Skocz do zawartości

N200/1000 i 32mm 52st. 1,25'' czy to ma sens?


Shuwar

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Zastanawiam się nad sposobem ułatwienia sobie namierzania obiektów w moim Newtonie 200/1000. Oczywiście wstępnie posługuję się szukaczem 9/50, ale ostatecznie i tak patrzę w okular.

Obecnie do tego zadania wykorzystuję ES 20mm z 68 stopniami, co daje rzeczywiste pole widzenia 1,36o i w zasadzie jest to często (do gromad) już docelowy okular.

Zastanawiam się nad dokupieniem czegoś bardzo taniego (jakość nie jest istotna, gdyż ma być to tylko do ułatwienia wyszukiwania) w rozmiarze 1,25'' by po namierzeniu wymienić okular na docelowy.

To co mi wpadło w oko, to 32mm DO-GSO Plössl z polem 52o za około 139zł, który zwiększy FOV do 1,66o przy źrenicy 6,4. Chodzi mi też po głowie wyłapanie czegoś na Aliexpress, ale obawiam się tego chińskiego "allegro". Większa ogniskowa raczej nie wchodzi w rachubę, bo źrednica robi się już >7.

Czy to ma sens? Możecie coś polecić, podpowiedzieć?

SW 200/1000 EQ5  |  ES: 52o 30mm + 68o 20mm + 82o 8,5mm  |  SW: x2, Bresser: x3
ES: RGB+UHC, Svbony: CLS, Omegon: polaryzacyjny  |  Baader: ND 5.0  |  Bresser: 10x50  |  Bortle 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanie mozliwie długiego i szerokiego szkła jako wsparcie szukacza przy namierzaniu obiektów jak najbardziej ma sens, celowałbym jednak w cos szerszego uzywanego , np Swan 33mm  , Orion Q70 32 mm , lub po taniosci kitowiec od GSO 30 mm erfl około 68 Afov.

 

Ps.domyslam się ,że masz szukacz prosty i stąd patrzysz w okular bo szukacz jest nie wygodny , miałem na Dobsonie taki i to była dla mnie męczarnia , po kilku pierwszych onbserwacjach byłem cięzko sfrustrowany nie wygodą jego uzywania i szybko kupiłem szukacz kątowy z obrazem ziemskim , szukacz prosty ma jednak tą przewagę ,że łatwiej wstepnie nim wycelowac w gwiazdę od której zaczynamy Starhoping , dlatego szukacz kątowy wspieram zielonym laserem lub red dotem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Koszy89 napisał:

domyslam się ,że masz szukacz prosty

Tak, mam prosty. Mi to nieszczególnie przeszkadza. Wykorzystuję go do wstępnego nacelowania. Wymiana na kątowy też raczej nie wiele zmieni, bo utrudnieniem jest "obrócenie" obrazu (w stosunku do newtonowskiego), no i konieczność "przenoszenia" oka na inny instrument.

SW 200/1000 EQ5  |  ES: 52o 30mm + 68o 20mm + 82o 8,5mm  |  SW: x2, Bresser: x3
ES: RGB+UHC, Svbony: CLS, Omegon: polaryzacyjny  |  Baader: ND 5.0  |  Bresser: 10x50  |  Bortle 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Shuwar napisał:

Tak, mam prosty. Mi to nieszczególnie przeszkadza. Wykorzystuję go do wstępnego nacelowania. Wymiana na kątowy też raczej nie wiele zmieni, bo utrudnieniem jest "obrócenie" obrazu (w stosunku do newtonowskiego), no i konieczność "przenoszenia" oka na inny instrument.

Ilu obserwatorów tyle sposobów na wyszukiwanie , wazne by wypracowac sobie system który nas zadowala. Ja własnie cenie sobie obraz ziemski w kątowym bo łatwo jest mi konfrontować układy gwiazd w szukaczu z atlasem , wiekszosc starhopingu wykonuje wlasnie na szukaczu i przy bdb jego wyjustowaniu z teleskopem , obiekt czesto odrazu mam w docelowym okularze. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)