Skocz do zawartości

Festyn Astronomiczny - Zapraszamy do Żagania


jpatka

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 10 maja 2011r. od godziny 10:00 do 17:00 oraz wieczorem od zmroku, trwać będzie Festyn Astronomiczny poświęcony Johannesowi Keplerowi, wybitnemu mieszkańcowi naszego miasta.

W ramach festynu odbędą się:

  • Kepleriada - konkurs astronomiczno-matematyczno-fizyczny dla szkół
  • Rajd Keplera - Odyseja Planetarna dla wszystkich chętnych - z nagrodami
  • Kiermasz astronomiczny
  • Liczne konkursy i wystawy
  • Do zwiedzania będzie dostępna Izba Keplera oraz wieża Widokowa
  • Będzie można dowiedzieć się wszystkiego o tworzonym w Żaganiu obserwatorium astronomicznym oraz wesprzeć jego budowę już od 1zł
  • Spotkać się z członkami Sekcji Astronomicznej i poznać ich pracę
  • Obserwować niebo przez udostępnione teleskopy
  • Obejrzeć filmy i prezentacje astronomiczne w multimedialnym autobusie
  • Zwiedzić Układ Słoneczny
  • Wrzucić coś na ruszt

Już dzisiaj wszystkich chętnych zapraszamy do nas z wizytą.

Organizatorami Festynu są:

  • Centrum Kultury w Żaganiu
  • Sekcja Astronomiczna Gwiezdne Wrota
  • Urząd Miasta Żagań
  • Gimnazjum nr2 im Johannesa Keplera
  • Izba Keplera - Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach Festynu Astronomicznego odbędzie się zjazd teleskopów. w centrum miasta będzie można zobaczyć sprzęt na którym pracuje Sekcja, będzie też kiermasz sprzętu przygotowany przez dystrybutora sprzętu astronomicznego Planeta Oczu z Zielonej Góry, która przygotowuje pokaz teleskopów, lornetek i wiele rożnego sprzętu obserwacyjnego oraz oprogramowania.

Jeśli chcesz pokazać swój sprzęt, podzielić się doświadczeniami oraz spotkać się z pasjonatami nieba przyjedź. Gwarantujemy miejsce ekspozycyjne, coś na rusz oraz miłe wrażenia. Jeśli pogoda dopisze wieczorem zorganizujemy wspólne obserwacje, ale już nie z centrum miasta a z terenu Muzeum na południowych jego obrzeżach. Tam warunki są zdecydowanie lepsze a dojazd i miejsce jest fantastyczne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czym obserwować niebo, jak dobrać dla siebie sprzęt jest to wspaniała okazja. Wystawcy dysponują nie tylko sprzętem pokazowym, ale również dużym doświadczeniem, którym chętnie podzielą się ze wszystkimi zainteresowanymi.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Impreza rozbudowuje się o następujące imprezy towarzyszące:

  • Promocja książki "Johannes Kepler w literaturze"
  • Warsztaty alchemiczne
  • Walki robotów - warsztaty z robotyki
  • Totalna Metamorfoza - czyli każdy może zostać Keplerem
  • Otwarcie Turystycznego Szlaku Keplera - projekt międzynarodowy

A wszystko przez niego:

Dołączona grafika

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołączona grafika

Dzień Keplera i nauki. Tak w skrócie można ująć to co działo się we wtorek 10 maja 211r. w Żaganiu. A wszystko z powodu Johannesa Keplera, który mieszkała w naszym mieście przez dwa ostatnie lata swojego życia. O dokonaniach Keplera, o jego odkryciach, wie każdy uczeń szkoły podstawowej. A ponieważ odkrycia tego astronoma i matematyka w jednym dokonały diametralnych zmian w postrzeganiu rzeczywistości, oraz fakt, że poświęcił temu całe swoje życie, nakłada na nas obowiązek kontynuowania jego idei.

Wiosna, piękna, słoneczna pogoda, czyste niebo to bardzo dobry czas na zorganizowanie tego typu imprezy. Tym razem, zorganizowany został w ramach Kepleriady, wielki festyn astronomiczny. Jako, że astronomia nie istnieje w oderwaniu od innych nauk, to na festynie gościło również szereg innych dziedzin naukowych w tym chemia i robotyka. W ten sposób powstał kompleks naukowy, gdzie można było przeprowadzić doświadczenia chemiczne, poznać działanie robotów oraz wziąć udział w obserwacjach astronomicznych czy zbudować własnoręcznie zegar słoneczny.

