Skocz do zawartości

Kompletuje zestaw do guidingu, czyli co mam SPRZEDAĆ?


tranox

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Brnę coraz głębiej w, że się tak wyrażę, sklepowy zestaw do guidingu ponieważ mój ATM guider (link w stopce) mi nie wystarcza.

 

Po długich namysłach, potem szukaniu na giełdach kupiłem szukaczo-guider TS 50/180. Jest naprawdę świetny, ostrzy z okularem 25mm jaki posiadam więc pierwszy "plate solve" mogę zrobić nim, a nie PinPointem przez 30 minut mielenie bazy GSC.

 

Tutaj mój guiderek:

 

post-901-0-28599100-1426337124.jpg

 

 

 

Problem pojawił się gdy wsadziłem do niego moją kamerkę do guidingu tj. DMK21. Przejechałem cały zakres focusera helikalnego wiele razy, ale gwiazdek jak nie było - tak nie ma. W akcie desperacji odkręciłem nosek 1.25" od kamery i przytknąłem ją do maksymalnie wsuniętego focusera. O dziwo pojawiły się wielce rozogniskowane gwiazdy. Diagnoza jest jednoznaczna - brakuje backfocusa.

W pierwszej chwili pomyślałem, że po prostu skrócę tubus. Ale kurcze, taki guider nie jest tani - nie będę w niego ingerował. Schowałem duszę ATMu do kieszeni i myślę dalej, chowając w złości sprzęt do domu.

Drugi pomysł - wsadzę jakiegoś Barlowa do guidera żeby wyciągnąć ognisko trochę dalej - ale szkoda mi pola widzenia i światłosiły f/3.6

Zatem co tu zrobić? Przechodzimy zatem do tytułowego pytania

 

Opcja 1 

 

Sprzedać szukaczo-guider 50/180 i kupić np. 60mm. Opcja trochę droga i zostaje mi problematyczna kamerka DMK (o tym za chwilę). No i czy będzie ostrzyć?

 

Opcja 2

 

Sprzedać DMK21 i kupić QHY5. Z tego co wiem, będzie ostrzyć. Pierwszy WIELKI plus. Również z tego co się orientuje, DMK ma matrycę 1/4" a QHY 1/2", więc QHY ma zapewne fizycznie większą matrycę - super, większe pole widzenia! Drugi plus. No i kwestie software'owe - o ile nie kupię QHY5v, t czy jakąś inną literkę na końcu, o których słyszałem, że są problemy z działaniem, sterownikami itp itd, a stare poczciwe po prostu QHY5 - plug and play. I ważna kwestia - DMK nie współpracuje z PHD2 i Maximem. Znaczy się, da się jakoś to połączyć, gdzieś tam zmieniać czas - ale nie interesuje mnie taka mordęga. Ma działać i już, po wyborze kamerki z listy, tak jak w PHD1. A szkoda mi trochę czasu na kalibrację podczas zmiany obiektu czy po flipie, a Maxim i PHD2 pozwalają na przeliczenie jakichś tam parametrów po pierwszej kalibracji i nie trzeba jej powtarzać. QHY5 współpracuje z obojgiem programów. Kolejny plus.

 

W zasadzie, pisząc ten post podjąłem decyzję (w 90%), ale może czegoś nie wziąłem pod uwagę. Dajcie znać, co myślicie!

Pozdrawiam serdecznie!

Filip

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobić, dokupić odpowiedniej długości extenderek kamerka/1,25" i to wszystko.

W moim czy to była DFK czy QHY5 ostrzyły niemal w tym samym miejscu.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, nie czytasz. Problemem nie jest to, że brakuje wyciągu "na zewnątrz". Wtedy wystarczy jakaś przedłużka. A ja musiałbym włożyć kamerkę do środka guidera, żeby wyostrzyło.

Tak - źle przeczytałem. Ale to dziwne widziałem taki szukaczo-guider z IS i ostrzył niemal w połowie ::)

Szkoda, że na zlot nie jedziesz sprawdziło by się, albo mi go przyślij.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - źle przeczytałem. Ale to dziwne widziałem taki szukaczo-guider z IS i ostrzył niemal w połowie ::)

Jacku - a może jest tak, że kamerka kolorowa ostrzy trochę inaczej niż monochromatyczna? Ja mam DMK czyli B/W, a może maska Bayera trochę zmienia płaszczyznę ogniskowania?

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to chodzi o backfocus kamerki - z tego co pamiętam to QHY5 czy ASI120 mają niewielki, 12mm. DMK maja chyba więcej, 16-17mm z tego co piszą w internetach. Pewnie ten szukacz TS jest robiony pod "typowe" kamerki do guide. Inne, dedykowane (np Lodestar) też mają backfocus 12-13mm.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem suwmiarką, i po odkręceniu noska wyszło mi, że matryca jest 11mm poniżej krawędzi kamerki. Czy to jest ten backfocus kamery?

