Skocz do zawartości

Samodzielna kolimacja DO Skyguide 15x70?


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :) Czy jest możliwe wykonanie we własnym zakresie kolimacji lornetki DO Skyguide 15x70? Z tyłu jest 5 śrub (na fotce widać 4, bo piąta jest przysłonięta przez okular), ale to są raczej śruby mocujące metalową ściankę (tą z napisem) do korpusu lornetki, niż śruby mające cokolwiek wspólnego z kolimacją...

 

post-3456-0-36439400-1431452717_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sruby do kolimacji powinny byc pod gumowa oslona pryzmatow (o ile ta lornetka umozliwia tego typu kolimacje).

http://www.oberwerk.com/support/collimate.htm

Celestron 15x70 od srodka:

http://web.archive.org/web/20140401030809/http://astronomia.pl/teleskopy/index.php?id=936

  • Like 1

Pozdrawiam
Radoslaw Ziomber
http://www.astrofizyka.info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By dokladnie skolimowac lornetke, sprobuj tego sposobu...

Ustaw ja na statywie.

Dobrze wyreguluj rozstaw osi wzgledem swoich oczu.

Spojrz na odlegly obiekt (np latarnie), najlepiej jednak na rozgwiezdzone niebo.

Zacznij oddalac oczy od okularow lornetki, starajac sie jednak zachowac upatrzony obiekt w polu obojga oczu.

Oczywiscie obrazy z lewej i prawej strony nadal powinny sie na siebie nakladac.

Mozg potrafi do pewnego stopnia korygowac rozkolimowanie lornetki. Mechanizm ten jednak przestaje dzialac, gdy oddalimy sie od szkiel (przypuszczam, ze z powodu ograniczenia pola widzenia). W takich warunkach najlepiej wiec sprawdzac kolimacje urzadzenia.

  • Like 2

Pozdrawiam
Radoslaw Ziomber
http://www.astrofizyka.info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozjeżdża się i w pionie, i w poziomie, więc muszę coś z tym zrobić. Trochę się boję, że coś do reszty popsuję, ale w sumie alternatywą jest i tak wysłanie tej lornetki do DO do kolimacji, więc nie zaszkodzi najpierw spróbować samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kręć śrubkami po tej stronie po której źrenica wydaje się być bardziej ścięta. I pamiętaj żeby nie kręcić za bardzo, jednorazowo wystarczy powiedzmy 1/8 obrotu i następnie sprawdzić w którą stronę poszedł obraz. Jak już załapiesz która śrubka w którą stronę przesuwa to kwestia 3 minut żeby skolimować obiektyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :) Dzięki za tak liczny odzew :)

 

Obejrzałem lornetkę dokładnie. Faktycznie pod gumą na górze korpusu są śrubki do kolimacji - po jednej na każdy obiektyw. Są zalane jakimś miękkim przezroczystym klejem - coś jak akwarystyczny silikon, tylko bardziej miękkie i lekko żółtawe. Nie wiem czy to przypadkiem nie pełni funkcji uszczelniacza, zapobiegającego ucieczce azotu z wnętrza lornetki?

 

Przyjrzałem się źrenicom wyjściowym w obu okularach. Lewa jest OK. Gdy patrzę na wprost, przyłożywszy oko do okularu, to cały obraz równomiernie pokrywa koło ograniczone czarną, ostrą granicą diafragmy (tak to się chyba nazywa?). Prawa źrenica natomiast jest "ścięta" nieco z lewej strony od góry - to znaczy gdy patrzę na wprost to widać, że tor optyczny tak jakby "zahacza" o krawędź obiektywu. Dopiero jak popatrzę w lewo i w górę, tzn. przesunę trochę oko względem środka soczewki okularu, to to zacienienie znika, i wtedy ze wszystkich stron widać wyraźną granicę diafragmy (ponownie - o ile to się nazywa diafragma :) ).

 

Co ciekawe, jeszcze wczoraj tego efektu tak wyraźnie nie widziałem. Wcześniej, gdy używałem tej lornetki normalnie do obserwacji, też tego raczej nie było. Ponadto od kiedy mam TS15x70 ta Delta leży u mnie w domu w walizce, i nawet nie jest wożona autem po jakichś wertepach - więc nie bardzo wiem, kiedy mogła się dodatkowo "rozjechać"...?

 

No w każdym razie wydłubałem trochę tego miękkiego kleju, który był w dziurze w której siedzi śrubka kolimacyjna prawego obiektywu, i pokręciłem tą śrubką delikatnie najpierw w jedną stronę, a potem w drugą. Niestety wychodzi na to, że to jakaś grubsza sprawa - zacienienie pola widzenia wprawdzie przemieszcza się z lewa na prawo, ale nie znika, nawet gdy wykonam ok. 2 pełne obroty śrubką kolimacyjną. Nie chcę kręcić dalej, bo wygląda na to, że jeszcze kawałek, i śrubka kolimacyjna wykręci się całkiem i wypadnie, a tego chciałbym uniknąć :)

 

Więc zdaje się, że nie mam innego wyjścia jak wysłać lornetkę do Delty Optical, żeby się nią porządnie zajęto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dla zainteresowanych: SkyGuide 15x70 wróciła do sprzedaży!

 

Rzeczywiscie: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-delta-optical-skyguide-15x70,d1945.html

 

Fajnie, bo to bardzo dobry sprzet :)

 

(PS: Dlaczego po umieszczeniu cytatu w poscie nie pojawiaja mi sie polskie litery...? :( )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, sorrki, faktycznie - zapomniałem napisać. Był przesunięty pryzmat, w Delcie wszystko ładnie poukładali jak trzeba, i po jakimś tygodniu miałem lornetkę z powrotem. Teraz jest ekstra :)

 

Chociaż teraz z kolei mam wrażenie, że obraz ogólnie zrobił się jakiś taki bardziej "zimny" niż był przedtem... Być może to dlatego, że wcześniej zwracałem uwagę głównie na to rozjechanie, więc to jaki jest kolor obrazu nie rzucało mi się w oczy. Hehe, jak widać - nie da mi się dogodzić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż teraz z kolei mam wrażenie, że obraz ogólnie zrobił się jakiś taki bardziej "zimny" niż był przedtem...

Czy to wrażenie jest w miarę obiektywne czy też masz punkt odniesienia w postaci innej lornetki, która lekko zażółca obraz?

Bo o ile dobrze pamiętam, SkyGuide miała bardzo przyzwoite odwzorowanie bieli.

 

Lornetka to kobieta, więc nie dziw się, że w końcu zaczęło wiać chłodem.

Sądzisz, że to dlatego moja Fuji 16x70 tak szybko łapie wilgoć, niemal od razu gdy zaczynam się do niej dobierać? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)