Skocz do zawartości

Problem z podstawą do teleskopu - za mała?


Szponix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kupiłem na Delta Optical teleskop - Synta 10".

Wczoraj otrzymałem podstawę, dziś resztę.

Postanowiłem więc złożyć.

 

Po tych kilkudziesięciu minutach składania podstawy, postanowiłem delikatnie wsadzić tubę. I co się okazało - podstawa jest za mała! 

Rozumiem, że tuba ma wejść do środka i oprzeć się takimi okrągłymi wypukleniami na tych białych "korkach", tak? U mnie wygląda to tak, że sama tuba ledwo wchodzi [musiałbym delikatnie rozsunąć drewniane elementy podstawy], nie wspominając o całej reszcie [choćby tych wypukleniach].

 

Poskładałem wszystko według instrukcji. Czy jest możliwe, że otrzymałem podstawę do synty 8"?

Czy ktoś mógłby zmierzyć [i ewentualnie dać jakieś zdjęcia, w razie czego] ile wynosi wnętrze podstawy? Chodzi mi o tę odległość [od środka]. Oczywiście nie licząc białych korków.

 

jBsIJQR.jpg

 

Zaraz mnie coś trafi :(

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie pomylili paczki i masz podstawę od innego mniejszego dobsona. Ja bym nie kombinował napisał/ zadzwonił do nich i powinni wymienić skoro sama tuba ledwo wchodzi.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, nie kombinuję. Wziąłem tylko tubę do rąk, przytrzymałem od góry i zauważyłem, że jest... za mała podstawa :/ 

Szlag! >_< 

 

Ale jeśli mógłbym kogoś prosić o te wymiary (odległość od środka między tymi "belkami"), byłbym wdzięczny.. 

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 8" jest wyraźnie mniejsza i nie da się jej wsadzić nawet za pomocą młotka. Brakuje sporo centymetrów. Ale w sumie gdy Ci brakuje milimetrów to raczej coś jest źle spasowane. Ona wchodzi z luzem 2-3 mm. Miałem 8" i mamy 10". JEśłi trzeba wymiarów trzeba będzie pójść do garażu ale nie ma sprawy ...

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkładając dokładnie jak na rysunku w instrukcji (czyli pionowo), tuba wejdzie po odgięciu kawałków drewna, ale wszystkie wystające elementy już nie wejdą. Mowa głównie o tym okręgu, który ma opaść na białe korki w podstawie. Także, moim zdaniem, za duża różnica, żeby to było tylko źle spasowane :(

 

Wymiary byłyby zbawienne (dowolnej podstawy - 8 lub 10), więc jeśli mógłbyś zmierzyć jutro czy w jakiejś wolnej chwili, byłbym wdzięczny.

Dziś nie trzeba - sklep już zamknięty, kontaktu brak, otwierają dopiero we wtorek :(

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkładając dokładnie jak na rysunku w instrukcji (czyli pionowo), tuba wejdzie po odgięciu kawałków drewna, ale wszystkie wystające elementy już nie wejdą. Mowa głównie o tym okręgu, który ma opaść na białe korki w podstawie. Także, moim zdaniem, za duża różnica, żeby to było tylko źle spasowane :(

 

Wymiary byłyby zbawienne (dowolnej podstawy - 8 lub 10), więc jeśli mógłbyś zmierzyć jutro czy w jakiejś wolnej chwili, byłbym wdzięczny.

Dziś nie trzeba - sklep już zamknięty, kontaktu brak, otwierają dopiero we wtorek :(

A z, którego sklepu Delty (miasto) wysyłali Ci towar?.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być jakieś 32-33 cm.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedlce (więc chyba centrala).

 

 

Zmierzyłem u siebie, mam dokładnie 28,5cm ... :/ 

To masz na pewno Dobsona od 8".

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za pomoc!

W takim razie pozostaje czekać do wtorku [na sam kontakt ze sklepem]... Zostaje lornetka na pocieszenie...

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się bezproblemowo wymienić podstawę. Dotarła mnie mnie właściwa, złożyłem, wszystko pasuje jak ulał. I faktycznie ma 33cm (długość wewnątrz) ;)

Jeszcze muszę poskładać starą i zapakować, kurier przyjedzie odebrać. 

 

Dziękuję wszystkim za pomoc i pogodnego nieba życzę! [bo ja dziś poskładałem wszystko i... na tym się skończyło ;P]

  • Like 1

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024