P.S. Dokręcenie noska dodaje tej odległości jeszcze 3-4mm

 

Ale tak jak pisałem, chyba jest blisko punktu ostrości bo pojawiły się dość mocno rozogniskowane gwiazdy, ale były..

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zależy jak jest mocowana kamerka, nigdy DMK nie miałem w rękach. Możesz w ciągu dnia porobić testy na drzewach, ale jeśli jest jak mówisz że wyciąg wsunięty maksymalnie do środka, z kamerki odkręciłeś co się dało i nie da się wyostrzyć to nic się nie da zrobić bez ATMowania. Chyba że w tym guiderku możesz regulować odległość obiektywem, jak w zwykłym szukaczu?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zależy jak jest mocowana kamerka, nigdy DMK nie miałem w rękach. Możesz w ciągu dnia porobić testy na drzewach, ale jeśli jest jak mówisz że wyciąg wsunięty maksymalnie do środka, z kamerki odkręciłeś co się dało i nie da się wyostrzyć to nic się nie da zrobić bez ATMowania. Chyba że w tym guiderku możesz regulować odległość obiektywem, jak w zwykłym szukaczu?

Nie mogę. Zatem spróbuję pożyczyć QHY5, jak będzie śmigać to kupię.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Chyba że w tym guiderku możesz regulować odległość obiektywem, jak w zwykłym szukaczu?

Reguluje się tylko wyciągiem helikalnym.

Filip przyślij szybko - na zlocie sprawdzę i będzie pewność.

w moim 60/228 kolorowa DFK ostrzyła niemal w tym samym miejscu co QHY5 około 2mm przyklejałem znacznik. Ostrzenie w okolicach środka wysuwu wyciągu.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reguluje się tylko wyciągiem helikalnym.

Filip przyślij szybko - na zlocie sprawdzę i będzie pewność.

w moim 60/228 kolorowa DFK ostrzyła niemal w tym samym miejscu co QHY5 około 2mm przyklejałem znacznik. Ostrzenie w okolicach środka wysuwu wyciągu.

Jacku w poniedziałek kurierem Ci wyślę TS'a i DMK, ok? To popatrzysz na Zlocie jeśli znajdziesz chwilkę, z czym ostrzy a z czym nie...

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

w moim 60/228 kolorowa DFK ostrzyła niemal w tym samym miejscu co QHY5 około 2mm przyklejałem znacznik. Ostrzenie w okolicach środka wysuwu wyciągu.

Wkładałeś QHY5 z noskiem 1.25? Jeśli tak to miały podobny backfocus. 12mm to backfocus QHY5 do gwintu T2 po odkręceniu noska.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkładałeś QHY5 z noskiem 1.25? Jeśli tak to miały podobny backfocus. 12mm to backfocus QHY5 do gwintu T2 po odkręceniu noska.

I w jednej i w drugiej nos 2" Baadera http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/adapter-baader-planetarium-h3-nose-piece-2-t-2,d1424.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku w poniedziałek kurierem Ci wyślę TS'a i DMK, ok? To popatrzysz na Zlocie jeśli znajdziesz chwilkę, z czym ostrzy a z czym nie...

DMKi nie przysyłaj - jeśli Tobie nie ostrzy przy maksymalnie wkręconym wyciągu to ja cudu nie zrobię, sprawdzę z QHY5 będziesz miał pewność.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takiego samego TS-a i jak go kupowałem w Teleskop-Ekspress to w opisie było że guiding tylko z QHY5L-II, czyli coś w takiego: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5989_ALccd5L-IIc---high-speed-lunar-planetary-camera--max--200-fps---color-version.html . Mam teraz taki zestaw i jest dobrze. Backfocus takiej kamerki to 10,4mm.

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teraz ten sam problem ale z szukaczem SW 9x50 (Twoj TS i ten SW mają ten sam obiektyw) i też mi backfocusa brakuje :) Do szukacza mam redukcje z oryginalnego gwintu okularowego na T i z T na CS. Kamerka juz na gwincie CS ma backfocus 12.5mm. Musialem wykrecic tez pierscien kontrujacy obiektyw a i tego mało. Brakuje mi dosłownie 1-2mm. Jak by była przelotka prosto z gwintu okularowego na CS to bym te 2mm zyskał a tak to musze o te 2mm skrocic tubus. Na szczescie do ostrzenia z okularem nie bedzie brakowac tych 2mm tak ze chyba utne...

 

Firmy wg mnie powinny ustandaryzowac bazowy gwint w takich kamerkach do np takiego przemysłowego CS. Z CS juz można przejść na wszystko co sie podoba za pomocą odpowiedniej redukcji...

