Skocz do zawartości

Pokaz nieba dla młodzieży w Skokach 02.06.2011


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Nasza koleżanka zlotowa Gośka  (Zoe) organizuje kilkugodzinny pokaz nieba dla młodzieży ok 60 osób który odbędzie się w Skokach

w Gimnazjum przy ul. Rogozińskiej 1. Pokaz organizowany w ramach odbywającej się olimpiady sportowej -przewidziany jest na ok  21.30 i trwać będzie do ok 23-24.00 Wiem, że są białe noce ale obiecałem pomoc w pokazie! Na razie swój udział zapowiedziały jakieś  3 Newtony ;D

Jeśli macie czas (to dzień pracujący i rano do pracy) i chcecie coś zrobić dla dzieciaków wpadnijcie!

ps. Ja zabieram żonę i córkę  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 czerwca w Skokach gościli przedstawiciele gimnazjów  z rożnych stron Polski, m.in. Krakowa, Twardogóry , Racotu  i Ostrowite.Dzięki  Robertowi i Januszowi ,którzy bezinteresownie zgodzili się mi pomóc, uczniowie i ich opiekunowie mieli okazję obejrzec sprzęt, poobserwować Saturna i wejrzeć w niebo głębiej.

Uczestnicy pokazów z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści  Roberta o Kosmosie,oglądali obiekty głębokiego nieba(m.in. M13, M57) i rozpoznawali gwiazdozbiory z mapą nieba,którą zaprezentował Janusz.

To była wspaniała i niepowtarzalna lekcja astronomii, którą młodzież z pewnoscią długo będzie pamiętała.Moi uczniowie z koła już pytają kiedy będzie kolejny raz i  tu cytuję " pozdrawiają Pana Roberta,który potrafi  swoją opowieścią zaciekawić i sprawić ,że , chce się słuchac dalej i wiedzieć więcej,a to przeciez nie jest takie proste jeśli chodzi o nas, to jest wielka sztuka".

W imieniu swoim i członków koła astronomicznego serdeczne  dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było po sąsiedzku więc nie mogło mnie zabraknąć!

Ja też wszystkich serdecznie pozdrawiam! To było naprawdę fajne spotkanie!

post-2-137699805455_thumb.jpg

post-2-137699805462_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając Ignisia to on lubi takie imprezy astronomiczne tak samo jak ja, więc nie mogło go zabraknąć, bo to fajny kolega, który nie tylko prowadzi forum, ale też potrafi zrobić nie jedno, ale kilka fajnych spotkań, mam nadzieję, że kiedyś wspólne razem zrobimy takie spotkanie w mojej miejscowości dla szerszej ludności. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosia - jeśli szefostwu się podobało można by zainteresować takimi pokazami samorząd lokalny. Wiem, że w małych aglomeracjach to ma sens. Skoki mają specyficzny mikroklimat  (otoczenie lasami) Oczywiście takie imprezy mogły by być pod patronatem szkoły która była by beneficjentem ewentualnych, późniejszych korzyści z tego tytułu ;)! W ważne rocznice astronomiczne np. imprezy na rynku itp.!

Po za tym może dostalibyście - zabezpieczoną (ogrodzoną) działkę dla Was na peryferiach Skoków.. gdzie moglibyście swobodnie bez lamp ulicznych realizować program "Kółka".

Jak widzisz wszystko po to by wywołać  lokalny astro-zryw w regionie w różnych punktach.

Wielkopolska musi odzyskać swój status regionu-astoaktywnego! Drobne imprezy stanowią o całości!

Trzeba zainteresować szarego człeka astronomią amatorską! Pamiętasz reakcję dzieciaków?  To nie prawda że astronomia to hobby niszowe, a dzieciaki zamykają się w tylko w kręgach kultury masowej!

Warto więc zagadać z dyrem  ;)

ps. Oczywiście masz wszelką pomoc ode mnie i od forum!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Będziemy działać!.  Co do szefostwa, to nie ma żadnych przeciwskazań  są otwarci na tego typu działania.  To my musimy ustalić co i kiedy organizujemy, a szkoła pomoże w miarę mozliwości. Z władzami lokalnymi na razie nie podejmowałam tego tematu , ale myślę ,że we wrześniu jest to możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że we wrześniu moglibyśmy zorganizować  obserwacje dla lokalnej społeczności pod hasłem "Skockie obserwacje  astronomiczne 2011",albo"Odkryj kosmos - Skoki 2011", "Skoczanie wśród gwiazd"( tu mowa o gwiazdach jako ciałach niebieskich i o gwieździe jaką niewątpiwie w tym roku jest J. Gagarin-50 rocznica lotu w kosmos pierwszego człowieka - mlodzież mogłaby przygotować dla zainteresowanych ulotki o astronaucie i o wybranych gwiazdozbiorach ), albo ... wymyśl coś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Planujemy z uczniami zorganizować "Noc z astronomią" w maju. Mlodzież wykonała juz nawet mapki Księżyca, które zostaną wręczone przybyłym gościom na pamiątkę. Ponieważ uczestniczymy w projekcie NASA -MoonKAM, obiekty księżycowe nie są  nam obce.

A tak w ogóle MoonKAM to  projekt- pierwszy w historii  NASA, dzięki ktoremu uczniowie na całym świecie mają dostęp  przez internet  do kamer znajdujących się na sondach kosmicznych (Flow i Ebb) badających Księżyc. Sondy te znajdują się ok. 50 km nad jego powierzchnią. Uczniowie mogą wykonać zdjęcie dowolnej powierzchni. Misja potrwa ok.80 dni. My na dzień dzisiejszy wykonaliśmy zdjęcie Krateru Kopernika, resztę zdjęć wykonamy za parę dni. Kiedy sondy prześlą obraz na Ziemię z pewnością zamieszczę kilka z nich.Prawda,że nasza mapa Księżyca jest śliczna?

post-382-137699831918_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024