Skocz do zawartości

Czas na kulki


Rekomendowane odpowiedzi

Sesja obserwacyjna 30.05.2011

Czas obserwacji : 23.00 ? 1.15

NELM:  21.19 mag/arcsec^2 ? 6.22 mag

Dość przyjemna noc na obserwacje. Jak przez ostatnie sesje dokuczała wilgoć to ta noc była dość sucha i ciepła. Skupiłem się tej nocki na podziwianiu jaśniejszych obiektów, tylko  3 czy 4 obiekty były z tych słabszych. Najwięcej tej nocy padło gromad kulistych, tym zbytnio białe noce nie przeszkadzają ;).

Okulary użyte podczas obserwacji: Meade UWA 18(83x), Nagler 13(115x), ES 6.7(224x) i ES 4.7(319x).  W użyciu był też filtr UltraBlock.

Na pierwszy ogień poszła M5 w Wężu. Najjaśniejsza z kulek podziwianych tej nocy. Spora i co mi się rzuciło w oczy to 2 gwiazdy które są znacznie jaśniejsze jak pozostałe i znajdują się na jej tle.

M5 ? 5.70 SB: 11

Dołączona grafika

W  drodze do M5 postanowiłem namierzyć galaktykę NGC5964, która leżała w dość łatwym miejscu ale sam obiekt do łatwych juz nie należał. W miejscu w którym powinna być galaktyka nie było nic co by galaktykę przypominało. Dopiero żonglerka powiększeniami ujawniła  w miejscu galaktyki pojaśnienie tła i to dość spore ale o szczegółach galaktyki można było zapomnieć.  Dopiero po powrocie o domu i sprawdzeniu jasności okazało się że to dość trudny obiekt i wymaga lepszego nieba.

NGC5964 ? 12 SB: 14.70

Dołączona grafika

W Wężowniku padło 5 kolejnych kulek :

Dołączona grafika

M12 ? 6.10 SB: 12 ? słabsza od M5 i mniejsza. Jej zewnętrzne gwiazdy układały się w struktury przypominające macki  ośmiornicy :).

Dołączona grafika

M10 ? 6.60 SB: 12 ? podobnej wielkości i jasności co M12. W jej centrum miałem wrażenie że jest jednak więcej jaśniejszych  gwiazd  rzadko rozsypanych po gromadzie.

Dołączona grafika

NGC6366 ? 9.50 SB: 13.06 ? nie przypomina w niczym typowych jasnych gromad kulistych. W miejscu w jej występowania można tylko dostrzec pojaśnie, kaszkowatość tła dość sporych rozmiarów.

Dołączona grafika

M14 ? 7.60 SB: 12.00 ? spora kulka ale ogólnie dość słaba, tylko na jej brzegu udało mi się dostrzec pojedyncze gwiazdy, środek pozostał nie rozbity.

Dołączona grafika

M107 ? 7.80 SB: 12.00 ? mniejsza i słabsza od M14, również środek nie rozbity.

W drodze do Lutni udało mi się zaliczyć galaktykę w Herkulesie:

NGC6372 ? 12.90 SB: 13.50 ? niewielka owalna galaktyka, słaba z jaśniejszym jądrem.

Dołączona grafika

W Lutni jeszcze raz podszedłem  do planetarki PK 64+15.1. Przy powiększeniu 319x widoczna na wprost malutka kulka, z delikatnie jaśniejszym środkiem. Z filtrem Ultrablock jaśniejsza i bardziej wyraźna. Brak dostrzegalnego koloru, tylko szarość. Z innych obiektów udało się jeszcze popatrzeć na Veila, M71, hantle, M57 i mgławica rożek.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne kulki.

Białe noce i 6,22 mag :)

Tak od około 23.30 do 1.30 jest jeszcze nieźle i na prawdę ciemno  :). Szkoda że tak krótko i tak późno, a będzie jeszcze krócej. Trzeba jakoś przetrzymać do sierpnia  ;).

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maropr, czy widziałeś kiedyś IC1257?

No do tej to nawet nie podchodziłem a w atlasie widzę że leży rzut beretem od tej słabizny NGC6366. Jakoś uszła mojej uwadze  ::). Jeśli będzie okazja i pogoda to podczas tego nowiu jeszcze do niej podejdę i do innych w tym regionie, których nie widziałem. Będą wśród nich też te które opisałeś na Astronocach podczas ostatniej sesji  :).

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Wężownika zaglądam rzadko, ze względu na położenie mojego ogrodu! Ale kiedyś podczas nielicznych, samotnych wypadów w puszczę dorwałem wszystkie trzy kulki -jeszcze z starą białą 12"

Chodzi oczywiście o  M14, Ngc 6366 oraz ta słabiutką IC1257 ona ma ok 13mag !

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)