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, do szukaczy 9x50 jest tylko przejściówka do guidera Lacerty, a on ma bardzo mały backfocus i to starcza:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4520_Parfocal-adaption-for-Lacerta-Autoguider-M-Gen-to-9x50-finder.html

 

Do szukaczy 8x50 można kupić / dorobić przejściówki na dowolną kamerkę z backfocusem mniejszym niż 20mm na gwint T2 i CS:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4709_Parfocal-Adapter-to-C-Mount-for-8x50-finder-by-TS--GSO--Meade-for-Autoguiding.html

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4708_Parfocal-Adapter-T2-for-8x50-finders-by-TS--GSO--Meade-for-Autoguiding.html

Takie przejściówki też dorabia AK, a i pewnie sam byś ukulał bo masz chyba zaplecze :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukacze 9x50 są różne (długość tuby). Mam jeden, którym mogę wyostrzyć QHY5 wkręcając przednią soczewkę. Z tyłu Mitek dorobił mi przejściówkę z gwintu tuby na T2.

Bez problemu ostrzy. Drugi szukacz od newtona BKP200/1000 nie ostrzy od nowości nawet z oryginalnym okularem z krzyżem (nie reklamowałem, bo i moje oczy nie pierwszej jakości). 

  • Like 3

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam plan na taką złączke krótką. Ale będzie wkręcona niejako od wewnątrz tubusu szukacza z racji że pierścień do którego oryginalnie wkręcony jest okular wykreca się bez problemu. Złączka będzie miała miejsce na filtr 1.25 " i ten filtr będzie wewnątrz tubusu. Potem 3mm gwintu takiego jak ma oryginalny pierścień (ma grubość właśnie 3mm) i potem kolejne 3mm gwintu CS (jest 1mm mniejszej średnicy niż gwint w pierscieniu). Tak że całość będzie się wkręcac od środka a na zewnątrz będzie tylko wystawać 3mm gwintu CS do nakręcenia kamerki.

Teraz tylko gwinty musze opanować :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takiego samego TS-a i jak go kupowałem w Teleskop-Ekspress to w opisie było że guiding tylko z QHY5L-II, czyli coś w takiego: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5989_ALccd5L-IIc---high-speed-lunar-planetary-camera--max--200-fps---color-version.html . Mam teraz taki zestaw i jest dobrze. Backfocus takiej kamerki to 10,4mm.

Dzięki! To bardzo cenna informacja.

Jutro wyślę TS'a do Jacka to się w Zatomiu okaże z czym ostrzy a z czym nie

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QHY5L to kamera 1.25'' dlatego ostrzy bo nożna ja wręcz wcisnąć do tubusu :)

No całej nie ;)  Do początku obudowy. A Filipowi brakuje w DMK.

Jedynym wyjściem (bez ciachania wyciągu helikalnego) jeśli jego DMK nie ostrzy (QHY raczej będzie - sprawdzimy na zlocie) jest wykręcenie samej soczewki z Barlowa x2 - takiej np.:

post-476-0-89008700-1426420053_thumb.jpg

 

,,Wydłuży" to ogniskową - wkręcenie jej zamiast noska da jakieś x 1,5, zmniejszy się minimalnie pole widzenia ale z gwiazdką do guide nie powinno być problemu, zawsze jakaś się znajdzie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, zapomniałem o serii II QHY5 - je można całe wepchnąć i mają taki pierścień do ustawiania jak głęboko je wkładać;

 

Tak tylko v II to ponad 1100 zł, a na rynku wtórnym nie uświadczy na razie :-[ ,,normalną" za 600 można kupić.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko v II to ponad 1100 zł, a na rynku wtórnym nie uświadczy na razie :-[ ,,normalną" za 600 można kupić.

Ostatnio poszła na AP za 500zł ;) Jak będzie ostrzyć, to kupię - jak nie - można polować za granicą na v II   ;)

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, zapomniałem o serii II QHY5 - je można całe wepchnąć i mają taki pierścień do ustawiania jak głęboko je wkładać;

attachicon.gifTS-finder-QHY5-II.jpg

Wersja II jest rzeczywiście taka, że można ją całą wetknąć do wyciągu, ona jest po prostu piękna :) szczególnie wersja z dodatkami. Całość zapakowana jest w metalowe pudełeczko. Cena nie jest mała ale kamerka jest zacna :) . 

  • Like 1
Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety, tego Ci  nie powiem, bo kamerkę mam niecały miesiąc i nie miałem okazji jej spiąć z optyką :( , ale mówią , że ta kamera to ASI120 w innym opakowaniu, więc tu mogą się wypowiedzieć ASIkowcy

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)