Skocz do zawartości

Ćwiczenia z Hantlami - M27


Rekomendowane odpowiedzi

No i bardzo fajna fotka! Brawo za odwagę, 50 procent napisałoby " testowo" :D

Taka malutka uwaga - w obszarze mglawicy masz taki słabiutki zielony zafab. Do pełnej perfekcji warto byłoby go usunąć ! No ale gwiazdki, tło - patrzcie i uczcie się! :D

Pozdrawiam

Maciek

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, widziałem ten zielony zafarb ale było już późno i zapisałem tak jak widać. Jak znajdę chwilę to postaram się to zmienić. Ogólnie jest to moja pierwsza obróbka z wykorzystaniem tutka Aliena na kolorowanie gwiazdek. Cały czas się uczę obróbki i jak widać nauka chyba nie idzie w las :).

  • Like 2

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bardzo fajna fotka! Brawo za odwagę, 50 procent napisałoby " testowo" :D

Taka malutka uwaga - w obszarze mglawicy masz taki słabiutki zielony zafab. Do pełnej perfekcji warto byłoby go usunąć ! No ale gwiazdki, tło - patrzcie i uczcie się! :D

Pozdrawiam

Maciek

Wessel nie mogłem się powstrzymać. Nie umniejszając autorowi zdjęcia, jak tam są według Ciebie dobre gwiazdki i mamy się z nich uczyć .To dzięki za taką naukę.

Bądźmy obiektywni w ocenach. Chwalisz zdjęcia kolegów , a krytykujesz kogoś innego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nowok76

 

Maciek jest jednym z najbardziej aktywnych recenzentów na tym forum. (i na innych forach też... :))

Zaletą ocen Maćka jest to, że potrafi motywować swoimi sugestiami do dalszego doskonalenia warsztatu.

Uwypuklając dobre elementy, bierze pod uwagę sprzęt, warunki, i staż :D

Sugerując coś, wskazuje elementy które należy poprawić.

 

Dla ludzi z dużym "stażem" potrafi być bezpośredni w ocenie.

 

Ja to cenię.

 

W tym wypadku również zgadzam się co do oceny Maćka.

Zrobić takie gwiadki na Newtonie, to sztuka.

zachować proporcje tła i jasności pola gwiazdowego bez rozmazywania tła , to na prawdę wyzwanie.

 

 

Ale i ja coś dodam od siebie.

 

Popracowałbym nad regulacją korektora i ccd.

w rogach kadru, gwiazdy są nieostre i rozciągnięte.

 

Gratuluję MarWo - świetna robota.

  • Like 1
Setup:
NEQ6 TS APO65Q/420+QHY9+Filtry,
Guiding OAG + Atik Titan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, więc doprecyzuję. Chwalę na tym zdjęciu obróbkę gwiazd. I jeśli już kogoś ośmielam się nazwać  moim kolegą to piotra_a z którym znamy się kilka lat a nie MarWo którego nie znam w ogóle. A Tobie sugeruję zajęcie się oglądaniem i nauką oceny zdjęć a nie moich postów , bo nie do Ciebie są kierowane. Jakoś inni je trawią a Ty nie potrafisz - ciekawe dlaczego? Możesz ich po prostu nie czytać - ot  tak dla swojej higieny psychicznej?

MarWo - sorry za offtopa, ale nie mogę pozwolić sobie na wypisywanie takiego intelektualnego bełkotu na swój temat.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie gwiazdki są faktycznie małe (szpileczkowate) i na newtonie (szczególnie budżetowym) ciężko uzyskać taki efekt, ale wg mnie przeprocesowane czego przykładem są dwie niebieskie gwiazdy po bokach M27.

Powyższe w żadne sposób nie ujmuje jakością tła, które na prawdę jest bardzo dobre.

 

kwestie komy i korektora zostały już poruszone więc nie będę ich kontynuował.

 

PS

Ja cenię komentarze Maćka - czasami doprowadzają do białej gorączki ale suma sumarum prowadzą do dalszego rozwoju.

  • Like 1

Pozdrawiam

Paweł Radomski

---

astroscapes.eu

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Pav1007. Tlo jest bardzo ladne, ale reszta troche zmasakrowana obrobka. Gwiazdki, wg mnie wydaja sie ladne i punktowe, ale jest to tylko wynik ich "zajechania" w procesie obrobki - dziwi mnie to, ze forowi "wyjadacze" tego nie widza. Sama Hantelka tez jest "sponiewierana" :)

I mam nadzieje, ze MarWro sie nie obrazi moja opinia. Samemu mi wiele brakuje w sztuce obrobki, i wiem, ze szczere slowa krytyki duzo ucza :)

  • Like 2

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy, cieszę się że moje zdjęcia się coraz bardziej podobają i dziękuję za słowa pochwały. Czytając wasze komentarze również zwracam uwagę na Wasze słowa krytyki które motywują mnie żeby podczas ponownej obróbki fotki w miarę moich możliwości poprawić to co napisaliście że jest spaprane. A jeżeli chodzi o korektor komy to faktycznie jest w złej odległości od matrycy i cały czas walczę z poprawnym ustawieniem.

