Skocz do zawartości

Synta 10" wejdźmy na wyższy poziom obserwacji wizualnych


Jacek 2

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawiła się szansa na zakup lepszych okularów do mojej 10" Synty. Niestety zawartość mojej walizki z bardzo budżetowymi okularami to nieporozumienie w zestawieniu z F4,8 
W związku z tym mam pytanie do szanownego grona. Czy ktoś z Was miał styczność z takim czymś jak okular OMEGON PANORAMA II, 21mm (100 stopni) opis astroshop mówi, że daje sobie rady w teleskopach od F4.
Czy może nie łasić się na te 100 stopni i zakupić Explore Scientific 82 stopnie 18mm.
A może wybrać ES 18 i dokupić do niego coś do dużych powiększeń np. ES 8,8 mm ?
Liczę na Waszą pomoc.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie ,co zamierzasz obserwować? Jeżeli rozległe mgławice, to min. 20mm ,a najlepiej coś co daje 7mm źrenice wyjściową,czyli(33-34mm 70*).W przypadku kulek i otwrtych 14-12mm,a do galaktyk ,niektórych kulkek,otwartych i mgł.planetarnych 7-8mm(przy dobrym seeingu przy gal. i planetar. można ładować 4mm). US, to zupełnie inna bajka, ale już nie moja...

PS. Z tego co czytałem O.Panorama ma realnie ok 90-92*.

Edytowane przez Erik68

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tego omegona 21mm. Rzeczywiste pole widzenia to jakies 90-92°. Uzylem w achromacie sw 120/600 f5 i jakies 30% od krawędzi gwiazdy to przecinki. Pod względem transmisji to poziom esa 18mm 82°. Korekcja raczej nie zalezy od teleskopu w moim przypadku, bo uzywałem esa 18mm i 11mm 82° i gwiazdy punktowe do samej krawędzi wraz z esami 92° delosem i nikonem sw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz rownie swiatlosilneych 10 cali z tym ze Tajwanskich spróbuje cos poradzić. 

Jesli nie używałes do tej pory tak szerokich szkieł jak 82 czy nawet 100 to rączej nie startowalbym od 100 stopni .Nie każdemu to sie podoba  Mnie osobiscie juz 82 jest ciut duzo i o ile w 14 mm nie przeszkadza to w 24 juz jakos tak nie wiem dlaczego , nie wiem jak w tym omegonie ale szerokie szkła lubią byc obarczone dystorsją i moze to przeszkadzać, mi w 24/82 choc nie jakas znowu duza ale nieco drażni  .

Takze sugerowalbym raczej zakup dwoch okularow wezssych zamiast jednego jednego 100 stopni.

W zależności od nieba jakie posiadasz i obiektom ku jakim kierujesz swoj wzrok z pewnoscia jednym z pierwszych winien byc okular rzedu 11--18 mm , ja mam max vision 14/82 , zadowalajoco radzi sobie w F5 i ogarniam nim wiekszosc celow ds, kolejnym ktory czesto uzywam jest LVW 8 MM , pole mniejsze ale wystarczy, bdb jakosc  obrazu , rozbijam nim kulki czy poweruje planetarki. Tych ogniskowych potrzebuje i uzywam najbardziej, potem dopiero jest 24 i 30 mm i czasem do szczegolnych drobnic es4.7 ale ciemno juz i chyba moglem brac cos ciut dluzszego ale od biedy moge uzyc barlowa z 14 mm.

Miałem kiedyś Sw Swa 13 mm/70 i poza gabarytami i wagą sprawował sie dobrze, niedoceniane okulary .

Mam wciąż tez sw swa 22/70 i tez dobrze sobie radzi w f5 .

A tak poza tym to z okularów jakich nie mialem ale sa powszechnie znane z dobrych osiągów w tej swiatlosile to oczywiscie morfeusze , pentaxy , meade uwa czy idac dalej naglery czy nikony .

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o esa 18mm 82° to go miałem, ogólnie fajny okular ale ER sprawia że bedziesz rzesami szural po soczewce ocznej, no i ta soczewka oczna jest tez dosyć mała. Polecam morpheusa 17.5mm. Na ruskim forum w testach znalazlem ze niektórzy zamieniali nawet delosa 17mm na tego morfeusza. Mialem go rowniez i w f5 bylo ok, moze jedynie przy doslownie samym brzegu cos sie zmienialo z gwiazdami ale to jakies 1-2% pola było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi.
Co do nieba, to prawie centrum Szczecina więc nie ma o czym mówić. Ostatnio w grę wchodzą tylko obserwacje w Zatomiu. Co chcę obserwować 🙂 wszystko jestem typowym wizualowcem i trochę sprzętu przez moje ręce przeszło.
Chyba największym błędem było pozbycie się pełnej tuby 10" z okularami Meade seria 4000 26mm. 70 stopni, ES chyba 18mm. i jakieś krótkie ED. Tym zestawem mogłem wszystko, zresztą zlotowicze pewnie go pamiętają. potem przesiadka na 14" i powrót do dyszki tym razem flex. Tyle, że mam do niej walizkę nisko budżetowych okularów które chcę zamienić na dwa dobre.
Chyba będzie to ES 14 i ES 8,8 mm.
Jednak chętnie poczytam jakie jeszcze macie dla mnie propozycje.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)