W części artystycznej wystąpił zespół grający muzykę z czasów Johannesa, w ramach warsztatów plastycznych zorganizowany został konkurs na portret Naszego Astronoma. Można tez było samemu zostać, choć na chwilę Keplerem, wystarczyło tylko domalować sobie na jednym ze stanowisk kosmetycznych, bródkę i wąsy, a na drugim ubrać pięknie wykonany żabot.

Zgodnie z tradycją najwięcej miejsca zajęła astronomia. I tu największą imprezą były: Konkurs Astronomiczno-Fizyczno-Matematyczny oraz Rajd Szlakiem Keplera ? ten ostatni przygotowany i przeprowadzony przez Sekcję Astronomiczną. Zarówno w konkursie jak i Rajdzie udział wzięły szkoły z naszego miasta (dwa gimnazja i 5 szkól podstawowych) oraz goście z gimnazjów biorących udział w konkursie organizowanym przez Gimnazjum nr 2 im Johannesa Keplera.

Rajd przebiegał szlakiem na terenie miasta przez miejsca upamiętniające pobyt Keplera w Żaganiu. Na bazie szlaku tego rajdu powstał szlak turystyczny, który za sprawą projektu Unijnego został oprzyrządowany specjalnymi dwujęzycznymi tablicami z informacjami o Żaganiu i naszym uczonym. Teraz gdy przyjedziecie do nas w odwiedziny będziecie mogli odwiedzić te miejsca i poznać z jaką chwilą są one związane, co upamiętniają, bo żaganiacy są bardzo dumni z tego, że w naszej historii jest wpisany tak znamienity uczony.

W ramach rajdu startujące zespoły szkół, miały za zadanie wykonać 8 zadań. Było zadanie matematyczne, gdzie trzeba było na podstawie III Prawa Keplera obliczyć średnią odległość od słońca planety w kapeluszu, czyli Saturna. Trzeba było w oparciu o książkę ?Sen? Keplera odkodować przygotowaną informację - z tego co nam wiadomo, przesłała ją na ziemię obca cywilizacja. Na placu przy rzeźbie Johannesa przyszło uczestnikom zbudować Układ Słoneczny. Grupa młodzieży przebrana za planety stanowiła materiał budulcowy. Ale jakby tego było mało, całość miała zostać wprawiona w ruch zgodnie z rzeczywistością. Czyli nie tylko okrążać stojąca postać Keplera ? robił za Słońce, ale również wirować wokół własnej osi. No i tu niektórzy mieli problem ? w prawo czy w lewo, oto jest pytanie. Na stanowisku siódmym, czyli na planecie Uran ? bo stanowiska miały nazwy planet ? trzeba było w śród obrazów obiektów kosmicznych odnaleźć obraz supernowej Keplera. Tu na odmianę wszyscy poradzili sobie bez większego problemu. Z Ziemi, było ona w Izbie Keplera, trzeba było prowadzić obserwacje przez teleskop i odczytać odległy napis. Utrudnieniem był tu fakt, że luneta Keplera daje obraz odwrócony. Za to na Merkurym trzeba było nie tylko wykazać się wiedzą o kraterach ? skąd pochodzą, ale również umieć odszukać na zdjęciu Księżyca krater Keplera. Poszukiwaniami można było za pomocą wielkiej mapy fotograficznej Księżyca objąć zarówno stronę widoczną jak i niewidoczną z Ziemi. W marszu trzeba było pokonać kilka kilometrów co zajmowało około 2,5 do 3 godzin. Stąd niektórym piekące, majowe słońce dało się we znaki. Zwycięzców w rajdzie było czterech. Poziom jaki zaprezentowali uczestnicy był wysoki. Różnica w punktacji niewielka i stąd dwa miejsca ex aequo pierwsze i drugie. Zajęły je szkoły: I ? G2 oraz PSP3, a II miejsce PSP2 i G1. I wcale nie jest prawdą, że uczniowie szkoły podstawowej wiedzą mniej, czy mniej mogą osiągnąć niż gimnazjaliści. Nagrody ufundowali dla zwycięzców Centrum Kultury oraz Burmistrz Miasta Żagania.

Zabawa na szlaku była przednia i wymagająca. Jurorami byli członkowie sekcji astronomicznej oraz nasi zaprzyjaźnieni harcerze z Żagańskiego Hufca. A oceny były stawiane surowo.

Festyn dał również możliwość obserwowania plam Słonecznych przez teleskop Sekcji. Przystosowany do takich obserwacji sprzęt pozwolił na własne oczy przekonać się jak one wyglądają i czym tak naprawdę są. Przy okazji Słońca można było zbudować własnoręcznie zegar słoneczny. Para nożyczek i odrobina kleju i już można mierzyć czas według Słońca. Przy okazji wszyscy dowiedzieli się, jak działa zegar słoneczny.