  • Like 1

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy.

Chciałbym Wam wszystkim zwrócić uwagę, że tak Marcin tak i inni (np. ja) astrofotografii się dopiero uczymy. Nie posiadamy sprzętu za kilkanaście (kilkadziesiąt) tys. PLN. Należy docenić starania każdego z nas i zwracać uwagę na sprzęt jakim były robione zdjęcia. Oczywiście wszystkie Wasze uwagi przynajmniej ja, biorę sobie do serca i motywują mnie do  jeszcze większej pracy przy obróbce zdjęć. Jak sam wspomniał Marcin ma problemy z korektorem komy. Mam wrażenie, że skupiacie się nad tym, że wessel, (który jest specjalistą) jako jedno z nielicznych zdjęć na forum względnie pochwalił. Troszkę mi "zapachniało" zazdrością. W tej chili boję wstawiać swoje zdjęcia.

Marcin. Jak dla mnie fotka SUPER.

  • Like 2
TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy.

................Troszkę mi "zapachniało" zazdrością. W tej chili boję wstawiać swoje zdjęcia.

 

A właśnie wystaw :)

Niech zazdrosnicy zazdroszczą >:D

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sądzę że najlepsze co mogę zrobić to zająć się swoją astrofotografią. I niech te szczeny wypadają, płynie ciepła woda i wazelina. Howgh.

Pogody Ci brakuje i ciśnienie wzrosło, że z pierdoły chcesz sobie wentyl zrobić ??? >:D U mnie niecałe 9* i pada >:(

Maciek - przemyśl ile szczęk uratujesz :) Jak mawiał mój tata - Bądź sobą 8)

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, czas zmienia ludzi. Już nie mam ochoty wyczytywać pierdół na swój temat tylko dlatego źe jakiś frustrat akurat czegoś nie doczytał. Ot i tyle. Zwróć uwagę źe cały temat zmienił się z astrofoto na tłumaczenie co wessel powiedział a czego nie. Zaśmieca to tylko fajny temat kolegi i niczemu nie słuźy.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, czas zmienia ludzi. Już nie mam ochoty wyczytywać pierdół na swój temat tylko dlatego źe jakiś frustrat akurat czegoś nie doczytał. Ot i tyle.

Są umiejący czytać i nie .... ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde. Wywołałem burze.

wessel - tak jak napisał Jacek - bądź sobą. Zawsze czytam Twoje obiektywne krytyki zdjęć wystawianych na forum. Nie zawsze wiem o czym piszesz, ale to nie dlatego, że tego nie widzę, tylko dlatego, że nie wiem na co mam zwrócić uwagę.

 

Jacku - swoje zdjęcia już na forum wystawiałem - ale powiem Ci tak, że daleko mi do zdjęć Marcina, a tym bardziej do innych kolegów. Ale jestem dumny z tego co mogłem z moim setupem i przy moich laika możliwościach pokazać.

  • Like 2
TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy.

Chciałbym Wam wszystkim zwrócić uwagę, że tak Marcin tak i inni (np. ja) astrofotografii się dopiero uczymy. Nie posiadamy sprzętu za kilkanaście (kilkadziesiąt) tys. PLN. Należy docenić starania każdego z nas i zwracać uwagę na sprzęt jakim były robione zdjęcia. Oczywiście wszystkie Wasze uwagi przynajmniej ja, biorę sobie do serca i motywują mnie do  jeszcze większej pracy przy obróbce zdjęć. Jak sam wspomniał Marcin ma problemy z korektorem komy. Mam wrażenie, że skupiacie się nad tym, że wessel, (który jest specjalistą) jako jedno z nielicznych zdjęć na forum względnie pochwalił. Troszkę mi "zapachniało" zazdrością. W tej chili boję wstawiać swoje zdjęcia.

Marcin. Jak dla mnie fotka SUPER.

 

Zgadza sie, ale nikt mi nie powie, ze na Newtonie 6" nie da sie uzyskac ladnych gwiazdek :) Nikt mi tez nie wmowi, ze na zdjeciu MarWo sa ladne gwiazdki, ze cytujac kolege wessel "No ale gwiazdki, tło - patrzcie i uczcie się!".

 

Problem polega na tym, ze tak jak wspomniales, wielu z nas na tym forum uczy sie dopiero tego "fachu" i kazde wskazowki od "starszych" kolegow sa dla nas cenne. Tylko, np. mnie, zacytowana opinia wessel`a troche zbila z tropu. I tu az zacytuje kolege Nowok76: "Nie umniejszając autorowi zdjęcia, jak tam są według Ciebie dobre gwiazdki i mamy się z nich uczyć .To dzięki za taką naukę."

