 2 cięższą bo tak "daje" producent i źle wpływać może (ta jedna) na przekładnie. ale na logikę, przekładnia mniej obciążona będzie lepiej pracować i jeżeli starcza 1 lżejsza to po co dokładać 2 (nawet przesuwając na max do środka montażu zestaw jest źle wyważony)

myślę, że ten EQ3 jest dosyć ciężki jak na lekką tubę SK909.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)