Nasz festyn uświetnił honorowy gość. Był nim dystrybutor sprzętu astronomicznego i obserwacyjnego Planeta Oczu z Zielonej Góry. Zorganizowali oni ekspozycję sprzętu. Można było nie tylko zobaczyć teleskopy, lornetki i wiele akcesoriów, ale przede wszystkim uzyskać informacje jaki sprzęt wybrać, czym on się różni od innych egzemplarzy oraz jak obserwować różne ciała niebieskie.

W ramach festynu odbył się zlot teleskopów. Swój sprzęt zaprezentowali jego posiadacze. Każdy mógł przynieść swój teleskop i pokazać go innym oraz zaprezentować efekty swoich obserwacji.

Wieczorem przeprowadzona była wspólnie druga część festynu czyli obserwacje nieba, na cel wzięte były dwa obiekty ? Księżyc ze swoimi kraterami oraz Król wiosennego nieba ? Saturn z przepięknymi pierścieniami. Pogoda dopisywała do godziny 23:00. Potem rad nie rad, przez rosnące pomału zachmurzenie trzeba było przerwać nasze polowania. Rozpogodzenie przyszło ponownie po północy. Ale i tak całość wypadła wspaniale. Z obserwacji skorzystali liczni mieszkańcy miasta. Wielu z nich po raz pierwszy widziało kratery księżycowe czy Saturna w powieszeniu 300 razy. Do tej pory był on jedynie świecącym punktem na sferze niebieskiej. Tu na własne oczy zobaczyli to, co do tej pory widzieli jedynie na zdjęciach astronomicznych. A przy okazji dyskusjom nie było końca. Każdy chciał się czegoś dowiedzieć, co świadczy o wielkiej ciekawości ludzi i ogromnej potrzebie takich działań jak te.

Choć na pewno nie ustrzegliśmy się wielu potknięć, to sama impreza było bardzo udana. Wspólnymi siłami Centrum Kultury, Sekcja Astronomiczna i Gimnazjum nr 2 pokazaliśmy jak z ogromną przyjemnością można praktykować naukę. Bo nauka może być sposobem na życie, jest sposobem na wszechogarniającą nas nudę i szarość. Wystarczy niewielkim wysiłkiem sięgnąć po odrobinę piękna, kosmicznego piękna. Za rok przygotujemy kolejną, już trzecią, taką Kepleriadę. Będzie jeszcze huczniej i fajniej. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich zainteresowanych: Do zobaczenia za rok.

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Szkoda że dowiedziałem się o tej imprezie już po czasie bo dopiero pod koniec maja. mieszkam 15 km od Żagania i napewno nie opuściłbym takiego swięta, mysle że zbyt słabo była impreza nagłośniona albo jakos ta informacja nie dotarła do mnie, niekiedy zaglądam na strone Gwiezdnych Wrót ale chyba poprostu nie trafiłem na informację o kepleriadzie, bardzo żałuję. Mam pytanie do P. Jacka czy Kepleriada odbywa się co roku o tej samej porze czy jest to raczej święto ruchome :) Pozdrawiam i mam nadzieję że takie festyny bedą się cześciej odbywac.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Impreza ta odbywa się co roku i jest to zawsze podobny termin. Przyznam się, że w tym roku była wyjątkowo rozbudowana, no i pogoda dopisała. Ale na naszej stronie jest tez co róż informacja o działalności naszej Sekcji astronomicznej, w tym spotkania i obserwacje. Przez wakacje na pewno spotkamy isę kilka razy, choćby na perseidy i kometę.

Na jesień odbędzie się Jarmark Michała a na nim zawsze jesteśmy z naszym sprzętem - trzy dni.

W listopadzie będzie mini-konferencja Wieczór Keplera, z okazji kolejnej rocznicy jego śmierci - jeden dzień.

Na wiosnę, Majówka z Astronomią, jak zwykle - 3 dni.

To takie stałe terminy imprez otwartych.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję Panie Jacku za odpowiedź. Jak co roku będe na Jarmarku Michała, niech zona biega sobie między straganami a ja jak zwykle odwiedze Wasze stanowisko na placu zamkowym przy balkonie;). Do tej pory najbardziej podobało mi się spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim które G.W. zorganizowały chyba w 2009 roku. Zrobiłem nawet zdjęcie Panu i P. Hermaszewskiemu jak rozmawiacie przy teleskopie Coronado:)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)