 

A co do "zapachu" zazdrosci to wybacz, ale na tym forum znam osoby ktore sa dla mnie wiekszymi autorytetami, osoby ktorym chcialbym dorownac jesli chodzi o astrofoto.

  • Like 2

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystawiając zdjęcie nie wiedziałem że wywołam takie poruszenie, a nie o to chodziło drodzy koledzy. Proszę piszcie tylko co myślicie na temat wystawionej fotki, krytyka mile widziana.

Dziękuję,

Marcin.

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bardzo fajna fotka! Brawo za odwagę, 50 procent napisałoby " testowo" :D

Taka malutka uwaga - w obszarze mglawicy masz taki słabiutki zielony zafab. Do pełnej perfekcji warto byłoby go usunąć ! No ale gwiazdki, tło - patrzcie i uczcie się! :D

Pozdrawiam

Maciek

 

 

Wystawiając zdjęcie nie wiedziałem że wywołam takie poruszenie, a nie o to chodziło drodzy koledzy. Proszę piszcie tylko co myślicie na temat wystawionej fotki, krytyka mile widziana.

Dziękuję,

Marcin.

 

 

MarWo, nie Ty wywołałeś poruszenie tylko błędna i nie adekwatna ocena twojej fotki, przez Wessela .Który jest autorytetem dla  wielu z nas.

 

Co do Twojego zdjęcia moja opinia jest taka:

Gwiazdki są OK nie licząc rogów, ale to kwestia korektora. Jak sam napisałeś. Większe gwiazdy mają dziwne  zielone obwódki.

Mgławica za bardzo wyostrzona.

Przypuszczam że jak siądziesz jeszcze raz do obróbki to będzie GIT :-)

Twój setup wcale nie jest zły, chodź można z niego więcej wyciągnąć.

 

Przypuszczam że ocena Wessela była jaka była, bo nie chciał cię zrazić.

Co do anonimowości to nie mam nic do ukrycia:

 

Nowakowski Darek

Katowice ul.Adama 17/25

tel. 510320303  .

 

Zapraszam na piwo, ja stawiam :-)

 

A żeby nie było zaśmiecę ten wątek moim zdjęciem. Dla przykładu jak wyglądają gwiazdki z Canona . Tak spajki są sztuczne .Mój błąd :-)

post-1628-0-22558500-1430432850_thumb.jp

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w tym temacie ocenie podlega zdjęcie czy opinia Wessela?

 

Proszę oceniajcie i doradzajcie w sprawach związanych ze zdjęciem a nie "Co Jasiu miał na myśli pisząc to i tamto"

  • Like 6

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dodam swoja. Material zebrany 24/04 - podczas nocy walki z krzywiznami pola :)

 

Newton 150/740, Canon 1200D, 24 x 120s @ ISO800.

 

post-3139-0-55766800-1430441317_thumb.jp

  • Like 3

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja pokaże swoje. Zdjęcie wykonane w zeszłym roku. Nieustanna walka z guidingiem - co zresztą widać. Tylko 6 x 60 s. No i niestety stacki jpg. W zasadzie starałem się opanować guiding, a fotka wyszła przy okazji  :D

post-329-0-03177000-1430473692_thumb.jpg

  • Like 2
TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie tło jest za bardzo wycięte i przy okazji gwiazdki wyprałeś w wybielaczu :P A i jak dla mnie ciut za zielona.

  • Like 1
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz widzę. Ale z tego chyba i tak nic nie wyciągnę. Za mało materiału. Zobaczę wieczorem i trochę poprawię. Dzięki za uwagi. 

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jest ciut za zielona, ale robienie z Oiii barwy tylko niebieskiej jest zabiegiem czysto estetycznym nie mającym odzwierciedlenia w rzeczywistości, bo długość fali odpowiadająca pasmu przepuszczania filtra Oiii to nie kolor niebieski, a właśnie niebiesko-zielony, albo zielono-niebieski. Wystarczy spojrzeć przez taki filtr w ciągu dnia na świat. A w Hantlach większość promieniowania pochodzi od Ha i Oiii właśnie.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie materiału za mało. Wystawiaj setup i zbieraj fotony :)

  • Like 2
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mam zamiar. Zbiorę więcej fotonów i może będzie lepiej, tym bardziej, że na zlocie po "pozytywnym zrypaniu" przez Jacka już wiem, że muszę pracować na RAW-ach a nie na JPG (dzięki Jacek). Tym bardziej, że już opanowałem guiding. Człowiek całe życie się uczy.  :D

  • Like 3
TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)